Coğrafya

TYT Coğrafya Deneme Sınavı Yerin Yapısı İç Kuvvetler-2 2021/2

TYT sınavlarında başarı puanlarınız yükseltmeniz için deneme sınavları serimize bu yazımızda Coğrafya deneme sinavı ile devam ediyoruz. Destek için yorum bırakabilir yada sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

TYT Coğrafya Deneme Sınavı Yerin Yapısı İç Kuvvetler-1 2021/2

Başla
Tebrikler - TYT Coğrafya Deneme Sınavı Yerin Yapısı İç Kuvvetler-1 2021/2 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.

Yerin Yapısı

Dünyanın çekirdeği, çok yoğun olan erimiş kaya ve metalden oluşur. Aynı zamanda bir kükürt bileşiği olan kükürt içerir. Bu iki element mükemmel bir denge içindedir ve mükemmel bir küre oluşturur. Küreyi çeşitli yönlerde kesecek olsaydınız, iç kısım yine de mükemmel bir şekilde uyardı. Bu, her şeyi bir arada tutan iç gücün gücünden kaynaklanmaktadır.

Magma, dünyayı güneşten uzaklaştırmaktan ve gezegenin ısınmasına neden olmaktan sorumludur. Bu süreç, sera etkisi yaratarak Dünya’nın sıcaklıklarını yükseltir. Dünya bu yüksek enerjili parçacıklar tarafından sürekli olarak bombalandığından, mevcut şeklini korumak için çok çalışması gerekir. Bunu yapmak için tektonik plakalar olarak bilinen yapılar Dünya’nın alt yüzeyine oturur. Bu plakalar zamanla hareket eder ve dağları, platoları ve Dünya yüzeyini etkileyen diğer yapısal değişiklikleri oluşturur.

Tektonik hareket, aslında birbirini çeken ve iten şeylerin aynısı olan iç kuvvetler sayesinde mümkün olur. Bu iç kuvvetler, magmaya bağlı hareketle birleştiğinde, gezegenin yüzeyinde gözlemlediğimiz harekete neden olur. Magma, hidrojenden oluşur ve birçok farklı elementten oluşur. Bu elementlerin çoğu karbon, nitrojen ve oksijenden oluşurken, az miktarda Demir ve platin bulunur.

Magma, üç ana unsurdan oluşan katı bir maddedir. Bu unsurları bir araya getirirseniz, çok yoğun bir madde elde edersiniz. Bu madde erimiş haldedir ve kendi içinde erimiş kaya içerir. “Magma” adı verilen bu kayanın bileşimi, Dünya’nın yapısını anlamak açısından çok önemlidir. Magma düzgün bir şekilde bir arada tutulmazsa kaynar ve sonunda buharlaşır. Magmanın kaynaması, okyanusların yükselmesine ve kara yüzeylerinin yanı sıra donmuş suyun soğumasına neden olan şeydir.

Tektonik plakaların hareketi, dağları üreten şeydir. Bu dağlar yükselir çünkü yerkabuğu plakaların hareketiyle yukarı ve aşağı hareket eder. Plakalar birbirine karşı hareket ettiğinde, dağlar oluşturarak birbirlerini iter ve çekerler. Bu işlem aynı zamanda buz tabakalarının yukarı itilmesinden ve aralarında yağlamanın sağlanmasından da sorumludur.

Yerkabuğunun yapısı karmaşık olsa da, aslında şeylerin büyük şemasında oldukça basittir. Yerkabuğunun bileşimini incelerken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Böyle bir faktör tektonik harekettir. Tektonik hareket, Dünya’nın yapısını hareket ettiren bir kuvvet olarak düşünülebilir. Sıradağların büyüklüğü, dağ inşasının neden olduğu tektonik gerilmenin bir sonucu olarak düşünülebilir. Benzer şekilde, tektonik plakaların hareketi, dağ sıralarına neden olan bir stres birikimi olarak düşünülebilir.

Yerkabuğunun yapısının da içinde bulunan su seviyesinden büyük ölçüde etkilendiği düşünülmektedir. Su konsantrasyonu yüksekse veya çok fazla yağmur varsa, eriyen buz ve kar ek yüksek dağların oluşmasına neden olabilir. Dahası, fazla karbondioksit veya metan varlığı, Dünya’nın büyük buzullar geliştirmesine neden olabilir, bu da gezegeni sıcak tutar ve çeşitli flora ve fauna türleri için bir yaşam alanı sağlar. Bu nedenle, yağış ister yağmur ister kar olsun, yer kabuğunun yapısını belirlemede çok önemli bir role sahiptir.

Dünya’nın kabuğunu oluşturan tüm farklı kaya ve kristal türleri farklı bileşimlere sahiptir. Pek çok insan, tüm bu farklı materyal türlerinin eski olduğunu düşünür, ancak yerkabuğunun bileşimi, gezegenin tüm yüzeyinde mutlaka tekdüze değildir. Diğer gezegenlerin ve hatta güneş patlamalarının etkisiyle oluşan kabukta küçük boşluklar bulabileceğiniz birçok örnek vardır. Oyukların oluşumunun yapılandırıcı olduğu düşünülmemektedir ve bu boşlukların oluşumu tektoniğe veya darbeye bağlanabilir. Oyukların oluşumu jeolojide önemli bir konudur; Bunu bilmenin kesin bir yolu olmamasına rağmen, araştırma bu fenomeni incelemeye ve yer kabuğunun yapısını daha etkili bir şekilde incelemenin yollarını keşfetmeye devam edecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu