Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Tütün Eksperliği Bölümü

Tütün Eksperliği Bölümü

Tütün Eksperliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Tütün Eksperliği Bölümü adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Tütün Eksperliği Bölümünün amacı

Tütün eksperliği programının amacı; tütün bitkisinin yetiştirilmesinden, tütünün içilecek hale gelinceye kadar geçirdiği evrelerde yapılması gereken tüm işlemlerde çalışacak teknik insan gücünü yetiştirmek ve bu konuda araştırma yapmaktır.
 

Tütün Eksperliği Bölümü Programında Okutulan Belli Başlı Dersler

Eğitim süresi 4 yıl olan tütün eksperliği bölümünde eğitim süresi içinde matematik, kimya, biyoloji (özellikle botanik) alanında temel bilim dersleri, toprak bilgisi, gübreleme tekniği gibi tütün tarımı ile ilgili dersler, muhasebe sevk ve idare gibi işletmecilik dersleri okutulur. Dersler kuramsal ve uygulamalı olarak verilir.
 

Tütün Eksperliği için Gereken Nitelikler

Tütün eksperliği uzmanı olmak isteyen bir bireyin hem tarımsal hem de endüstriyel üretim faaliyetlerinden hoşlanması, temel bilimler yanında sosyoloji, ekonomi, psikoloji gibi sosyal bilimlere ilgi duyması ve bu alanlarda başarılı olması gerekir. Ayrıca, bu alanda çalışmak isteyen bir bireyin düşüncelerini başkalarına aktarabilme ve başkaları ile olumlu ilişkiler kurabilme gücüne de sahip olması beklenir.
 

Tütün Eksperliği Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Tütün eksperliği bÖlümü programını başarıyla bitirenlere “Tütün Endüstri Mühendisi” unvanı verilir. Tütün endüstri mühendisleri iyi kalite tütünün üretimi konusunda üreticiye yol gösterirler, üretilen tütünün öngörülen standartlara uygun olup olmadığını saptar ve bağlı oldukları kurum adına tütün alımı işlemini yürütürler. Tütün endüstri mühendisi, kaliteli tütün üretimi ve tütün yapraklarını tüketicinin beğenisini kazanacak kalitede sigara, pipo, puro, enfiye veya çiğneme tütünü haline gelinceye kadar geçirdiği tüm aşamalarda bilimsel yöntemlerin uygulanması, bu yöntemlerin geliştirilmesi, ürünün depolanması ve pazarlanması alanında çalışır, iyi kalite tütün üretimi konusunda üreticileri aydınlatır. Görüldüğü gibi, tütün endüstri mühendisi hem tütün eksperi hem de tütün endüstrisini yöneten bir işletmeci gibi çalışmaktadır.
 

Tütün Eksperliği Bölümünün Çalışma Alanları

Tütün endüstri mühendislerinin başlıca çalışma alanı Tekel Genel Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşlardır. Ayrıca tütün işleyen özel sigara fabrikalarında da çalışabilirler.
 

Tütün Endüstri Mühendisi Maaşları

Özel sektörde Fabrikalarda tütün endüstri mühendisliği maaşları ortalama 4500 – 10500 TL arasında değişmektedir.

Özel sektör dışında tütün endüstri mühendisliği mezunları kamu kurumlarında, belediyelerde, il özel idarelerinde kamuya bağlı Kit’ ler de ve kamuya bağlı üst kurullarda çalışabilmektedir. Kamuda uzman, müfettiş, uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı ve yönetici olaraktan çalışabilen tütün endüstri mühendisliği maaşları 6.683 -10000 TL arasında değişmektedir.

Uzmanların 8500 ve uzman yardımcılarının 7200 aldığı kamu kurumunda müfettişlerde 8100 TL civarında ortalama maaş almaktadır. Tütün Endüstri mühendisliği maaşlarına yabancı dil tazminatı, yüksek lisans ve doktora eğitimi, eş durumu, çocuk durumu, pozisyonu gibi tüm kriterler etki etmektedir. Kamuda Tütün endüstri mühendisliği maaşları ilk mezun olanlar için oldukça yüksek olsa da tecrübeli mühendislerin özellikle özel sektörde fabrikalarda yöneticilik kadrolarında daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu