Önemli Günler ve Haftalar

Trafik Haftası İle İlgili Monolog

Trafik Haftası İle İlgili Monolog

Trafik

Çocuk : (Yüzü gözü sargı içinde girer.)
Merhaba arkadaşlar! Bosna Hersek’ten gelmiyorum ben. Yine de geçmiş olsun dileklerinize teşekkür ederim.Durum, bildiğiniz gibi değil. Kimse dövmedi beni. Bütün suç yeşil ışığa dikkat etmeyen sürücüde.

Bu sabah evden çıktım. Işıkların olduğu yerden karşıya geçecektim… Yayalara yeşil yandı. Ben de rahatça karşıya geçmeye kalktım. O sırada olan oldu: Arabanın biri geldi, pat diye bana çarptı. Gözlerimi hastahanede açtım.Keşke Bosna Hersek’te yaşasaydım. Orada bu kadar insan ölmüyor ki!…

Ne yazık ki, ülkemizde her yıl binlerce insan trafik kazalarında ölüyor, sakat kalıyor. Lütfen çok dikkatli olunuz. Küçük bir dikkatsizlik bakın nelere yol açıyor.
Hepinize kazasız, mutlu günler dilerim.

 

Trafik Polisi

(Trafik polisi kılığında bir çocuk, işlek bir caddede görev yapmaktadır.)

Çocuk: (Düdük öttürerek gelir.) Dürrt… Dürrt Beyefendi, dikkat etsenize! Bakın kırmızı yanıyor. Siz geçmeye çalışıyorsunuz. Araba altında kalsanız ne olacak? Lütfen hanımefendi, bekleyin efendim Taşıtlar geçsin. Tamam. yayalar için yeşil yandı. Şimdi geçebilirsiniz. Biraz hızlı! Geçişlerde sağdan yürüyünüz. Karşıdan gelenle çarpışmazsınız. Evet, işte böyle. Teşekkür ederim. Kırmızı, kırmızı yandı kardeşim, neden geçmeye çalışıyorsun. Ceza mı yazayım yani. Acele işin mi var? Herkesin işi var. Bekle, yeşil yansın. Görmüyor musun kırmızı yanıyor! Acelesi varmış! Acele eden ecele gider. Sinir olmak içten değil yani. Dürrt…dürrt! Minibüsçü, orada yolcu mu indirilir be kardeşim? Trafiği tıkıyorsun. Bak, arkandan korna çalıyorlar Sağır mısın? Haydi, lütfen aksatma trafiği! (Seyircilere dönerek.) Görüyorsunuz değil mi çocuklar, ne zor şu trafik polisliği. Işıklı lâmba var ama. bu yetmiyor. Bazıları hiç dikkat etmiyor yeşile, kırmızıya. Bazılarının da acelesi olur her zaman. Bir dakika geç kalsalar kıyamet kopar sanki. Her trafik lâmbasının yanına bir de polis koyamayız ki her zaman. Ah ah! İşimiz gerçekten zor çocuklar. Oysa hepimiz trafik kurallarına uysak, hiçbirimizin canı yanmayacak. Kazalar olmayacak.Aman, dikkatli olun. Yoldan karşıya geçerken her zaman bir trafik lambası ya da bir polis bulamazsınız. Ne yaparsınız peki? Evet, evet. Önce sola, sonra sağa bakarsınız. Bir daha sağa bakar, taşıt yoksa hızlı adımlarla karşıya geçersiniz. Aferin, çok güzel. Her zaman böyle yapın. Çünkü yaşamınız hepimiz için çok değerli.Unutmayın, dikkatli olun, trafik kurallarına mutlaka uyun. Ne demiş atalarımız? “Kaza geliyorum demez.” Hepinize kazasız, belasız günler dilerim. (Düdüğünü öttürerek, eliyle geç işareti yaparak çıkar.)

⇒ Trafik Haftası İle İlgili Diğer Yazılar İçin Trafik Haftası Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu