Sosyal Bilgilerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Üretim Dağıtım ve Tüketim

Üretim Dağıtım ve Tüketim

Üretim Dağıtım ve Tüketim adlı bu yazımızı okuduktan sonra Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına eksiklerimizi bize bildirmenizi ayrıca Üretim Dağıtım ve Tüketim adlı yazımıza eklenmesini istediğiniz konuları bizlerle paylaşmanızdan memnuniyet duyarız.

Ekonomi ; Şüphesizki ülkelerin varlığı ve devamı için en önemli faktörlerden biridir ve üretim tüketim üzerine kurulu bir düzendir. Bununda en önemlisi tüketimdir çünkü tüketim üretimi sağlamaktadır. Üretilen ürünlerin tüketim merkezlerine aktarılması ise dağıtımla gerçekleşir ve dağıtımın en önemli unsuru lojistiktir(ulaşım). Tüm bu bağlantılar ülkelerin ekonomisine etki eden en önemli etkenler arasındadır.

Üretim; doğal kaynaklar kullanılarak bir şeyler elde etmeye denir. Üretim denildiğinde genel olarak akıllara tarımsal üretim ve endüstriyel üretim gelir. Tarımsal üretim ; tarım ürünleri ve hayvancılık başlıcalarındandır. Endüstriyel üretim denilince ise tüm sanayi ürünleri akla gelir. Günümüzde özellikle endüstriyel üretim çok önemlidir. Sanayi devrimiyle beraber üretim hızla arttı. Seri üretim ile üretim maliyetleri azaldı. Tabi sanayide kullanılan makineler için enerji kaynaklarıda hızla tüketilmeye başladı. Üretilen çok miktarda ürün tüketim için pazar yerlerine aktarıldı. Üretim ve tüketimin artması dağıtım için gerekli olan ulaşımında hızla gelişmesine sebep oldu. Sanayi devrimi ekonominin en önemli merkezi olan üretim ve tüketim için önemli gelişmedir. Bu sebeple sömürgecilikte ortaya çıktı. Aslına bakarsak üretim, dağıtım ve tüketim üçlüsü bir çok etkiye sahip önemli bir ekonomik göstergedir.

Üretim Dağıtım ve Tüketimi Etkileyen Doğal Faktörler

1-İklim: Özellikle tarımsal üretim için çok önemlidir. Tarım ürünleri yetiştirilebilecek uygun iklim bölgelerinde yetiştirilir. Ormancılık faaliyeti iklim elemanlarından sıcaklık ve yağışla doğrudan ilgilidir. Uygun yağış ve sıcaklığa sahip bölgelerde yapılabilir. Sadece tarım ürünleri değil sanayi içinde iklim çok önemlidir. Her sanayi faaliyeti her iklim bölgesinde yapılamaz. Çok soğuk ve çok sıcak yerlerde sanayi üretimi daha azdır. Örneğin bir tersane çok soğuk bir bölgeye yapılamaz çünkü gemi yapımında dışarıda çalışan işçiler soğuktan etkilendikleri için çalışamazlar.

Tüketim içinde iklim en önemli faktördür. Tüketim için nüfusun çok olduğu yerler gerekir. Dünya üzerinde nüfusun en yoğun olduğu yer orta kuşaktır. Bu sebeple orta kuşak tüketimin en çok olduğu bölgedir.

2-Yeryüzü şekilleri: Dağlık ve engebeli yerler üretim için elverişli olmayan yerlerdir. Sanayi kuruluşları daha çok düz olan yerlerde kuruludur. Tarım alanları düz ovalık alanlarda yaygındır. Yüksek yerlerde hava şartları olumsuz sonuçlar doğurur. Yüksek yerler için arıcılık (bal üretimi) ve rüzgar enerjisi üretimi uygundur. Dağlık yerler için uygun olan bir başka üretim çeşidi ise madenciliktir. Eğimli bir arazi tarıma ve sanayiye uygun değildir. Bakınında üretime etkisi vardır. Tarımsal üretimde güneşe dönük yamaçlar yada denize dönük yamaçlar tarımsal üretim çeşidini etkiler.

3-Kara ve denizler: Üretim faaliyetlerinin neredeyse tamamı kara alanlarda yapılır. Balıkçılık gibi bazı üretim faaliyetleri denizlerde yapılabilir. Tüketimde aynı şekilde kara alanlarında yapılır. Kara ve denizlerin dağılışı dağıtım için çok önemlidir. Üretilen ürünlerin tüketim merkezlerine ulaştırılması için bazen kara ulaşımı bazen deniz ve hava ulaşımı kullanılır. Kıtalar arasında ulaşımı deniz ve okyanuslar etkiler.

4-Enerji kaynakları ve madenler: Bazı ürünler madenlerden yapıldığı için maden çıkan bölgelerde sanayi faaliyetleri fazladır. Sanayi için özellikle önemli olan enerji kaynakları bulundukları yerlere sanayi kuruluşlarını çekmiştir.

5-Bitki örtüsü: Gür bitki örtüsüne sahip yerler sanayi üretimi için tercih edilmeyen yerlerdir. Türkiye’de Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santral, sinoptaki ormanlık alanları tehdit ettiği için insanların tepkisini almıştır.

Üretim Dağıtım ve Tüketimi Etkileyen Beşeri Faktörler

1-Ulaşım: Hammaddelerin üretim alanlarına ulaştırılması ve üretilen ürünlerin tüketim alanlarına ulaştırılmasına dağıtım denir. Dağıtım için ulaşımın gelişmiş olması gereklidir. Ulaşım gelişmemiş olunca dağıtımda aksamalar meydana gelir.

2-İhtiyaç: Üretimi yapılan şeyin insanların ihtiyacına göre olması gereklidir. İnsanların ihtiyacının çok ve sürekli olduğu şeyler çok ve sürekli üretilir.

3-Reklam: Ürünlerin reklamının iyi yapılması tüketimi etkileyeceğinden üretimide etkiler.

4-Moda: Günümüz dünyasında üretim ve tüketime oldukça fazla etkisi vardır. Özellikle giyim alanında moda üretim ve tüketimi fazlaca etkiler. Mağazalarda sezon sonu ürünlerin ucuzdan satılması sonraki sezon çıkacak yeni ürünler olduğunun göstergesidir.

5-Üretim: Tüketimi etkiler. Tüketim çok olursa ürtimde çok olur.

6-Tüketim: Üretimi etkiler. Üretim olacakki tüketimde olsun.

7-Nüfus: Nüfusun miktarı ve yapısı etkilidir. Fazla nüfus fazla üretim ve tüketimdir. Nüfusun cinsiyet yapısı ve yaş yapısı üretilen ürünü etkiler. Genç nüfusun fazla olduğu yerlerde teknoloji ve giyim tüketimi fazladır.

8-Sermaye: Üretim tesisi açmak yada üretim yatırımı yapmak için gerekli olan paranın temin edilmesi ve yatırıma dönüştürülmesi gereklidir.

9-İşgücü: Genç nüfusa sahip ülkelerde üretimin daha fazla olması beklenir. Yaşlı nüfusu çok olan bir ülkede üretim faaliyetleride azalma gösterir. Çünkü işgücünü oluşturan nüfus orta yaştaki nüfustur. İşgücü olmalıki üretim gerçekleşsin.

10-Eğitim: Üretimi yapacak olan kişilerin eğitimli olması üretimin kalitesini etkiler.

11-Gelir düzeyi: Tüketimi gerçekleştirecek nüfusun gelir durumu alım gücünü etkiler.

Doğal Kaynaklar

Doğal kaynaklar yenilenebilir, belirli koşullarda yenilenebilir, yenilenemeyen olmak üzere 3 ana kısıma ayrılır.

Yenilenebilen doğal kaynaklar
-Su gücü

-Rüzgar gücü

-Güneş enerjisi

-Dalga enerjisi

Belirli koşullarda yenilenebilen doğal kaynaklar
-Orman

-Toprak

-Hayvanlar

-Hava

Yenilenemeyen doğal kaynaklar
-Kömür

-Petrol

-Doğalgaz

-Madenler

Doğal Kaynak ve Ekonomi

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

fen-bilimleri-konu-anlatimlari

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu