Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Turizmde Bilgisayar Teknolojisi Bölümü

Turizmde Bilgisayar Teknolojisi Bölümü

Turizmde Bilgisayar Teknolojisi Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Turizmde Bilgisayar Teknolojisi Bölümünün Amacı

Turizmde bilgisayar teknolojisi bölümü programının temel amacı, bilgisayar tekniklerini turizm alanında kullanabilecek elemanları yetiştirmektir.
 

Turizmde Bilgisayar Teknolojisi Bölümünde Okutulan Dersler Amacı

Eğitim süresi 4 yıl olan Turizmde bilgisayar teknolojisi bölümü programında hem bilgisayar hem turizm alanı ile ilgili dersler okutulmaktadır. Bunlar matematik programlama yöntemleri, veri tabanı uygulamaları, iletişim sistemleri, bilgisayar ağları, ekonomi, muhasebe, turizm dinamikleri, bilgisayarlı konaklama uygulamaları gibi derslerdir.
 

Turizmde Bilgisayar Teknolojisi programı için Gereken Nitelikler

Turizmde bilgisayar teknolojisi programında ihtisas yapmak isteyen bireylerin matematik ve mantık alanında başarılı, turizm ve iletişim konularına ilgili, başkaları ile işbirliği yapabilen, yeniliklere açık bireyler olmaları gerekir.
 

Turizmde Bilgisayar Teknolojisi Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Turizmde Bilgisayar Teknolojisi bölümünden başarıyla mezun olan öğrencilere “Lisans Diploması” verilir. Bu programdan mezun olanlar çeşitli kurum ve kuruluşlarda sistem analizi tasarımcısı, web sayfası tasarımcısı, ön büro yöneticisi, sistem destek uzmanı gibi değişik unvanlarla görev alırlar. Turizm alanında çalışan elemanlar Internet’e turizm şirketlerini tanıtan web sayfaları tasarlayabilir, turizm şirketleri için bilgisayar programları yazabilirler.
 

Turizmde Bilgisayar Teknolojisi Bölümünün Çalışma Alanları

Genel olarak bu bölümden mezun olanlar seyahat işletmelerinde, büyük otellerde çalışabildikleri gibi, bilgisayarla ilgili işletmelerde, bankacılık ve finans sektöründe de çalışma olanağı bulabilirler. Ayrıca kendi şirketini kurup daha fazla gelir elde edebilme lüksüne de sahiptirler
 

Turizmde Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Maaşları

Turizmde Bilgisayar Teknolojisi Bölümünü bitirip bilgi işlem destek uzmanı olarak çalışmaya başlayanlar yaptıkları işe ve sektöre göre farklı maaş alsalarda ortalama 4000 tl ile 10.000 tl arasında maaş alabilmekteler. Web tasarımcı olarak devam edecekse yaptıkları tasarımlara göre aylık 100.000 tl bile kazanmaları mümkündür. Kazançları tamamen kendi bilgi beceri deneyimlerine bağlı olarak değişebilen bu meslekte min. 5000 tl aylık gelirleri gelmektedir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu