A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırmaİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Vatikan Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Vatikan veya resmi adı ile birlikte Vatikan Şehir Devleti, Hıristiyanlık dinine ait Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan ve İtalya’nın Roma şehrinde yer alan bağımsız bir devlettir. Hem nüfus hem de yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük bağımsız devleti niteliğine sahip olan Vatikan, mevcut nüfusunu bünyesinde ağırladığı turist sayıları ile artırmaktadır. Başkenti Vatikan Şehri olan bu bağımsız devletin resmi dilleri ise Latince ve İtalyancadır. Devlet içerisinde kullanılan ortak para birimi ise Euro olarak kabul edilmiştir.

Vatikan’ın Nüfusu

Vatikan’ın nüfusu, dünyanın en az nüfus sayısı niteliğine sahip olmakla birlikte 2015 yılında yapılan resmi nüfus sayımı tahminlerine göre 1000 civarında değerlendirilmiştir. Vatikan’ın bünyesinde yer alan bu yerleşik insanlar, farklı ülkelerden gelen papazlardan veya İsviçreli muhafızlardan oluşmaktadır.

Vatikan’ın Tarihi

Vatikan’ın tarihi, İtalya ülkesinin sahip olduğu tarih ile hemen hemen aynı düzeydedir. Vatikan var olduğu süreden itibaren Katolik dininin merkezi olarak kabul edilmiştir ve bu durumda kendisine ayrılan alan 0.44 kilometre karelik alanda varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Vatikan’ın devlet başkanı Papa olarak bilinmektedir ve bunun yanı sıra Pontificio ruhban sınıfı tarafından yönetilmektedir.

Günümüzde Roma’nın kutsal şehri olarak anılan Vatikan, 1929 yılında bünyesinde yer alan kilise ile birlikte İtalya Devleti ile birlikte Laterano Antlaşması’nı imzalamıştır. Bu antlaşmanın sonucuna göre de ülkenin resmi dininin Katolik olması kabul edilmiştir.

Vatikan için önemli olan bir diğer detay ise papaların kabul günleridir. Bu olay kış aylarında haftada bir kez olmak şartıyla Vatikan şehrinde yapılırken, yaz aylarında ise Roma şehrine yaklaşık olarak 40 km uzaklıkta bulunan Castel Gondolfo’da yapılmaktadır. Papa’nın kabul edileceği törene katılmak isteyen erkeklerin ve kadınların uyması gereken bazı kurallar da bulunmaktadır. Kadınlar bu törene gelirken uzun kollu, koyu renkli elbiseler giymeli ve başlarını kapatmalıdır. Erkeklerin ise kravat takmaları zorunludur ve koyu ceket giyme zorunlulukları da bulunmaktadır.

Vatikan’ın Bayrağının Anlamı

Vatikan’ın bayrağının anlamı, Papa’nın ayin sırasında taktığı tülleri ve Roma şehrine ait olan anahtarları temsil etmektedir. Vatikan bayrağı, kardineller tarafından Feodal dönemin etkin olduğu sırada tasarlanmıştır. İlk olarak 1825 yılında kabul edilen bayrak, günümüzdeki hali ile 7 Haziran 1929 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır.

Vatikan bayrağı dikey şekilde ikiye ayrılmıştır ve bir tarafı sarı diğeri ise beyaz renktedir. Beyaz tarafta Papa’nın başına taktığı taç sembolü yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu