Araştırma

2021 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

2021 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

Sizlere bu sayfamızda 2021 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı hakkında bilgi paylaşacağız. ÖSYM tarafından yapılacak olan 2021 YKS konuları, 2021 TYT konuları, 2021 AYT Konuları belli oldu! Yeni bir sınav dönemine girmiş bulunmaktayız. 2021 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı MEB‘in hazırlamış olduğu konu dağılımlarından bilgi alınarak düzenlenmiştir.

2021 TYT Matematik Konu Dağılımı

► Temel Kavramlar
► Sayılar- Sayı Basamakları
► Bölme ve Bölünebilme
► OBEB-OKEK
► Rasyonel Sayılar
► Basit Eşitsizlikler
► Mutlak Değer
► Üslü Sayılar
► Köklü Sayılar
► Çarpanlara Ayırma
► Oran Orantı
► Denklem Çözme
► Problemler
► Kümeler-Kartezyen Çarpım
► Fonskiyonlar
► Permütasyon
► Kombinasyon
► Binom
► Olasılık
► İstatistik
► 2.Dereceden Denklemler
► Karmaşık Sayılar
► Polinomlar
► Mantık

2021 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

Çoğu yerde bu tip videolar veya yazılar bulmuş olabilirsiniz. Ancak, ne kadar kensin oldukları veya bu çalışmaları size sunan kişilerin, bu konu çerçevesinde yapmış oldukları araştırmalar ne kadar titiz olduğunu bilemeyiz. Ben de, bu konuya bir kesinlik getirmek için gerekli analizleri ve hesaplamaları yaparak 2021 TYT Matematik ders kısmında, gelecek soru konularını ve gelecek soru saylarını hazırladım. Tabii ki bunlar birer tahmindir. Ancak, gerçekleşme olasılığı yüksek olan tahminlerdir.

Temel Kavramlar

Her sene kesinlikle bir soru gelir. Hatta, geçen sene de bir soru gelmiştir. Eğer geçmiş yıllara bakacak olursak da, bu konudan gelen soru sayısı dörde kadar çıkmıştır. Bu yüzden, bu sene de önümüze bu konudan 1-2 soru gelecektir.

Sayı Basamakları

Geçen sene de içinde olmak üzere her sene bir soru sorulmuştur. Bu sene yine bir soru soracaklardır.

Bölünebilme Kuralları

Her yıl sorulan bir konu değildir. Ancak, son iki senedir ÖSYM tarafından sınav kitapçıklarında yerini almaya başlamış olan bir konudur. Bu senede yine bir soru gelecektir.

Rasyonel Sayılar

Geçmiş senelerden bu yana, sınav kitapçıklarında bir soru olarak bulunma şansına sahip olmuştur. Geçen sene ise bu bir soruluk serüvenini üç soruya çıkarmıştır. Bu sene de, en az iki sorusu karşımıza gelecektir.

Mutlak Değer

Her sene, bir tane soru bu konudan gelmiştir. Bu sene de, bir soru yine karşımıza gelecektir.

Üslü ve Köklü Sayılar

Her sene, bu iki konudan da birer soru gelmiştir. Özellikle de, köklü sayılar her sene kaçmaksızın sorulmuştur. Bu sene de bu iki konudan birer soru gelecektir.

Fonksiyonlar

Sınavların vazgeçilmez olan konusu, fonksiyonlar. Genellikle, öğrencilerin zorlandığı bu konudan her sene en az bir tane gelmiştir. Geçen sene ise iki tane soru gelmiştir. Bu sene, yine bir soru gelecektir.

Kartezyen Çarpımı

Her ne olursa olsun, bir sorusu her sınavda vardır. Bu sene de bir soru YKS’ de karşımıza gelecektir.

Pemütasyon / Kombinasyon

Bu konu için son zamanların sevilen konusu diyebiliriz. Her sene soru gelmemiştir. Ancak, bu konudan geçensene iki tane soru gelmiştir. Bu sene 1-2 soru gelecektir.

Olasılık

Hem TYT hemde Ait kısmında sorusu sorulan olasılık konusu, her sene bir soru olarak TYT’ de sorulmuştur. Aynı şekilde, bu senede bir sorusu gelecektir.

Problemler

TYT Matematiğin en çok soru gelen konusudur. Her sene en az on soru problemlerden gelmiştir. Bu yeni nesil soru tarzını, artık hepimiz biliyoruz ve problemlerin çok fazla popülerlik kazandığının da farkındayız. Bu yüzden, aslında her soruyu problem gibi yapmaya başladır. Ama, içeriğine göre soru tipleri değişmektedir, her neyse. Problemlerden bu sene yine en az 10 soru gelecektir. Bu soru sayısı, daha da fazla olabilir.

2020 TYT Konuları ve Soru Dağılımları

TYT Nedir?

Üniversiteye geçişte ilk aşama olan bugünkü adıyla TYT olarak tabir edilen Temel Yeterlilik Testi olarak bilinen ve bu başlık üzerine hazırlanan denemelerin siz üniversite adayları için ne kadar önemli olduğu konu başlıklarımız arasındadır.

Birbirinden farklı, geleceğe umutla bakan siz gençlerimize; adaylarımızın daha iyi bir şekilde hazırlanmanız amacıyla hazırlanan deneme testleri üniversite adaylarının üniversiteye geçişinde büyük kolaylıklar sağladığıdır. Deneme testleri sizi toparlayan, bir adım öne çıkaran önemli yapboz parçacıklarıdır ve unutulmamalıdır ki her konu başlığı adı altında çözülen denemelerin sizi bir bütüne götürdüğüdür.

TYT; ezbere dayalı değildir. Yeterliliklerinizin ölçüldüğü ve bu yeterliliklerinizin hangi alanda daha baskın olduğunu ölçmeye dayalı bir sistemdir. Kısacası ezber bozan bir sistemdir. Bu sebeple konulara çalışırken ezber yapmamanız ve denemelerde daha başarılı olmanız için konular üzerinde sürekli tekrarlar yapmanız, notlar çıkarmanız ve bu notları da sınavlara az bir süre kaldığında tekrardan çalışmanız gerekmektedir. Oldukça meşakkatli ve emek gerektiren ve üniversiteye gitmek isteyen tüm lise öğrencilerinin girmesi zorunlu olduğundan öğrenerek test çözmenin en kapsamlı olduğu sistemdir. O yüzden TYT denemelerini ezbere dayalı olmadan öğrenerek çalıştığınız konu başlıklarınızın ardından hemen çözmeli önemli gördüğünüz soruları not almalı tekrardan çözmelisiniz. Bu şekilde daha hızlı ve pratik bir yolla hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Eksiklerinizi belirleyerek, bu eksiklikleri düzenli olarak deneme çözerek daha çabuk kapatabilirsiniz.

Benzer Konular

TYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

YKS-TYT Puan Hesaplama

Takdir Teşekkür Hesaplama

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu