Milli Edebiyat Dönemi Roman Özetleri

Yaprak Dökümü – Reşat Nuri Güntekin

Konu

Bir ailenin içten içe çöküşünü işleyen romanda iyi bir baba olan Ali Rıza Bey’in tüm çabalarına rağmen ailesini bir arada tutamayışını anlatmaktadır.

Özet

Dürüst ve iyi bir insan olan Ali Rıza Bey, ailesinin geçimini sağlamak için büyük bir çabayla çalışmaktadır. Bankada memur olan oğlu Şevket de evin yükünü hafifletmek için destek olmaktadır. Şevket’in Ferhunde isminde bir kadınla evlenmesi aile için kötü günlerin başlangıcına işaret eder. Ferhunde, eğlence yaşamına düşkün olan evin iki kızı Necla ve Leyla’y da yanlarına alarak çeşitli eğlencelere gider. Şevket ise onların ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmek için sürekli çalışmaktadır. Ev içerisinde maddi ve manevi anlamda işler kötü gitmeye başladığında Fikret evden ayrılır ve dul bir adam ile evlenir. Bankadan borç almış olan ve bunları ödeyemeyen Şevket ise hapse girmiştir. Necla ise zengin olduğunu düşünen bir adamla evlenmiş fakat adamın birkaç kumasının olduğunu fark etmemiştir. Leyla ise kötü bir yaşam sürmeye başlamıştır. Tüm bu olanlar karşısında felç geçiren Ali Rıza Bey ise hastaneye yatırılmıştır. Onu hastaneden alan Leyla ise babasına bakmaya başlar. Ali Rıza Bey artık her şeyini kaybeden bir adam olarak günlerini geçirmeye başlamıştır.

Ana Fikir

Aile içerisinde yaşananların ne kadar kötü sonuçlar doğuracağı romanın ana fikridir.

Romandaki Karakterler

Ali Rıza Bey: Romanın baş karakteri halindedir. Dürüst ve düzgün bir insandır. Ailesinin dağılmaması için elinden gelen çabayı göstermiş ancak başarılı olamamıştır.

Şevket: Ali Rıza Bey gibi iyi ancak yaptığı evlilik sonucunda kötülüklere bulaşan birisidir.

Ferhunde: Havai ve hafifmeşrep bir kişidir, eğlenceye çok düşkündür.

Yazar Hakkında

1889 yılında doğan Reşat Nuri Güntekin, Türk edebiyatı için önemli sayılan eserleri kaleme almıştır. Özellikle bir dönem öğretmenlik mesleği yüzünden Anadolu’nun çeşitli bölgelerini gezmiş ve burada Anadolu’yu yakından tanıma fırsatı elde etmiştir. Edebiyata genç yaşlarda başlayan Reşat Nuri’nin eserleri geniş kesimler tarafından sevilmiş ve okunmuştur. Özellikle Yaprak Dökümü ve Çalıkuşu adlı romanları büyük bir beğeni toplamıştır. Yazar eserlerinde insan ve toplum ilişkisini ele almış, çeşitli sosyal meselelere odaklanmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu