Önemli Günler ve Haftalar

Turizm Haftası (15 – 22 Nisan)

Turizm Haftası (15 – 22 Nisan)

Dinlenmek, eğlenmek, değişik yerleri görmek için yapılan gezilere turizm denir. Geziye çıkan insanlara ise turist adı verilir.

İnsanlar, kendi yurdunun tarihi ve turistik yerlerini yakından tanımak, görmek isterler. Bu amaçla gezilere çıkarlar. Buna iç turizm diyoruz. İç turizm, insanın kendi yurdunu ve insanlarını tanıyıp sevmesini sağlar. Dış turizm yurt dışına yapılan gezilerdir.Bu geziler, çeşitli ülke insanlarını birbirine yaklaştırır. Ülkeler ve insanlar arasındaki dostluğu, sevgiyi geliştirir.

Turist, gittiği ülkede gereksinimlerini karşılamak için para harcar. Bu paraya döviz adı verilir. Döviz, ülkenin kalkınması için harcanır.

Yurdumuz, tarihi eserler ve doğal güzellikler yönünden çok zengindir. Her yıl, yüz binlerce turist ülkenizi ziyaret eder. Döviz harcar. Turist sayısı arttığı zaman, döviz geliri de artar. Yurdumuz daha çabuk kalkınır, Kültür ve Turizm Bakanlığı, yurdumuza daha çok turist gelmesi için çalışır. Bizler de, turiste güler yüz göstererek, yardım ederek turizme katkıda bulunalım.

Mart ayının ikinci pazartesi günü başlayan hafta Turizm Haftası’dır. Bu hafta boyunca televizyon, radyo ve gazeteler yurdumuzun tarihi ve turistik yerlerini tanıtırlar. Turizmin önemini anlatırlar. Okullarda ise, hafta ile ilgili konuşmalar yapılır. Şiirler okunur. Turistlere nasıl davranacağımız öğretilir.

Turistlere güler yüz gösterelim. Gezip görmelerine, dinlenmelerine yardımcı olalım. Yurdumuzu temiz tutalım. Ağaçlandırıp güzelleştirelim.

Fırsat buldukça biz de geziye çıkalım. Yurdumuzu, dünyayı tanımaya çalışalım.

Turizm Haftası İle İlgili Özlü Sözler
Turizm Haftası İle İlgili Yazı Örneği
Turizm Haftası İle İlgili Bilmeceler
Turizm Haftası İle İlgili Şiirler
Turizm Haftası İle İlgili Okuma Parçası
Turizm Haftası İle İlgili Şarkı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu