Önemli Günler ve Haftalar

Yangından Korunma Haftası İle İlgili Okuma Parçası

Yangından Korunma Haftası İle İlgili Okuma Parçası

Ah Şu Büyükler

Televizyondaki akşam haberlerini babamla birlikte izledik Annem o sırada mutfaktaydı.

Bir ailenin yaşadığı faciayı anlattı sunucu:

— Bağcılar’da bir tüpten çıkan yangın, üç kişilik bir ailenin ölümüne yol açtı…

Babam, haberi dinler dinlemez öfkeyle bağırmaya başladı. Annem, mutfaktaki işini bırakıp koştu:

— Ne oldu? Neden öfkelisin?

Babam:

— Haberi dinlemedin. Anne babanın günahını zavallı çocuk da yaşamıyla ödemiş. Böyle şey olur mu canım! diye anneme söylendi.

Annem, bir şey anlamamıştı.

— Kötü bir şey mi oldu? diye sorunca, babam:

— Evdekiler tüpü açık bırakmışlar. Ocakta su varmış. Sonunda taşmış ocağı söndürmüş. İki üç saat sonra anne kalkmış. Lambayı yakınca, odaya dolan gaz patlamış. Çocuk, o suçsuz da ölmüş bu arada!

Babamla annem, evdeki her tüpün bir bomba olduğunu konuştular, dikkat etmemiz gerekir dediler. Ben, küçücük bir tüpün bu kadar tehlikeli olduğunu hiç düşünmemiştim. Anneme sormadan tüpün yanına bile yanaşmıyorum artık.

Bir anlık dalgınlık insanın yaşamına mal oluyor. Yangın hiçbir şeye acımıyor. Aman ha arkadaşlar, bu konularda çok uyanık olalım. Son pişmanlık fayda vermez.

Aziz SİVASLIOĞLU

Yangın

Kış yaklaşmış, hava soğumuştu. Murat, o gün okuldan dönünce annesine yardım etti. Birlikte sobayı kurup yaktılar. Baba, işten dönerken üşümüştü. Sobanın yandığını görünce çok sevindi.

O gece de erken yattılar. Hiçbirisi, sobanın kapağını kapamayı akıl etmemişti. Sobadan sıçrayan küçük bir kıvılcım, halının üzerine düştü. O minicik ateş parçası büyüdü, bütün odayı sardı.

Baba, uykusunun arasında duman kokusunu almıştı. Hemen yataktan fırladı. Sobanın olduğu salon alevler içindeydi. Ancak, o salonda kimse yatmıyordu. Yoksa boğulup ölmesi içten bile değildi. Baba, hemen anne ile Murat’ı uyandırdı. Balkona çıkardı. Baba, bu sırada telefonu açıp “110” numarayı aradı. İtfaiyeden yardım istedi.

— İmdaat, yangın var! diye bağırdı. Komşuları uyandırdı. Uyanan komşular yardıma koştular.

Eşyaları bahçeye taşıdılar. Bu sırada yetişen itfaiye, yangını söndürdü.

O günden sonra, Murat yatmadan önce, sobanın kapağını mutlaka kontrol etmeye başladı. O geceki korkuyu bir daha yaşamak istemiyordu.

Aziz SİVASLIOĞLU

⇒ Yangından Korunma Haftası İle İlgili Diğer Yazılarımız İçin » Yangından Korunma Haftası « Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu