Araştırma

Trabzon Üniversitesi

8 Mayıs 2018 tarihinde Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden ayrılarak kurulan Trabzon Üniversitesi Trabzon’un Akçaabat ilçesinde kurulmuştur. Üniversitenin iki farklı yerleşkesi bulunuyor olmakla birlikte Fatih Yerleşkesi Karadeniz Teknik Üniversitesi birimlerinden ayrılan birimler üzerine inşa edilmiştir. Diğer yerleşke ise merkez yerleşkedir ve burada üniversitenin ana birimleri bulunur. Trabzon Üniversitesinde okuyanlar pek çok ön lisans, lisans ve lisansüstü programa dahil olabilmektedir.  

Trabzon Üniversitesi Bünyesinde Bulunan Fakülteler

Trabzon Üniversitesi bünyesinde bulunan fakülteler şu şekildedir:

  • Spor Bilimleri Fakültesi
  • Güzel sanatlar Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • İlahiyat Fakültesi
  • İletişim Fakültesi
  • Fatih Eğitim Fakültesi

Bunlara ek olarak Devlet Konservatuvarı bulunan üniversite de ayrıca lisansüstü programlar için Lisansüstü Eğitim Enstitüsü adında bir Enstitü de bulunmaktadır. Ayrıca üniversite bünyesinde 5 farklı meslek yüksek okulu ve Uygulama Bilimler Yüksekokulu adı altında bir adet de yüksekokul bulunmaktadır.

Trabzon Üniversitesinin Öğrencilere Sağladığı İmkanlar

Trabzon Üniversitesinde okuyanlar üniversite tarafından sağlanan imkanlardan yaralanabildiği gibi özellikle Akçaabat bölgesinin yöresel lezzetleri ve iç dinamikleri tarafından sağlanan imkanlardan da yararlanabilmektedir. Üniversite etkinlik, organizasyon ve faaliyet kapsamında da öğrencilere geniş ölçekli özgürlük alanı sunuyor olmakla birlikte bunların dışında pek çok konuda da özgün hizmetleri öğrenciler ile buluşturmaktadır.

Beslenme: Üniversitenin merkezi yemekhanesi tüm öğrencilere hizmet veriyor olmakla birlikte aynı zamanda bu yemekhaneden ücretsiz bir şekilde faydalanabilmek adına öğrencilere yemek bursu da üniversite tarafından verilmektedir.

Barınma: Üniversite ve çevresinde bulunan yurtlar ve Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı konaklama tesisleri aracılığıyla uygun fiyatlar ile öğrencilerin barınma ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Spor Hizmetleri: Üniversitenin spor alanında gösterdiği faaliyetler kapsamında kapalı spor salonlarına ek olarak voleybol sahası da bulunmaktadır. Ayrıca üniversite içerisin de bir de halı saha vardır.

Sosyal Hizmetler: Sosyalleşme ve kültür konusunda da pek çok özel hizmet sağlayan üniversite de toplantı ve konferans salonları aracılığıyla çeşitli etkinlikler ve toplantılar düzenlenmektedir.

Kültür Hizmetleri: Üniversitenin bünyesinde bulunan Mahmut Goroğlu Kültür Merkezi aracılığıyla öğrenciler arzu ettikleri ölçüde dilekçe oluşturarak kültürel faaliyetler düzenleme konusunda üniversite ile iş birliği yapabilmektedir.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı resim-5.png

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu