İngilizceNasıl Yapılır?Nedir?

TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır

TOEFL ya da Test of English as a Foreign Language, 1964’ten bu yana gerçekleştirilen yabancı dil sınavı olarak bilinmektedir. TOEFL sınavı nedir sorusu, bu sınava hazırlanmak isteyen birçok insan tarafından cevabı merak edilen sorulardan bir tanesidir. İlk olarak 1964 yılında düzenlenen ve Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı anlamına gelen TOEFL, ilk oluşturulduğunda Amerika Birleşik Devleti üniversitelerine girmek isteyenlerin geçmesi gereken sınav idi. Fakat daha sonra aralarında Hollanda, Birleşik Krallık, İsveç, Yeni Zelanda gibi ülkelerin de bulunduğu 130 ülkede 9000 binden üniversite ve kurum tarafından kabul edilen bir sınava dönüşmüştür.

TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır

Temelde 4 bölümden oluşan (okuma, dinleme, konuşma, yazma) sınav, TOEFL’e nasıl hazırlanılır sorusunun kritik öneme sahip cevaplarından biridir. Sınava online bir şekilde ya da reel ortamda katılmak olanaklıdır.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede, iyi bir kariyere ulaşılabilmesi adına TOEFL’den yüksek bir puan almak gerekmektedir. Türkiye’de birçok iş alanında TOEFL’den belirlenen puanı almış olma şartı bulunmaktadır. Birçok üniversite tarafından kabul edilen TOEFL, birçok insanın girdiği yabancı dil sınavlarından biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Daha önce de ifade edildiği üzere TOEFL’e hazırlanmak isteyen kişilerin, genel olarak okuma, dinleme, konuşma ve yazma olmak üzere 4 farklı kategori için hazırlıklarını gerçekleştirmeleri ve her bir alanda yüksek puan alacak şekilde çalışmalarını sürdürmesi gerekmektedir. TOEFL’ı nasıl hazırlanılır sorusu, büyük bir öneme sahiptir ve birçok öğrenci, sınava ne şekilde hazırlanmaları gerektiğini bilmedikleri için yanlış bir sistem üzerinden vakit kaybı yaşamaktadır.

Okuma sınavı için İngilizce haber sitelerinin takip edilmesi etkili bir yöntem olabilir. Güncel hayatın yer aldığı haberlerin okunması, gündelik kelimelerin ezberlenmesini kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra İngilizce kitap ve dergiler de düzenli olarak okunmalı ve bilinmeyen kelimeler not edilmelidir.

Birçok insanın hazırlandığı TOEFL sınavı yazma kısmı için sınav sistemine uygun şekilde hazırlanmış soruların çözülmesi etkili bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Bu alandaki sorular genellikle katılma-katılmama, farklılıklar-benzerlikler gibi ikili sistemlerden oluşmakta ve paragraflar bu tip sorulara yönelik hazırlanmaktadır. Bu nedenle sınava etkili bir şekilde çalışılabilmesi için soru kalıplarının bilinmesi ve bu kalıplar ile paragraftan neler istendiğinin belirlenmesi gerekmektedir.

Dinleme kısmı, İngilizcenin pratik kısmı ile ilgilidir. Duyulanların doğru bir şekilde anlaşılıp anlaşılmaması bu kısımda belirleyicidir ve bu kısımdan geçer not alınabilmesi için öğrencilerin odaklanması gerekmektedir. Bol bol dizi izleyerek İngilizce duyulabilir ve kelimelere aşina olunabilir. Bu bağlamda dinleme kısmı bağlamında İngilizceye sesli olarak maruz kalınmasının bir hayli önemli olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Konuşma kısmı, TOEFL sınavı bağlamında oldukça önemli aşamalardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Daha önceki senelerde çıkmış olan soruların çıktısını alabilir ve sorulara cevaplar hazırlayarak bu cevapları sesli olarak tekrar edebilirsiniz. Bu sayede İngilizce konuşma becerinizde gelişmeler meydana gelecektir.

TOEFL’e profesyonel bir şekilde hazırlanma noktasında planlı ve programlı olarak hareket edilmesi oldukça önemlidir. Gerekli programın oluşturulması, sınava profesyonel olarak hazırlanılması noktasında oldukça mühimdir. Pek çok öğrenci, TOEFL sınavından geçer not alamayacaklarını düşündükleri için düşük motivasyonla çalışmaya başlamakta, bu ise istenildiği gibi sınava hazırlanılmasını engellemektedir. Her ne kadar sınav kapsamında farklı aşamalar ve zorlayıcı soru tipleri bulunsa da etkili bir şekilde çalışmak, sınavda başarıyı arttırmaktadır.

myanmar 5204379 640
TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır

Toefl Sınavına Kimler Girebilir?

Türkiye’de pek çok üniversitede TOEFL sınavı geçerliliği olan yabancı dil sınavlarından bir tanesidir. Birçok iş ilanında, TOEFL’den belirlenmiş olan puanı almak şart koşulmuştur. Bu durum, sınavın oldukça önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Peki ama Toefl sınavına kimler girebilir?

Toefl sınavına kimlerin girebileceği noktasında genel olarak aşağıdaki gibi sıralama yapılması olanaklıdır:

 • Türkiye’de yüksek lisans ve doktora yapmayı arzulayanlar
 • Türkiye’de bazı kurumlarda çalışmakta olup yabancı dil tazminatı almak isteyenler
 • Yurt dışında yabancı dil eğitimi almayı isteyenler

Yukarıdaki gibi sıralanabilen herhangi bir nedenle sınava girmek isteyenler, belirlenen zaman diliminde ücreti yatırmaları durumunda sınava girebilmektedir.

TOEFL, 4 farklı aşamadan meydana gelen yabancı dil sınavlarından biridir ve 4 aşamadan oluşması ve her bir aşamanın zorlayıcı olması, pek çok insanın sınavdan korkmasına neden olmaktadır. Yetkin bir İngilizceye sahip olunması, TOEFL sınavı bağlamında bir hayli önemlidir. Özellikle dinleme ve konuşma sınavlarında, İngilizcenin gündelik hayatta ne kadar duyulduğu, yani İngilizceye maruz kalma sıklığı önemli bir yer tutmaktadır.

Ana dili İngilizce olmayan ülkelerde TOEFL, akademik İngilizce bilgisinin ölçülmesini olanaklı hale getiren bir sınavdır. Bu nedenle akademik bilginin ölçülmesi noktasında sınavın zorlayıcı olduğunu ifade etmek mümkündür. Çeşitli İngilizce dergilerin takip edilmesi, İngilizce kelimelere aşina olma noktasında oldukça önemlidir. Bu nedenle sınava hazırlanmak isteyen kişilerin, yeni kelimeler öğrenmeleri ve öğrendikleri kelimelerin bulunduğu metinlere odaklanması gerekmektedir.

Öte yandan pek çok İngilizce videonun, İngilizce alt yazılı izlenmesi de sınava hazırlanma noktasında etkili yöntemlerden biri olduğunu söylemek olanaklıdır. TOEFL sınavına kimler girebilir sorusu kapsamında sınava girmek isteyen kişilerin, sıkı bir çalışma disiplini içerisinde bulunmaları ve İngilizceye maruz kalarak çalışmalarını sürdürmesi gerekmekte olup bu hususlar bir hayli önemlidir.

Toefl Sınavı Nasıl Bir Sınavdır?

TOEFL sınavının, birçok insan tarafından girilen ve İngilizce akademik yeterliliği ölçmeye çalışan bir sınav olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Birçok insan, iş hayatlarında başarılı bir çıkış yakalayabilmek ya da yurt dışında İngilizce eğitim görmek için TOEFL sınavına hazırlanmakta ve bu konuda belirlenen puanları almaya çalışmaktadır. Sınava hazırlık aşamasında olan kişilerin bir kısmı, Toefl sınavı nasıl bir sınavdır sorusu kapsamında derinlemesine bir şekilde araştırma yapmakta ve etkili bir şekilde sınava hazırlanmak istemektedir.

Toefl sınavının niteliklerini belirleme noktasında genel olarak aşağıdaki gibi bir sıralama yapılması olanaklıdır:

 • Sınav, pek çok ülkede geçerliliği olan İngilizce bilgisini ölçmede kullanılan bir sınavdır.
 • Konuşma, dinleme, yazma ve okuma olmak üzere 4 farklı aşamadan oluşan bir sınav olarak bilinmektedir.
 • İngilizce akademik yeterliliği ölçmeye çalıştığı için soru içerikleri zorlayıcıdır.
 • Sınava yazılı bir şekilde ya da online olarak katılmak olanaklıdır.
 • TOEFL İBT, sanal ortamda düzenlenmek olan bir İngilizce sınavıdır. TOEFL İBT’nin süresi bir hayli uzundur. 3 saat 10 dakika-4 saat 20 dakika arasında sınavın süresinde değişiklik meydana gelebilmektedir. Amerika’da sınavın ücreti 185 dolar olsa da Türkiye’de fiyatlarda değişiklikler meydana gelebilmektedir.
 • TOFEL PBT kağıt üzerinde yapılan TOEFL sınavı kapsamında yer almaktadır. Sınavın süresi 2 saat 20 dakika-2 saat 30 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Teknolojik gelişmeler, TOEFL PBT’nin yavaş yavaş azalmasına neden olmaktadır. TOEFL PBT’nin sınav tarihleri için bu konuda yapılacak açıklamaların takip edilmesi gerekmektedir.
 • TOEFL sınavına hazırlanmak için okuma, yazma, dinleme ve konuşma aşamalarına uygun bir çalışma prensibi oluşturulması gerekmektedir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen özelliklerin her biri TOEFL sınavının ne olduğunu belirleme konusunda oldukça etkilidir. Birçok insanın ilgi duyduğu sınavlardan biri olarak bilinen TOEFL, bazı iş alanlarında zorunlu sınavlar kapsamında yer aldığı için TOEFL sınavına hazırlanan kişilerde artış meydana geldiğini belirtmek olanaklıdır.

Toefl den Kaç Puan Almak Gerekir?

TOEFL, pek çok insanın hazırlandığı İngilizce sınavlarından bir tanesi olarak ön plana çıkmakta ve farklı aşamalardan meydana gelmektedir. Disiplinli bir şekilde çalışma ile TOEFL sınavından istenilen puanın alınabileceğini belirtmek olanaklıdır. Toefl den kaç puan almak gerekir sorusu, pek çok öğrenci tarafından sorulmakta ve konu ile ilgili detaylı araştırma yapılmaktadır.

TOEFL’de tam puan 120 olarak belirlenmiştir ve alınan puanlar 120 üzerinden değerlendirilmektedir. TOEFL’de 60 ve üzerinde puan almış olan kişiler, genellikle orta üzeri kabul edilmekte olup bu puan türü, ortalama bir puan olarak bilinmektedir.

Sınavdan 60 altı alan adayların ise vasat, sınırlı veya çok sınırlı gibi adlandırıldığını belirtmek mümkündür. Toefl den kaç puan almak gerekir sorusu, temelde kurumlara göre cevaplanabilmekte olduğu için öğrencilerin kurumların belirlediği şartlara uygun bir şekilde puan alması gerekmektedir.

Sınavda alınan puanlar ve puanların karşılıklarını genel olarak şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • 118-120: Expert
 • 115-117: Very Good +
 • 110-114: Very Good
 • 102-109: Good +
 • 94-101: Good
 • 79-93: Competent +
 • 60-78: Competent

Yukarıdaki sıralama, TOEFL’den alınan puanlar ve bu puanların karşılıkları olarak bilinmektedir. Birçok sınavda olduğu gibi TOEFL’de de kurumlar, belirli bir puan sistemi üzerinden şartlar koymakta ve belirlenen puanların alınması, kuruma giriş yapılabilmesi adına bir hayli önemlidir.

Yurt dışında yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen kişilerin, TOEFL sınavı olarak bilinen İngilizce sınavından olabildiğince yüksek puan alması gerekmektedir. Yurt dışındaki üniversitelerin büyük bir kısmı 79 şartını koymaktadır. Yurt dışındaki üniversitelerin TOEFL sınavından beklentileri birbirinden farklılık gösterdiği için ilgili kurumunda takip edilmesi ve TOEFL’den ne kadar puan istediklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu sayede istenilen puana göre sınav çalışmaları gerçekleştirilebilmekte ve bu sayede kriter olarak belirlenen puan için disiplinli bir çalışma içerisine girilebilmektedir.

Toefl Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOEFL sınavıyla ilgili birçok hususun merak edildiği bilinmekte olup bu hususların her biri, sınav başvurusu sürecinde ya da sınavda herhangi bir zorluk yaşanmasını engellemektedir. Cevabı merak edilen sorulardan biri Toefl sınav başvurusu nasıl yapılır olarak ön plana çıkmaktadır. Peki ama sınava sorunsuz bir şekilde başvuru yapılabilmesi için hangi adımların atılması gerekir, bu konuda bilinmesi gerekenler nelerdir?

TOEFL başvurusuyla ilgili bilinmesi gereken hususları aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür:

 • www.ets.org/toefl sitesine sorunsuz ve güvenilir bir şekilde giriş yapılması gerekmektedir. Site üzerinde kişisel bir hesap açılması gerekmektedir.
 • Hesap açma sırasında kullanılan ismin, kimlikte bulunan isimle aynı olması gerekmekte olup aksi takdirde çeşitli problemler yaşanabilmekte ve kişinin sınav hakkı geçersiz sayılabilmektedir.
 • Sınav kaydında sınav tarihinden 7 gün önce ve geç kayıt tarihinden ise 3 gün olacak şekilde sınav başvurularının tamamlanması gerekmektedir. TOEFL sınavı başvurusu için bu adımın bir hayli önemli olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır.
 • Kayıtların 3-4 ay önceden yapılması tavsiye edilmekte olup aksi takdirde yerler çabuk dolabilmektedir.
 • Sınava gidişlerde geçerli bir kimlik ve kayıt belgesinin bulunması zorunluluk olduğu için bu iki belgenin unutulmaması gerekmektedir.

Yukarıdaki gibi sıralanması mümkün olan hususların her biri, TOEFL sınavı başvurusu noktasında oldukça önemlidir. Bu nedenle adayların, kayıt tarihlerini takip etmeleri ve gerekli belgeler ile belirlenen tarihlerde sınava katılmaları gerekmektedir.

Birçok insan, TOEFL sınav tarihlerini takip etmekte ve başvurularını tamamlayarak sınava giriş yapmaktadır. Sınav puanının 2 yıl boyunca geçerli olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır. Alınan puanlar, 2 yıl boyunca kullanılabildiği için çoğunlukla öğrenciler, 2 yılda bir sınava girmektedir. TOEFL sınavı, çeşitli adımlar üzerinden gerçekleştirilen önemli yabancı dil sınavlarından biri olarak ön plana çıkmakta ve her yıl pek çok öğrenci tarafından ilgi görmektedir.

Toefl Belgesi Veren Kurumların Listesi

Hangi kurumların TOEFL belgesi verdiği, sınava hazırlanmakta olan öğrenciler tarafından merak edilmekte ve pek çok öğrenci, konu ile ilgili derinlemesine bir şekilde araştırma yapmaktadır. TOEFL belgesi veren kurumların sayısı bir hayli fazladır ve öğrenciler, bu kurumlar üzerinden belgeye erişim sağlayabilmektedir.

Hangi kurumların TOEFL verdiklerine dair uzun bir liste oluşturulabilmektedir. Bu bağlamda Toefl belgesi veren kurumların listesi genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Kaplan International
 • İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi
 • Just English
 • ETS Toefl
 • Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Çeviribilim Merkezi TOEFL Merkezi
 • EF Education First
 • Cambly
 • Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık
 • TAD Online TOEFL Kursu
 • Mindset Institute
 • Amerikan Kültür
 • Dilbank Yabancı Dil Kursu
 • Bakırköy İngilizce Kursu
 • Kurtköy Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu
 • Sakarya Amerikan Kültür
 • Adana Amerikan Kültür
 • İdealsas Yurtdışı Eğitim
 • Akademik Batı Dilleri
 • Dil Kasabası
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Britishpark Yabancı Dil Kursu
 • Dilkur Akademi Yabancı Dil ve Kariyer Kursları
 • Prestige English Batıkent
 • Özel Türk-İngiliz Kültür Derneği
 • International College of Languages
 • TÖMER
 • Manise TOEFL Kursu
 • Güngören Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu
 • Ankara – Mengütaş Dil Eğitim Merkezi
 • Yabancı Diller Yüksekokulu – Bursa Teknik Üniversitesi

Yukarıdaki gibi sıralanabilen kurumların her biri TOEFL sınavı konusunda çeşitli programlar dahilinde kurs sunmakta ve öğrencilerin sınava hazırlanmasını olanaklı hale getirmektedir. Bilindiği üzere Türkiye’nin pek çok ilinde TOEFL kursları sunulmakta ve bu kurslarda çeşitli eğitimciler dahilinde sınav hazırlıkları yapılmaktadır.

Birçok öğrenci, TOEFL sınavına hazırlanırken eğitimcilerden destek almakta ve bu destek ile birlikte kendilerini geliştirmektedir. Dört farklı aşamadan oluşan sınav, akademik İngilizceyi ölçmeye çalıştığı için sınavın zor olduğunu söylemek olanaklıdır. Sınavın zorluğundan ötürü pek çok öğrencinin, bulundukları illerde TOEFL sınavı kurslarına gittiklerini ve eğitimcilerden destek aldıklarını belirtmek olanaklıdır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu