Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Uçak Motor Bakım Bölümü

Uçak Motor Bakım Bölümü

Uçak Motor Bakım Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Uçak Motor Bakım Bölümü Programının Amacı

Uçak motor bakım programının temel amacı, uçaklardaki motor ve aksamının yapımı, bakımı ve onarımı alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir.
 

Uçak Motor Bakım Bölümü Programında Okutulan Belli Başlı Dersler

Eğitim süresi 4 yıl olan uçak motor bakım bölümünde matematik, fizik, gibi temel derslerin yanı sıra, uçak bilgisi, malzeme ve imal usulleri, uçak motoru, alet teorisi, uçak motor sistemleri, otomatik uçuş, kontrol sistemleri gibi meslekle ilgili dersler okutulur.
 

Uçak Motor Bakım Bakıcısı olmak için Gereken Nitelikler

Uçak motor bakım programında eğitim görmek isteyenlerin, başta fizik olmak üzere, temel bilimlere ilgili ve bu alanlarda başarılı, mekanik ve göz el koordinasyonu yeteneği yüksek, dikkatli ve sorumlu bir kimse olması gerekir.
 

Uçak Motor Bakım Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Uçak motor bakım programını başarıyla tamamlayan öğrencilere “Uçak Motor Bakıcısı” olarak görev yaparlar. Bu alanda eğitim görenler hava limanlarının, terminal binalarının ve uçakların motor ile ilgili sistemlerin ve diğer teçhizatın kurulması, bakımı ve onarımı ile ilgili işleri yürütür.
 

Uçak Motor Bakım Bölümü Çalışma Alanları

Uçak motor bakım bölümünden mezun olanlar Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı hava limanlarında ve terminallerde görev alabilirler. Bu elemanlar, edindikleri teknik bilgiyi benzer alanlarda değerlendirebilirler.
 

“Uçak Motor Bakıcısı Maaşları

Kurum ve şirkete göre değişiklik gösteren uçak motor bakıcısı maaşları ilk etapta ortalama 3500 – 4000 tl arasında maaş ile iş başı yapabilmektedir. Deneyim tecrübe ve kıdem yükseldikçe maaş oranlarıda yükselmektedir. 10 yılın sonunda maaş ortalama 7 bin ile 8 bin tl arasında olabilmektedir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu