Üniversite Giriş Taban-Tavan Puanları, Güncel

Üniversite Giriş Taban-Tavan Puanları, Üniversiteye hazırlanan adaylara yönelik hazırladığımız sayfamızda, ÖSYM kapsamında gerçekleştirilen ve YKS kapsamında olan AYT ve TYT girmeniz ardından puan türlerine göre tercih edebileceğiniz üniversiteler ve taban puanları bulunmaktadır.

AYT ve TYT sınavları kadar önemli bir husus da tercihlerimizi nasıl yaptığımızdır. Eğer puanımızın yetmediği, yanlış tercihler yaparsak boşta kalabilir, böylece aldığımız puanı kaybedebiliriz. Bu sebeple üniversite giriş sınavları ardından tercihlerimizi yaparken, arzuladığımız bölümleri aldığımız puan ışığında ele almalıyız. Ardından bunları tercih listesinde düzenli listeye oturtmalıyız.

Üniversite Giriş Taban-Tavan Puanları

Üniversite Giriş Taban-Tavan Puanları, Şu anda mevcut üniversite giriş sistemine göre 2 yıllık bölüm seçmek isteyen kişiler, YKS’nin ilk oturumu olan TYT ile tercih yapmalıdır. Üniversitelerin 4 yıllık seçeneklerini arzulayan öğrencilerse ikinci oturum olan AYT’ye de girerek, aldığı yerleştirme puanına göre tercihlerde bulunmalıdır.

Üniversite Giriş Taban-Tavan Puanları, Tercihleri yaparken en önemli nokta istediğimiz bölümün, önceki yıllarda kaç puanla kapattığıdır. Özellikle bir önceki yıl olmak üzere yakın dönemlere bakmak, daha doğru tercihler yapmamızı sağlar.  Ancak her bölümün uzun vadeli en alt ve en yüksek yerleştirme puanlarını incelediğimizde aralarında fazla farklar olmadığı görülür.

Hatırlanması gereken puanların o sene yapılacak sınavın, zorluk derecesine göre değiştiğidir. Bu nedenle bulunduğumuz sene yapılacak AYT-TYT sınavının zorluğuna göre, bölümlerin önceki puanları azalacak veya artacaktır.

ÖSYM bu konuda listeleri uzun listeler ve tablolarla paylaşmakla beraber, öğrenciler bir yerde karışıklık yaşayabilir. Daha iyi inceleyebilmeniz amacıyla bölümleri, sınıflara ayırdık.

Bu kapsamda üniversiteleri 2 ve 4 yıllığa göre ele aldık. Ayrıca üniversitelere göre ve mesleklerin gerektirdiği sayısal-sözel-eşit ağırlık durumuna göre sınıflandırdık. Verdiğimiz tabloda ilgili alana tıkladıktan sonra, son alım puanlarını öğrenmek istediğiniz bölüme tıklamanız yeterlidir. Üniversitede bulunan bölümlerin taban puanları ve sıralaması şöyledir;

Üniversite Giriş Taban Tavan Puanları ve Başarı Sıralamaları 2022
4 Yıllık Bölümlerin 2022 Taban Puanları
Sayısal Bölümlerin 2022Taban Puanları
Sözel Bölümlerin 2022 Taban Puanları
Eşit Ağırlık Bölümlerinin 2022 Taban Puanları
TYT Puanıyla Alan Bölümler

 

Başa dön tuşu