Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Uzay Mühendisliği Bölümü

Uzay Mühendisliği Bölümü

Uzay Mühendisliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Uzay Mühendisliği Bölümü adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Uzay Mühendisliği Bölümü’nün Amacı

Uzay mühendisliği, dünya çevresindeki uzaydan, ekonomik, bilimsel ve teknolojik amaçlı hizmet ve ürün sağlamayı amaç edinen bir mühendislik dalıdır. Uzay mühendisliği programının amacı, uzay bilimleri ve uzay teknolojisi konusunda eğitim ve araştırma yapmaktır.
 

Uzay Mühendisliği Bölümü Programında Okutulan Dersler

Uzay mühendisliği programında öğretim süresi 4 yıldır. Programda başta matematik, fizik ve astronomi konuları ile ilgili dersler olmak üzere, uzay teknolojisi ile ilgili dersler okutulmaktadır.
 

Uzay Mühendisliği için Gereken Nitelikler

Uzay mühendisliği programında başarılı olmak için akademik yeteneğe sahip olmak, fizik ve astronomi konularına ve bilimsel araştırmalara ciddi bir ilgi duymak gereklidir.
 

Uzay Mühendisliği Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Uzay mühendisliği programını bitirenlere uzay mühendisi unvanı verilir. Uzay mühendisleri, hava ve uzay araçlarının tasarımı ve yapımı, bunların uzaya gönderilmesi, araçların yerden izlenmesi, araçlarla haberleşme ve benzeri işleri yaparlar.
 

Uzay Mühendisliği Bölümü Çalışma Alanları

Uzay mühendisleri, ASELSAN ( Askeri Elektronik Sanayi), Roketsan, TÜBİTAK ve Marmara Araştırma Enstitüsü gibi kuruluşlarda görev alabilirler. Uydu sistemlerinin gelişmesi ve kullanım alanlarının yaygınlaşması bu mühendislik dalından mezun olanların iş olanaklarını artırmıştır. Uzay mühendislerinin iş bulma şansı ülkemizin uzay araştırmalarında ilerlemesine bağlı bulunmaktadır.
 

Uzay Mühendisliği Maaşları

Özellikle türkiyede iş imkanları kısıtlı olan uzay mühendisliği bölümü mezunları Kamuda en düşük maaşı 4 bin 500 TL’dir. Deneyim tecrübe ,eş ve çocuk durumu ile maaşlar 6.000 tl yi bile bulabilmektedir.

Kişinin eğitime, bilgisine ve tecrübesine göre Maaşı değişmektedir. Piyasa şartlarında yeni mezun uzay mühendisi düşük maaş alırken (4 bin 500 TL civarında) kalifiyeli bir mühendis en az 7 bin TL almaktadır.

Kariyerine yurt dışı üzerinden devam eden mühendisler için en düşük alacağı yıllık giriş maaşları 69.041$, deneyimli çalışanlarınsa 112.143$ civarındadır. Bu alanda yüksek lisans ya da doktora programlarına başvuran öğrenciler için hem üniversitelerde hem de uluslararası şirketlerde iş imkanları ve yüksek maaşlar oldukça fazladır.

Bugün NASA’da çalışan uzay mühendisinin ortalama yıllık maaşı 61.000$ ile 153.000$ arasındadır.
Elon Musk’a ait SpaceX havacılık mühendislerine ortalama yıllık 89.000$ öder.
Richard Branson’un sahibi olduğu Virgin Galactic uzay araştırmaları yapan mühendislere ortalama 93.000$ civarında bir maaş öder.
Dünya çapında ofislere sahip global bir şirket olan Airbus, uzay mühendislerine 52.000$ ile 128.000$ arasında bir ücret öder.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu