Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Tekstil Mühendisliği Bölümü

Tekstil Mühendisliği Bölümü

Tekstil Mühendisliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Tekstil Mühendisliği Bölümü adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Tekstil Mühendisliği Bölümü’nün Amacı

Tekstil mühendisliği bölümü tekstil hammaddelerini değişik tekniklerle işleme ve bu alanda yeni teknikler geliştirme konusunda araştırma ve eğitim yapar.
 

Tekstil Mühendisliği Bölümünde Okutulan Dersler

Eğitim süresi 4 yıl olan Tekstil Mühendisliği Bölümünde Öğrenciler öncelikle tekstil fabrikalarında üretimle doğrudan ilgili teknik eleman olarak çalışmak üzere yetiştirilmektedirler. Bu nedenle tekstil mühendisliği adı altında verilen eğitim genellikle “Tekstil Teknolojisi ve Tekstil Kimyası ve Terbiyesi” çerçevesindedir. Tekstil mühendisliği bölümünde iplik, dokuma, örme ve konfeksiyon, kalite kontrol konularında; tekstil kimyası ve terbiyesi ise lif, boyar madde ve tekstil yardımcı maddesi kimyası ile, baskı, apre, kimyasal tekstil kontrol konuları ile ilgili dersler verilir. Tekstil mühendisliği öğrencileri için uygulama çok önemlidir. Uygulamadan sonra muhakak öğrencilere staj yaptırılır.
 

Tekstil Mühendisliği Bölümü için Gereken Nitelikler

Tekstil mühendisliği alanında çalışmak isteyenlerin matematik ve fen derslerinde başarılı olmaları, kimya ve ekonomi konularına ilgili olmaları gerekir.
 

Tekstil Mühendisliği Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Tekstil mühendisliği bölümünden başarıyla mezun olan öğrencilere “Tekstil Mühendisi” unvanı verilir.
 

Tekstil Mühendisliği Bölümü’nün Çalışma Alanları

Tekstil mühendisliği bölümündenmezun olan bireyler iplik, dokuma ve konfeksiyon fabrikalarında; fiziksel kontrol laboratuarlarında; yapay lif üreten fabrikaların kasar, boya, apre bölümlerinde; kimyasal tekstil kontrol laboratuarlarında; boyar madde ve tekstil yardımcı maddesi üreten fabrika veya bunların dallarında çalışabilirler. Tekstil sanayi ülkemizde giderek daha çok önem verilen ve gelişen bir alandır. Bu nedenle bölüm mezunlarının iş bulmaları kişisel yetenekleri ölçüsünde kolaylaşacaktır. Özel sektörde çalışanlar, yetenekleri, statüleri ve sektörün kuralları çerçevesinde para alırlar.
 

Tekstil Mühendisi Maaşları

Tekstil Mühendisliği Bölümünden yeni mezun olan bir tekstil mühendisi için Özel sektörde ortalama 2.800 – 3.500 TL civarında maaş verilmektedir.
Özel sektörde 5 yıla kadar tecrübeye sahip olan ve bilgilerini geliştirmiş olan(yabancı dil, mesleki eğitimler) bir tekstil mühendisi 5.500 TL ile 15.000 tl arasında maaş kazanabilmektedir.

Kamu sektöründe yeni mezun bir tekstil mühendisi ortalama 4.350 TL maaş ile çalışabilmektedir. Eş ve Çocuk durumu ve ve çalışma yıllarının artmasıyla maaşları 7.000 tl yi bulabilmektedir.
Genel olarak bakıldığında yeni mezun bir tekstil mühendisi için Kamu sektörü daha avantajlı gözükmektedir. Fakat bu sektör için KKPS sınavının da etken olduğunu unutmamak gerekir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu