Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Uçak Mühendisliği Bölümü

Uçak Mühendisliği Bölümü

Uçak Mühendisliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Uçak Mühendisliği Bölümü adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Uçak Mühendisliği Bölümü’nün Amacı

Uçak mühendisliği programı temel amacı havada seyreden her çeşit aracın tasarlanması ve inşa projelerinin hazırlanması, üretilmesi, bakım ve onarım teknolojisi ve işletilmesi konularında eğitim ve araştırma yapmaktır.
 

Uçak Mühendisliği Bölümü Programında Okutulan Belli Başlı Dersler

Eğitim süresi 4 yıl olan Uçak mühendisliği bölümünde ilk yılda temel bilimler ( fizik, kimya, matematik ) sonraki 1,5 – 2 yılda termodinamik, statik, dinamik, mukavemet, akışkanlık mekaniği, bilgisayar, elektrik – elektronik gibi teorik; kalan sürede de aerodinamik, gaz dinamiği, yapı malzeme, etki sistemleri, ısı transferi gibi uygulamalı temel mühendislik dersleri verilir. Öğrenciler Türk Hava Yolları’nda ve özel hava yolu şirketlerinde staj yaparlar.
 

Uçak Mühendisliği Bölümü için Gereken Nitelikler

Uçak mühendisliği bölümüne girmek isteyenler genel akademik yeteneğe sahip matematik, fizik, kimya ve astronomi konularına ilgili ve bu alanlarda iyice yetişmiş sabırlı dikkatli, düzgün şekil çizebilen, üretken ve başka insanlarla işbirliği yapabilen uyumlu bir kimse olması gerekir.
 

Uçak Mühendisliği Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Uçak mühendisliği bölümünden mezun olanlara “Uçak Mühendisi” unvanı verilir. Uçak mühendisi yapımı düşünülen hava taşıtının dizaynını ve ön projesini hazırlar, uçak yapımı için gerekli üretim
yöntemleri arasından hangisinin niçin daha ekonomik olacağına karar verir, bu konuda gerekli modelleri hazırlayarak, deneylerini yapar, tasarladığı hava taşıtının performans özellikleri tespit eder ve istenen niteliklere göre incelemesini yapar. Uçak yapımında fabrikada üretimin planlamasını yaparak işlerin zamanında, istenen kalite ve niteliklerde üretimini sağlar, yapım sonrası uçuş tecrübelerini planlar, bunlara bizzat katılarak yapılan hava taşıtının gerçek işleyişini saptar, bunların pazarlanmasında görev alır. Uçak mühendisi, ayrıca kullanıcı kuruluşlarda işletme ve bakım mühendisliği görevlerini de yürütür.
 

Uçak Mühendisliği Bölümü için Çalışma Alanları

Uçak mühendisleri ülkemizde Türk Hava Yolları’nda, kara ve hava kuvvetlerine bağlı ana bakım ünitelerinde, TUSAŞ’ ta, MKE’ de ve bazı özel hava yolu şirketlerinde temel eleman olarak çalışabilecekleri gibi, eğitimleri sırasında almış oldukları temel makine mühendisliği bilgileri sayesinde makine mühendisliği sahalarında çalışabilirler. Uçak mühendislerinin kendi alanlarında çalışma imkanları ülke şartlarına paralel olarak artmaktadır. Bu programı bitirenlerin bazıları yurtdışındaki benzeri kurumlarda da iş bulabilmektedirler.
 

Uçak Mühendisliği Bölümü için Çalışma Alanları

Uçak mühendisliği maaşları uzmanlık, tecrübe, kıdem, başarı vb. durumlara göre ciddi değişiklikler gösterebilmektedir. Çalışma saatleri ve izin günleri firmadan firmaya değişiklik göstermekle beraber genelde uygun şartlara sahip. Çalıştığınız firmaya göre yaklaşık olarak 4000 veya 10500 TL civarında bir maaş ile işe başlamanız muhtemel.
Maaş artışları çalıştığınız firmanın kalitesi ve politikalarına göre değişiklikler gösterecektir. Özellikle yurt dışı eğitim programları ve seminerlere katılımınız, yurt dışı görevlere dahil olmanız firmanız nazarında değerinizi arttıracak ve sizin için iyi birer referans olacaktır. Büyük firmalarda çalışan Uçak Mühendisleri 6500 ile 9000 TL’ye kadar değişen maaşlar alabilmektedirler.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu