A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Togo Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Togo, Afrika Kıtası’nın batı kesiminde yer alan ülkelerden bir tanesidir. Para birimi olarak 14 Afrika ülkesinin kullandığı CFA Frangı kullanan Togo, resmi olarak Togo Cumhuriyeti’dir. Cumhuriyet sistemi ile yönetilen Togo’nun başkenti Lomé olmaktadır. Ülke genelinde resmi kabul edilen dil ise Fransızcadır.

Togo’nun Nüfusu

Togo’nun nüfusu, 2020 yılında yapılan nüfus tahminlere göre 8 milyon 608 bin olarak kaydedilmiştir. Togo nüfusunun büyük bir bölümü, başkent olan Lomé şehrinde yaşamaktadır. Genç bir nüfusa sahip olan Togo’da 0 ila 24 yaş arası bireyler, toplumun %59,23’ünü oluşturmaktadır. 65 yaş üzeri nüfusun da az olması ile birlikte, Togo Cumhuriyeti’ne dinamik denilebilmektedir. Zira çalışabilecek insan sayısı fazladır.

Togo Cumhuriyeti, pek çok etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. Eweler ve Tembalar başta olmak üzere Afrikalı yerel grupların yaşadığı Togo’da yerel dinler hâkimdir. Halkın yaklaşık olarak %51’i, Afrika yerel dinlerine inanç göstermektedir. Azınlık olarak ise Hristiyan ve Müslümanlık inancını benimseyen insanlar mevcuttur.

Togo, yoksul ülkeler arasında yer almaktadır. Zira halkın büyük bir bölümü sağlık olanaklarından faydalanamamakta ve gıda almakta zorluk çekmektedir. Bu durum eğitimini de engellemekte ve halkın yaklaşık %46’sı okuma yazma bilmemektedir.

Togo’nun Tarihi

Togo’nun tarihi, oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Avrupalılar bu ülkeyi keşfedene kadar yalnızca yerliler yaşamını sürdürmüştür. Avrupalıların sömürgelerinden biri haline gelen Togo, uzun süre boyunca bağımsız olamamış ve Avrupa ülkelerine var olan maden ve tarı ürünlerini vererek yaşamıştır. 1884 yılında Almanya himayesi olarak kabul edilen Togo, kendi bağımsızlığını uzun bir süre boyunca elde edememiştir. Bu durum, ülkenin gelişememesine sebep olmuştur. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Fransa’ya bırakılan ülke, himaye etkilerinden dolayı günümüzde de Fransızcanın resmi dil olduğu bir ülkedir. 1960 yılında bağımsızlık kazanan ülke, Gana tarafından istenmiş ve karmaşalar yaşanmıştır. Ülke, bugünkü halini alarak pek çok sorun yaşamış ve bu durum insanların göç etmesine neden olmuştur.

Togo’nun Bayrağının Anlamı

Togo’nun bayrağının anlamı, Togo halkının geçmişi ile ilgilidir. Afrika ülkelerinde sıkça kullanılan sarı, kırmızı ve yeşil renklerinden oluşan Togo bayrağı 1960 yılından beri kullanılmaktadır. Bayrakta bulunan her renk, farklı bir anlam taşımaktadır. Yeşil renk umutların temsilcisidir. Sarı renk, halkın çalışkan olduğunu ve maden kaynaklarını simgelemektedir. Kırmızı renk ise sevgi ve bağlılığın sembolüdür. Bayrağın üzerinde yer alan beyaz yıldız sembolü ise ülkenin saflığını tabir etmek için eklenmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu