Araştırma

Yıldız Teknik Üniversitesi

1911 senesine kadar uzanan köklü bir geçmişi olan Yıldız Teknik Üniversitesi, Paris Ecol de Conducteur müfredat programını temel kabul ederek kurulmuştur. Beşiktaş Yıldız ve Esenler Davutpaşa’da bulunan yerleşkelerinde eğitim vermeye devam etmektedir. 25000 üzerinde lisans, 9000 üzerinde lisansüstü öğrencinin tercih etmiş olduğu üniversite, büyük bir merkez olmaya devam ediyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Bünyesinde Bulunan Fakülteler

Topluma duyarlı bireyler yetiştirmek misyonuyla hareket eden Yıldız Teknik Üniversitesi, Türkçe ve İngilizce dillerinde eğitim veriyor. Üniversite bünyesinde 11 fakülte, 2 enstitü ve 3 yüksekokul bulunuyor. Öğrencilerin tercih edebileceği fakülteler,

 1. Elektrik – Elektronik Fakültesi,
 2. Fen – Edebiyat Fakültesi,
 3. Makine Fakültesi,
 4. Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi,
 5. Mimarlık Fakültesi,
 6. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,
 7. İnşaat Fakültesi,
 8. Kimya – Metalurji Fakültesi,
 9. Eğitim Fakültesi,
 10. Sanat ve Tasarım Fakültesi,
 11. Uygulamalı Bilimler Fakültesi,

Şeklindedir.

Yıldız Teknik Üniversitesinin Öğrencilere Sağladığı İmkânlar

Kaliteli eğitim vermeyi bir gaye olarak kabul eden Yıldız Teknik Üniversitesi, aynı zamanda sosyal ve kültürel faaliyetleri de ön plana çıkıyor. Burs, ulaşım, yemekhane ve diğer imkânlarıyla Yıldız Teknik Üniversitesinde okuyunlar pek çok fırsat elde ediyor;

Ulaşım: Yıldız Teknik Üniversitesi kampüslerine ulaşım hatlı otobüslerle sağlanıyor.

Sağlık Hizmetleri: Üniversite kapsamında bulunan Mediko Sosyal Merkezi, öğrencilerin sağlık sorunlarıyla ilgilenerek, tıbb, yardımlarda bulunuyor.  Poliklinik ve diş kliniği olan kurumun çalışma saatleri poliklinik için 09.00 – 12.00, 13.00 – 16.00; diş kliğini için ise 09.00 – 12.00, 13.00 -15.30 arasınadır.

Yemekhane: Üniversite, akademisyenler ve öğrenciler için sunduğu yemekhane servisinde uygun fiyatlarla sunmaktadır. Ayrıca ihtiyacı olan öğrencilere yemek bursu da sağlanıyor.

Burs İmkânları: Üniversite, YTÜ Vakvı ve diğer kurum-vakıflarla nakdi burslar veriyor. Başvuru tarihleri YTÜ Burs Bürosu tarafından ilan edilmekte olup, online başvuru yapılıyor ve öğrenciler maddi durumlarını belgelendiriyor. Hazırlık ve ilk 4 yarıyıl öğrencilerine öncelik tanınmakta olup, bir öğrenciye yemek ve gereksinim bursu gibi birden fazla burs verilebiliyor. Mülakata girenler belli olduktan sonra gerekli duyurular yapılıyor.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı resim-5.png

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu