Önemli Günler ve Haftalar

Turizm Haftası İle İlgili Okuma Parçası

Turizm Haftası İle İlgili Okuma Parçası

KIZ KULESİ EFSANESİ

Kız Kulesi: Boğaziçi’nin, Marmara denizine açıldığı yerde, kayalıklar üzerine kurulmuş tarihi bir kuledir. Kız Kulesi, İstanbul’un sembolüdür.

Çok eskiden İstanbul’da mutsuz bir imparator yaşardı. Bu imparatorun uzun zaman çocuğu olmadı. “Ben öldükten sonra tacımı, tahtımı kime bırakacağım?” diye üzülüp durdu. Sonunda imparatorun nur topu gibi güzel bir kızı oldu. Ülkede büyük şenlikler yapıldı.

Yıllar yılı kovaladı. İmparatorun kızı büyüdü… Güzeller güzeli bir prenses oldu. On sekiz yaşına girince de, ülkenin imparatoriçesi olacaktı. Yaşlı imparator, kızının taht için eğitilmesini emretti. O zaman, saray bilginlerinden biri, imparatora:

-Yüce imparatorum, dedi. Ne yazık ki kızınız tahtınıza geçemeyecek. Çünkü on sekiz yaşına basmadan bir yılan onu sokup öldürecek.

İmparator çok korktu, öfkelendi ama, bilgine de hak verdi. Ne yapmalıydı? Günlerce düşünüp durdu. Sonunda aklına, kızını yılandan kurtaracak bir çare geldi. O zamanlar, şimdiki Kız Kulesi’nin yerinde eski bir kule vardı. İmparator, bu kulenin hemen onarılmasını emretti. Ustalar, kuleyi kısa zamanda onardılar, dayayıp döşediler. Küçük bir saray haline getirdiler. Prensesi alıp oraya yerleştirdiler. Her gereksinimini de sağladılar. İmparator artık kızı için endişe etmiyordu. Hiçbir yılan, denizin ortasındaki kuleye ulaşamaz, kızını sokup öldüremezdi. İmparatorun günleri mutluluk içinde geçiyordu. Derken, büyük gün yaklaştı. Prenses yakında on sekiz yaşına girecekti. Tahta çıkıp imparatoriçe olacak, ülkeyi yönetecekti.

O günlerde köylüler, saraya armağan olarak bir sepet üzüm getirdiler. Üzümler o kadar güzeldi ki, imparator onları yemeye kıyamadı. Muhafızları çağırarak sepeti prensese götürmelerini söyledi. Muhafızlar sepeti alarak Sarayburnu’na indiler. Bu kayığa binerek kuleye gittiler. Sepeti güzelce prensese verdiler.

Prenses, mis gibi kokan üzümleri görünce dayanamadı. Elini uzatıp bir salkım üzüm almak istedi. O sırada, üzüm salkımla arasına gizlenmiş olan bir yılan, güzel prensesi sokup öldürdü.

Güzel prensesin ölümü üzerine bütün ülke gözyaşı döktü yas tuttu. İşte o günden sonra bu kuleye Kız Kulesi denmektedir.

(İstanbul Hayat Bilgisi 2)

⇒ Turizm Haftası İle İlgili Diğer Yazılar İçin Turizm Haftası Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu