Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Turizm İşletmeciliği Bölümü

Turizm İşletmeciliği Bölümü

Turizm İşletmeciliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Turizm İşletmeciliği Bölümü Programının Amacı

Turizm işletmeciliği bölümü programının temel amacı ulaştırma, seyahat, konaklama ve yiyecek – içecek işletmelerinde işlerin planlanması ve yürütülmesini sağlayacak insan gücünü yetiştirmektir.
 

Turizm İşletmeciliği Bölümünde Okutulan Dersler

Turizm işletmeciliği bölümünde Anadolu uygarlıkları, İstanbul şehri ve uygarlıkları, işletme, turizm ekonomisi, genel muhasebe, insan kaynakları yönetimi, seyahat yönetimi ve operasyonu, ön büro, mutfak hizmetleri, ulaştırma sistemleri, bilgisayar kullanımı gibi dersler alırlar. Konaklama veya seyahat endüstrisi alanlarından birinde derinleşmek isteyenler 3. ve 4. yarıyıllarda program başkanlığınca belirtilen ilgili dersleri alırlar.
 

Turizm İşletmeciliği için Gereken Nitelikler

Turizm işletmeciliği bölümünde okumak isteyenlerin insanlarla iyi iletişim kurabilen, başkalarını ikna edebilen, güler yüzlü, temizliğe özenen, dikkatli, sabırlı, bedence sağlam ve dayanıklı bireyler olmaları gerekir. Ayrıca en az 2-3- Yabancı dil bilmek ve yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı özelliklerdir.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Turizm işletmeciliği programını başarıyla tamamlayan öğrencilere “Lisans Diploması” verilir. Bu Programdan mezun olanlar “Turizm İşletmecisi” olarak görev yaparlar. Turizm işletmeciliği meslek elemanları otel ve motellerde, ön büroda müşterilerin giriş çıkış, bagaj, önkasa işlemlerinin düzenli olarak yapılmasını odaların ve ortak kullanılan bölümlerinin ve mutfakların temizliğini, bakımını, yemeklerin istenen şekilde sunulmasını planlamak ve denetlemek, kalite ve fiyat yönünden işletmeye uygun malzemenin alınmasını sağlamak seyahat işletmelerinde yurtiçi ve yurtdışı turlar düzenlenmek gibi işleri yapar.
 

Turizm İşletmeciliği Bölümü Çalışma Alanları

Turizm işletmecileri otel motel gibi konaklama işletmelerinde, seyahat işletmelerinde, Turizm Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde görev alabilirler. Sermaye sahipleri kendi işletmelerini kurabilirler. Bu meslek mensupları iç ve dış turizmin yoğun olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinde kolaylıkla iş bulabilmektedirler.
 

Turizm İşletmeciliği Bölümü Maaşları

Kurum ve şirketlere göre aşırı farklılık olmasına rağmen ortalama 5000 tl ile 30000 tl arasında maaş kazanabilmektedirler. Kendi İşletmelerini kurdukları takdirde ortalama gelirleri astonomik fiyatları bile bulabilmektedir.

turizm i̇şletmeciliği ve otelcilik bölümü maaşları

turizim işletmeciliği ve yönetici maaşları

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu