Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Turist Rehberliği Bölümü

Turist Rehberliği Bölümü

Turist Rehberliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Turist Rehberliği Bölümü’nün Amacı

Turist rehberliği programının amacı, ülkemizin tabiat ve kültür varlıkları hakkında yerli ve yabancı turistlere bilgi verecek turist rehberlerini yetiştirmektir.
 

Turist Rehberliği Bölümünde Okutulan Dersler

Turist rehberliği bölümü programında, yabancı dil, güzel sanatlar, genel turizm bilgisi, coğrafya, tarih, mitoloji, arkeoloji, folklor, turist rehberliği gibi meslek dersleri, dersler okutulmaktadır.
 

Turist Rehberliği için Gereken Nitelikler

Turizm rehberliği bölümü programında okumak isteyen kişilerin, akademik yeteneğe, özellikle akıcı bir dille konuşabilme yeteneğine, güçlü bir belleğe ve ikna gücüne sahip, seyahat etmekten hoşlanan bireyler olmaları beklenir.
 

Turist Rehberliği bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Turizm rehberliği bölümünü başarıyla bitirenlere “Turist Rehberi” unvanı verilmektedir. Turist rehberleri, turistik bölgelerdeki turizm bürolarında ya da müzelerde görev alırlar; yerli ve yabancı turistlere ülkemizin kültür varlıklarını ve tabiatını tanıtırlar. Turist rehberleri, ören yerlerinin, müze, saray gibi kültür varlıklarının bulunduğu yerleri gezdirir ve buraların tarihi geçmişi ve halihazır özellikleri hakkında açıklamalar yapar.
 

Turist Rehberliği Bölümü’nün Çalışma Alanları

Turist rehberleri, turistlik bölgelerde turizm bürolarına bağlı olarak çalışabilirler ya da Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’na bağlı kurumlarda görev alabilirler.
 

Turist Rehberliği Maaşları

Turist Rehberliği Maaşları Çalıştıkları kuruma ve şirkete göre farklılık göstersede ortalama kazançları başlangıçta minumun 4.000 tl ile 5.000 tl arasında değişebilmektedir. deneyim tecrübe ve yeteneklerine göre bu kazançları zamanla sabit aylık gelirleri olmasada 50.000 tl ye kadar çıkabilmektedir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu