Atasözleri

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözünün Anlamı Nedir?

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözünün Anlamı Nedir?

Üzüm üzüme bakarak kararır sözü ile anlatılmak istenen birbiri ile çok vakit geçiren insanların birbirine benzeyeceğidir. Bu anlama sahi birçok deyim ve atasözü bulunur. Bu atasözleri uygun durumlarda kullanıldığı zaman anlamlı olmaktadır. İyi anlamda kullanılan üzüm üzüme baka baka kararır atasözü, negatif anlamlar için de kullanılır. Üzüm üzüme baka baka kararır ile insanların birbirine kendi davranışlarını aşılayabilecekleri anlatılmak istenir. Türk Dil Kurumu tarafından da benzer açıklama ile kullanılan bu söz, hala bilinen bir sözdür. Aynı yeri paylaşan, sık sık görüşen insanların zaman içerisinde birbirine benzeyeceği söylenir.

Üzüm Üzüme Bakarak Kararır Ne Anlama Gelir?

Üzümün kararması bir atasözüdür. Kısaltarak da kullanılabilen bu atasözü genellikle tam uzunluğu ile kullanılır. Üzüm üzüme bakarak kararır insanların birbirine benzeyebileceğini söylemek için halk arasında söylenmeye devam edilir. Başta birbirine benzemeyen insanlar, birbirleri ile çok vakit geçirdikleri takdirde birbirilerinin huylarını kapabilirler. Bu noktada ise üzüm üzüme baka baka kararır atasözü devreye girer. Her kültürün kendine özel sözleri vardır. Tarih içerisinde hangi uygarlığa gidilir ise gidilsin eğer kaynaklara geçirilmiş ise sonraki uygarlıklar ve halklar da bu sözleri öğrenebilecektir. Kültürün ana ögeleri arasında yer alan atasözleri yaşanmışlıklara dayanır.

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözüne Benzeyen Atasözü Var Mı?

Üzüm üzüme baka baka kararır atasözüne benzeyen bazı atasözleri vardır. Örneğin, kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan sözü de benzer anlamları taşır. Birbiri ile vakit geçiren insanların, benzer özelliklere sahip olması anlatılmak istenir. Bu örneğe ek olarak körle yatan şaşı kalkar, topalla gezen aksamak öğrenir gibi atasözleri de benzer özellikler taşır. Üzüm üzüme baka baka kararır atasözüne benzeyen bir de benzeye benzeye yaz, benzeye benzeye kış olur sözü de vardır. Üzüm üzüme baka baka kararır sözüne benzeyen ve benzer anlamları taşıyan atasözleri Türk Dil Kurumu tarafından gruplandırılmıştır. Üzüm üzüme baka baka kararır, insanların birbirine benzemeye başladığını anlatan önemli öğütlerden biri olarak karşımıza çıkar.

⇒ Daha Fazla Atasözleri ve Anlamları İçin Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu