YKS-TYT Puan Hesaplama (Güncel)

YKS-TYT Puan Hesaplama (Güncel)

2020 TYT Konuları ve Soru Dağılımları

Takdir Teşekkür Hesaplama

Puan Hesaplamaları

AYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

YKS-TYT Puan Hesaplama (Güncel)

YKS’nin bir parçası olan TYT üzerine hazırladığımız programımız, 2020 – 2021 TYT puan hesaplama imkânını sizlere sunar. Sizlere sunduğumuz araç güncel olup, kullanırken boş bıraktığınız alanları doldurmama seçeneğiniz vardır. Ayrıca sınavda da çözmediğiniz soru kadar da boş bırakmanız, daha doğru bir sonuç getirecektir.

Programı kullanırken, öncelikle girdiğiniz sınav yılını seçmelisiniz. Ardından Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanlarından, doğru ve yanlış sayılarınızı girmeli, ardından OBP’yi de doldurarak, hesapla butonuna basmalısınız.

TYT

“Temel Yeterlilik Testi” anlamına gelen TYT, üniversiteye hazırlnanan lise son sınıf öğrencilerinin hazırlandığı bir sınavdır. Aynı zamanda liseyi bitirmiş kişiler de giriş yapabilir. Üniversite giriş sınavının ilk oturumu durumundadır. Sınav, adayların hem sayısal, hem de sözel anlamda bilgilerini ve becelerini ölçer.

TYT Soruları

Temel Yeterlilik Testi kapsamında sorulan sorular, MEB ortak müfretına göre hazırlanır. YGS sisteminden farklı olan TYT; YGS gibi bilgiyi ölçmek yerine yeterliliğini ele alır. Bu kapsamda adayların sayısal ve sözel kısımlarda bulundurmaları şart olan yeterliliği nasıl kullandıkları, sahip oldukları beceri ve yetkinliklere bakılır.

Sınav, dört bölümden meydana gelir. Bunlar Sosyal Bilimler, Türkçe, Fen Bilimleri ve Matematik’tir. Bunlardan Temel Matematik ile Türkçe bölümlerinde 40’ar soru vardır. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimlerinde ise 20’şer soru bulunur. Böylece adaylara toplamda 120 soru yöneltilir ve 135 dakika tek oturum şeklinde düzenlenir.

Sınav sonunda doğrularınız ve yanlışlarınız üzerinden netleriniz ortaya çıktıktan sonra, özel bir takım formüller ve katsayılar neticesinde puan hesaplaması yapılır.  Yanlışlar doğruları götürdüğü için dikkat etmeniz önerilir.

TYT İle Meslek Yüksekokul

Eğer meslek yüksekokuluna gitmek istiyorsanız, Temel Yeterlilik Sınavı’ndan minimum 150 ve bunun üzerinde puan almanız gerekir.

 

Başa dön tuşu