Önemli Günler ve Haftalar

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası İle İlgili Oyun (Piyes)

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası İle İlgili Oyun (Piyes)

YERLİ MALI

Kişiler: Ayşe, Fatma, Neslihan.
(Sahnede çocuklar ellerinde tuttukları tüketim mallarıyla durmaktadırlar.Hepsi de ellerindeki, tüketim mallarıyla ilgili düşüncelerini aktarmak için oradadırlar.)

Ayşe: Elindeki yabancı bir tüketim malıdır.) Arkadaşlar, yabancı tüketim malları bize daha çok yarar sağlar.Yurt dışından gelen gıda ürünleri ve diğerleri, daha sağlıklıdır. Hem onlar olmazsa biz yaşayamayız.

Fatma :(Elinde tuttuğu bir yerli malıdır. Seyircilere döner ve konuşmaya başlar.) Sevgili arkadaşlar, ülkemizin ne güzel ürünleri vardır. Ayrıca, ülkemizde üretilen birçok ürün, yurt dışından gelen ürünlerle yarışacak kalitededir. Hem niye bizim insanlarımızın emeklerine sahip çıkmak varken, dışarıdan geleni alalım ki. Bizim olan ürünü alarak memleketimizin gelişimine katkıda bulunduğumuzu unutmayalım.

Neslihan : (O da elindeki tuttuğu yerli malı ile seyircilerin karşısındadır.) Bakın arkadaşlar, ben de Fatma arkadaşımıza katılıyorum. Çünkü Yerli Malı kullanmak, bizim ülkemizin insanının ürettiği emeğe sahip çıkmaktır. Bizim ülkemizde üretilen ürünleri alırsak daha iyi olur. Daha iyi olur, çünkü bu sayede ülkemiz gelişir ve güzelleşir. Hem, haftanın adı da “Yerli Mali Haftası” değil mi? O zaman yapacağımız, bizim insanımızın ürettiğine sahip çıkmaktır.

(Üç çocuk da seyircilere dönerek bir şiir okurlar.)

Aziz SİVASLIOĞLU

⇒ Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası İle İlgili Diğer Yazılar İçin Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu