Türkçe Çalışma ve Etkinlik KağıtlarıTürkçe Konuları

Zarf Tamlayıcısını Bulmak İçin Hangi Soru Sorulur?

Zarf tamlayıcısını bulmak için hangi soru sorulur? Cümlenin ögeleri kapsamında bulunan zarf tamlayıcısı, kendine özgü çeşitli sorulara sahiptir ve bir cümlede fiilin ne zaman, niçin, ne miktarda yapıldığını ifade eder. Genellikle dolaylı tümleç ile karıştırılıyor olsa da her iki ögenin soruları birbirinden farklı olduğu için zarf tamlayıcısının bir cümlede bulunması oldukça kolaydır.

Zarf Tamlayıcısı Nedir?

Zarf tümleci olarak da bilinir ve bir cümlede zaman, yön, tarz, sebep, miktar, vasıta vb. bildirmektedir. Bu nedenle bir cümlede zarf olarak bilinen sözcüklerin, o cümlede zarf tamlayıcısı olarak adlandırıldığını ifade etmek olanaklıdır. Kendine ait çeşitli sorulara sahip olan bu öge, diğer ögelerden çok daha kolay bulunur. Konu ile ilgili çeşitli püf noktaları bulunmakta olup bu püf noktaları ile birlikte cümlede zarf tümlecinin bulunması kolaylaşır. Peki ama zarf tamlayıcısı soruları nelerdir?

Zarf Tamlayıcısının Soruları

Zarf Tamlayıcısını Bulmak İçin Hangi Soru Sorulur? Zarf tümlecinin kendine ait çeşitleri soruları bulunmakta olup bu soruların cümlenin yüklemine yönlendirilmesi, cümledeki zarf tümleçlerinin kolaylıkla bulunmasını olanaklı hale getirmektedir. Zarf tümleci soruları temelde aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Nasıl
 • Ne zaman
 • Niçin
 • Ne kadar
 • Niye
 • Neden
 • Ne şekilde

Yukarıdaki gibi sıralanabilen soruların her biri, cümledeki zarf tümlecinin bulunmasını sağlar. Konuyla ilgili çeşitli püf noktaları bulunmakta olup bu sayede belirli hususların bulunması, cümlede yer alan zarf tümleçlerin bulunmasını mümkün hale getirir.

Zarf Tamlayıcısı Nasıl Bulunur?

Zarf Tamlayıcısını Bulmak İçin Hangi Soru Sorulur? Birçok öğrenci, temelde zarf tümlecini bulma noktasında zorluk yaşasa da aslında cümledeki zarf tümlecini bulmak çok kolaydır. Daha önce verilen sorular, zarf tümleci soruları olarak ön plana çıkmakta ve bu soruların yükleme yönlendirilmesi ile birlikte cümlede (varsa) zarf tümleci bulunmaktadır.

Cümledeki zarf tümlecini bulmak isteyen kişiler, yukarıda verilen soruların her biri yükleme yönlendirmeli ve soruların karşılığında bir cevap alıp almadıklarını kontrol etmelidir. Sorulardan birine cümle içerisinde cevap verilebiliyorsa eğer sorunun cevabının tamamı zarf tümleci olarak değerlendirilir.

Zarf Tümleci Örnekleri

Şimdi zarf tümleci örnekleri için çeşitli cümleleri sıralayabiliriz:

 • Bugün, çocuk derse girmedi. (“Ne zaman” sorusu kapsamındaki “bugün” kelimesi zarf tümlecidir.)
 • Tuğçe derslerine çok çalışırdı. (“Ne kadar” sorusu cevabı “çok”)
 • Aşağı bakma bir daha, başın dönebilir. (“Nereye” aşağı.)

Yukarıdaki örneklerin her biri, zarf tümlecinin örnekleri olarak değerlendirilebilir. Zarf tümleciyle ilgili bilinmesi gereken çeşitli hususlar bulunmakta olup bu hususları genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Aşağı, yukarı, ileri, geri kelimeleri yalın halde kullanıldıkları zaman zarf tümleci olarak değerlendirilir.
 • Bir cümlede bulunan zarf türündeki sözcükler, aynı zamanda zarf tümleci oluşturur.
 • Zarf tümlecinin kendi soruları bulunur, bu soruların cümleye yöneltilmesi ve sorulardan cevap alınması durumunda o cümlede zarf tümleci olduğu anlaşılır.

Yukarıdaki hususların her biri, zarf tamlayıcısı konusunda net bilgi elde edilmesini sağlamakta olup konu ile ilgili püf noktaları şeklinde değerlendirilebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu