Tanzimat Dönemi Roman Özetleri

Zehra – Nabizade Nazım

Konu

Zehra hem konusu hem de Türk edebiyatında tuttuğu yer ile önemli bir eserdir. İlk natüralist ve psikolojik roman olarak kabul edilen romanda aşk ve tutkularının kurbanı olan Zehra’nın yaşamı anlatılmaktadır.

Özet

Huysuz ve kıskanç bir kadın olan Zehra’nın babası önde gelen esnaflardan birisidir ve kızını Suphi isimli birisi ile evlendirir. Bu evlilik ise iki tarafın da aşırı kıskançlıkları ve huysuzlukları neticesinde son derece kötü bir hale dönüşür. Eve yardım için alınmış olan Sırrıcemal isimli cariye ise Zehra için artık son damla anlamına gelir ve büyük bir kavga çıkarır. Suphi ise bu duruma daha fazla dayanamaz ve Zehra’dan boşanarak Sırrıcemal ile evlenir. Zehra ise bu durumda intikam almak ister ve Ürani isimli hafifmeşrep bir kadını Suphi’yi baştan çıkarmak için ayarlar. Suphi de bu kurulmuş olan tuzağa düşerek Ürani’ye karşılık verir. Sırrıcemal ise yine Zehra’nın ayarlaması ile bu durumu öğrenir ve duruma katlanamayarak intihar eder. Suphi ise Ürani’yi öldürür ve yaşamı alt üst olur. İşinden de olan Suphi mutsuz bir yaşam sürmeye başlar. Zehra ise daha sonra başka birisiyle evlenir fakat aradığı mutluluğu bir türlü bulamaz. Zehra artık vicdan azabı çekmeye başlar ve sonunda kendisi de hastalanarak yaşamını kaybeder.

Ana Fikir

Kıskançlık ve evlilik içindeki huzursuzlukların ne kadar büyük sorunlar yaratabileceği karakterlerin psikolojileri gözetilerek aktarılmıştır.

Romandaki Karakterler

Zehra: Romanın ana karakteridir. Çok büyük hırsları ve kıskançlıkları vardır. Ancak kıskançlığı kendisinin sonunu getirecektir.

Suphi: Zehra’nın ilk kocasıdır ve ondan Zehra’nın kıskançlığı yüzünden ayrılmıştır ancak Sırrıcemal’i aldattığı için büyük bir vicdan azabı duyar.

Sırrıcemal: Önce cariye daha sonra Suphi’nin eşi olmuş, eşinin kendisini aldatmasına dayanamayarak ölmüştür.

Yazar Hakkında

Nabizade Nazım 1862 yılında doğmuş, 1893 yılında vefat etmiştir. Türk edebiyatı için çok önemli olan ilk köy romanı kabul edilen Karabibik’i ve ilk kez psikolojik ögelerin kullanıldığı roman olan Zehra’yı kaleme almıştır. Yazarın gerçekçi ve olaylara yorum katmadan, gözlemleyici bir üslubu bulunmaktadır. Roman ve öykülerin yanında yazar çeşitli konularda şiirler de yazmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu