Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Uçak Gövde Bakım Bölümü

Uçak Gövde Bakım Bölümü

Uçak Gövde Bakım Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Uçak Gövde Bakım Bölümü’nün Amacı

Uçak gövde bakım bölümünün temel amacı, uçaklardaki karoser ve aksamının yapımı, bakımı ve onarımı işlerini yürütecek ve uçağı uçuşa hazırlayacak elemanları yetiştirmektir.
 

Uçak Gövde Bakım Bölümünde Okutulan Belli Başlı Dersler

Eğitim süresi 4 yıl olan uçak gövde bakım Programında genel olarak matematik ve fizik gibi temel bilim derslerinden başka uçak bilgisi, malzeme ve imal usulleri, uçak gövdesi,alet teorisi, uçak gövde sistemleri, kontrol sistemleri gibi meslekle ilgili dersler okutulur.
 

Uçak Gövde Bakım Bölümü için Gereken Nitelikler

Uçak gövde bakım programında eğitim görmek isteyen bir bireyin, başta fizik olmak üzere temel bilimlere ilgili ve bu konularda başarılı, mekanik ve göz el koordinasyonu yeteneği yüksek, dikkatli ve sorumlu bir kimse olması gerekir.
 

Uçak Gövde Bakım Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Uçak gövde bakım bölümü programını başarıyla tamamlayanlara “Uçak Gövde Bakıcısı” unvanı verilir. Bu alanda eğitim görenler hava limanlarında, terminal binalarında, uçakların gövdeleri ile ilgili sistemlerin ve diğer teçhizatın kurulmasında, uçuşa hazır hale getirilmesinde, bakım ve onarım ile ilgili işlerde uğraşırlar.
 

Uçak Gövde Bakım Bölümü’nün Çalışma Alanları

Uçak gövde bakım bölümünden mezun olan bireyler Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı hava limanlarında ve terminallerde görev alabilirler. Bu elemanlar, edindikleri teknik bilgiyi benzer alanlarda değerlendirebilirler.
 

“Uçak Gövde Bakıcısı Maaşları

Kurum ve şirkete göre değişiklik gösteren uçak gövde bakıcısı maaşları ilk etapta ortalama 3500 – 4000 tl arasında maaş ile iş başı yapabilmektedir. Deneyim tecrübe ve kıdem yükseldikçe maaş oranlarıda yükselmektedir. 10 yılın sonunda maaş ortalama 7 bin ile 8 bin tl arasında olabilmektedir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu