Önemli Günler ve Haftalarİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası İle İlgili Okuma Parçası

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası İle İlgili Okuma Parçası

TUTUMLU OLMALIYIZ
Çevrenize dikkatle bakarsanız, görürsünüz: Herkes sürekli tüketmekte. Sanki tüketim yarışması açılmış!
Kullanım yiyecek içecek tüketiyor durmadan. Patlayıncaya kadar yiyor neredeyse.Kimileri giyecek tüketiyor durmadan.O markayı beğenmedim, şu markayı alayım diyor.Kimileri parasını tüketiyor sürekli. Gerekli olup olmadığına bakmadan, sağa sola para saçıyor. Deli İbrahim’in havuzdaki balıklara para saçması gibi… Kimileri de zamanı tüketiyor. Bunlar tembel insanlardır. Çalışmazlar. Başkalarının sırtından geçinirler hep.

Şimdi soruyorum: Her şeyi tüketirsek, ileride ne yaparız?Hem bizler, hem ülkemiz yoksul düşmez mi?

Tüketelim ama, ziyan etmeden… Tüketelim ama, daha fazlasını üreterek…

Uzun sözün kısası, malda, parada ve zamanda tutumlu olalım arkadaşlar.

Aziz SİVASLIOĞLU

 

DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR
Ali, tutumlu bir çocuktu. Parasını çok dikkatli harcardı. Harçlığının büyük bir kısmını kumbarasına atardı.Günler geçti. Ali’nin kumbarası her geçen gün biraz daha ağırlaştı. O ağırlaştıkça, Ali’nin sevinci ve heyecanı da artıyordu. Çünkü, biriktirdiği parasıyla bisiklet almayı düşünüyordu.

Yıl sonu geldi. Ali karnesini aldı. Sınıfını geçmişti. Anne ve babası çok sevindiler. Ona, her zamankinden daha çok harçlık verdiler. Ali, parayı alır almaz hemen kumbarasına koştu. Ne kadar uğraştıysa da paraları kumbaraya sokamadı. Kumbara ağzına kadar dolmuştu.
Ali, annesi ve babasını çağırdı. Annesi:

– Bu dolmuş. Açmalıyız, dedi.

Biraz uğraştıktan sonra kumbarayı açtılar. Kumbaranın içinden madeni ve kağıt, bir sürü para çıktı.Babası, Ali’ye:

-Aferin oğlum, dedi. Bu davranışın çok hoşumuza gitti.Atalarımız, “Damlaya damlaya göl olur.” diye boşuna dememişler. Bunu şimdi daha iyi anladın sanırım.

Babası, Ali’nin parasına biraz daha para ekledi. Ona güzel bir bisiklet aldılar. Ali, bisikletiyle doya doya gezdi. Kumbarasına para atmayı ise hiç unutmadı.

Aziz SİVASLIOĞLU

⇒ Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası İle İlgili Diğer Yazılar İçin Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu