Araştırma

Uluslar Arası İslâm Üniversitesi

2015 yılından itibaren kurulması gündemde olan Uluslar Arası İslâm Üniversitesi, İstanbul’da kurulması hedeflenen bir üniversitedir. Kurucu rektörü belirlenmiş olan kurumun proje hazırlıkları yapılmakta olup, Türkiye’nin böylece İslâm dünyasının ilim merkezi olması böylece hedeflenmektedir. Üniversitenin dini istismar eden örgütler ile de global çapta mücadele edeceği belirtilmektedir. Üniversite kurulup, eğitim – öğretim hayatına hazır hale gelmesi ardından öğrenci alımına başlayacaktır.

Uluslar Arası İslâm Üniversitesi Bünyesinde Bulunan Fakülteler

İstanbul’da açılmasına dair projeler devam eden Uluslar arası İslâm Üniversitesi bünyesinde kuruluş kanunu ile,

  1. Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi,
  2. Hukuk Fakültesi,
  3. Siyasal Bilgiler Fakültesi,
  4. İslâmi İlimler Fakültesi,
  5. Tıp Fakültesi,
  6. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi,
  7. Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi,

Fakültelerinin açılması planlanmaktadır. Ayrıca Sosyal, Fen ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri olmak üzere 3 enstitü de bu kapsamda kurulacaktır. Bununla beraber meslek yüksekokulu ve yüksekokulları henüz malum değildir. Üniversitenin Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde eğitim – öğretim vermesi planlanmaktadır. Ayrıca Siyer, Hadis, Fıkıh ve İslâm Hukuku gibi eğitimler de sağlacaktır.

Uluslar Arası İslâm Üniversitesinin Öğrencilere Sağladığı İmkânlar

Uluslar arası İslâm Üniversitesi, asli amaç olarak global çapta kendini yetiştirmiş din adamı eksikliğini gidermek, din üzerine eksik ya da yanlış yorum getirecek örgüt ve yapıların alanlarını kapatmayı hedef alıyor. Bunun için yalnızca lisans eğitimleri değil, aynı zamanda uzman yatiştirmeyi de amaçlıyor.

Eğitim-Öğretimine başlaması ardından okuyan öğrenciler yurtlarda kalabileceği gibi apart ve evleri de tercih edebilir. Kurumun açılması ardından Uluslar arası İslâm Üniversitesi okuyanlar için üniversite kapsamında yurtlar açılması da mümkündür. Zira pek çok üniversite, kendi öğrenci köyünü ya da yurdunu bulundurmaktadır.

Türkiye’de bulunan tüm üniversiteler erasmus+ sunduğu için, Uluslar arası İslâm Üniversitesi de gerekli anlaşmaları yapması ile bunları sunabilir. Ayrıca üniversiteler öğrencilerin sosyo-kültürel hayına katkıda bulunması için aktivite ve etkinlikler düzenlediği için, bunlar da sağlanabilir. Üniversite hakkında ayrıntılar ve fırsatları, ilerleyen tarihlerde daha net şekilde verilecektir.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı resim-5.png

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu