Tekerlemeler

Tekerlemeler Zor ve Tüm Tekerleme Örnekleri

Tekerlemeler zor, her yaştan insanın kendi konuşma, okuma ve anlama kabiliyetlerini geliştirebilmesi için söylemesi gereken, benzer okunuşa kelimelerin bir araya geldiği cümlelerdir. Özellikle çocukların gelişimlerine büyük bir katkı sağlayan tekerlemeler, diksiyonun da iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Tekerlemeler zor konusu üzerine çalışarak dil becerilerinizi etkili bir şekilde ilerletebilmeniz mümkündür.

Tekerlemeler zor araştırması yapan bireyler, eğer daha hiç tekerleme söylememişse kolay olanları deneyerek işe başlamalıdır. Çünkü basit ve daha kısa olan tekerlemeler pratik yapmanız, kendinizi denemeniz ve dil alışkanlığı kazanmanız için ideal olacaktır. Her yaş grubu ve her seviye için uygun tekerlemeler bulunabilmektedir.

Tekerlemeler Kolay

tekerlemeler zor
tekerlemeler zor

Tekerlemeler kolay araştırması yapanlar, başlangıç seviyesi pek çok tekerleme bulabilmektedir. Başlangıç seviyesinde olan tekerlemeler, daha kısa ve daha az karmaşık olmaktadır. Bu nedenle söylerken büyük zorluklar çekmeden dil pratiği yapabilmeniz ve kendinizi tekerlemeler zor seçeneklerine alıştırabilmeniz mümkün olacaktır.

Özgüveninizi kırmamak ve basitten başlayarak zor tekerlemelere yönelmek çok daha uygun olacaktır. Zira direkt olarak tekerlemeler zor seçeneklerinden başlarsanız, diksiyonunuzu ve anlama becerilerinizi güçlendirmeniz çok daha uzun bir süreci kapsayacaktır. Bu nedenle ilkokul çağındaki çocukların ve sonradan tekerleme denemelerine başlayacak olan bireylerin tekerlemeler kolay sürecinden başlamaları tavsiye edilmektedir.

Tekerleme Söylemenin Faydaları

Tekerleme söylemenin faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Zira sanılanın aksine tekerleme söylemek yalnızca diksiyonu geliştirmekle kalmamakta, buna ek olarak kişisel ve zihinsel gelişime pek çok katkı sağlamaktadır. Aşağıda yer alan listede tekerleme söylemenin faydaları detaylı şekilde belirtilmektedir.

  1. Tekerlemeler, daha düzgün bir diksiyon sahibi olmanıza yardımcı olur.
  2. Küçük yaşlarda tekerleme söylemeye başlayan çocuklar, hafıza sorunları ile karşılaşmamaktadır.
  3. Kendini ifade etme yetisi düşük olan insanlar, bu sorunu tekerlemeler ile aşabilmektedir.
  4. Türkçeyi şiveli veya aksanlı şekilde konuşan insanlar, tekerlemeler ile alıştırmalar yapabilmekte ve bu sayede konuşmalarının daha doğru olmasını sağlayabilmektedir.
  5. Tekerleme söylemek, beyninizi de geliştirir. Hızlı söylenen tekerlemelerde kelimenin anlamı çok daha iyi anlaşılır.
  6. Hafızanın daha güçlü olmasını sağlayan tekerlemeler, Alzheimer gibi rahatsızlıkların oluşumunu engeller.
  7. Tekerlemelerle gelişimini destekleyen insanlar, kendilerine daha çok güvenmekte ve daha kusursuz şekilde konuşabilmektedir.
  8. Tekerlemeler söyleyen insanlar, devrik cümle kurmazlar.
  9. Tekerlemeler sayesinde daha doğru bir hızda konuşmak mümkün hale gelmektedir.
  10. Tekerleme alıştırmaları yapan bireyler, okuduklarını daha hızlı şekilde anlayabilmektedir.

Tekerleme söylemenin faydaları, yukarıda da belirtildiği gibi oldukça fazladır. Bu yararlar, kişisel gelişime büyük bir katkı sağlamakla kalmamakta, aynı zamanda insanların hayat kalitesini de yükseltmektedir.

Tekerleme Örnekleri

Tekerleme örnekleri, özellikle zengin dilimizde çokça görülmektedir. Hem zor hem de kolay tekerlemeler sayesinde, her birey kendi seviyesine uygun tekerleme alıştırmaları yapabilmektedir. Örnek vermek gerekirse “Kekere Mekere” tekerlemesi, oldukça zor bir tekerlemedir. Bu gibi tekerlemeler, ileri düzeyde tekerleme söyleme kabiliyeti olan bireyler için idealdir. Ancak daha yeni tekerleme söylemeye başlayacak olanlar, mutlaka “Şemsi Paşa Pasajı” gibi kolay seçeneklerden başlamalıdır.

Tekerlemeler kolay, ilkokul çağından itibaren okunabilecek türdeki birbiriyle uyumlu kelime kalıplarıdır. Bu kalıplar tekrar edilerek kusursuz bir şekilde okunarak diksiyon kontrol altına alınabilmekte ve düzeltilebilmektedir. Tekerlemeler zor denemeleri yapmak için mutlaka bir süre boyunca kolay ve kısa tekerlemeleri okumanız tavsiye edilmektedir. Basit olan tekerlemeler arasında “Berber”, “Şemsi Paşa Pasajı”, “Sarımsaklı Yoğurt” gibi klasik tekerlemeleri deneyebilirsiniz.

Daha Fazlası İçin ;

https://dershanem.net/tekerlemeler-en-zor-tekerlemeler-tekerleme-cesitleri/

https://dershanem.net/oyun-tekerlemeleri-ve-sayismalar/

https://dershanem.net/masal-tekerlemeleri-masallarda-kullanilan-tekerlemeler/

https://dershanem.net/zor-soylenen-tekerlemeler/

Tekerleme Tarihi;

Bir tekerleme, Britanya’da ve Avrupa’nın diğer bölgelerindeki tekerlemeler için sadece popüler bir eski şarkı veya şiirdir, ancak kelimenin kullanımı sadece on dokuzuncu yüzyılın ortalarından kalmadır. Mother Goose kelimesi Amerikan İngilizcesinde kafiyeli olsa da genellikle hikayelerle birlikte kullanılır.

İyi bir örnek, gerçek aşkı bulma maceralarını anlatan küçük kadınlar hakkındaki tekerlemelerdir. Büyük bir aile isteyen bir kız hakkında bir başka popüler tekerleme, birçok kızı olan bir anne hakkındadır.

Eski zamanlardan kalma bazı tekerlemeler aslında aile değerleri, cesaret, kararlılık, sabır, nezaket, minnettarlık ve verme ve daha pek çok şey dahil olmak üzere hayata dair birçok dersi ifade eder. MÖ 3. yüzyılda kil tabletler üzerine eski insanların ve uygarlıkların yaşamlarını anlatan birçok tekerlemeler zor  kaydedilmiştir.

Sözlü geleneğin geçmiş tarihinden bazı tekerlemeler, porselen üzerine yazılmış birçok tekerlemenin bulunduğu Çin’deki gibi modern kültürler tarafından geri getirilmektedir. Bazı durumlarda sözlü gelenekler, ağızdan ağza iletişim gibi sözlü iletişim yoluyla bir nesilden diğerine aktarılır.

Almanca, Fransızca, İngilizce, Lehçe ve daha pek çok dilde birçok tekerlemeler vardır. İngilizce’deki en popüler tekerlemeler “İyi Geceler, Sıkı Uykular” tekerlemeleridir | sözlü gelenek | kreş} Diğer dillerdeki en popüler tekerlemeler arasında şunlar bulunur: Çince, Danca, Filipince, Fince, Japonca, Korece, Portekizce ve Tayca tekerlemeler.

Ayrıca, Hindistan’daki “Tekerlemeler Kitapları” kitabı, bu ülkedeki her türlü edebiyatın en büyük koleksiyonu olarak kabul edilir. Kitap 1892’de yayınlandı ve her yıl revize ediliyor. Bugünlerde ünlü tekerlemeler, çocuklara nasıl hazırlanacağını ve günlük kreş bakımının bir parçası haline getirmenin farklı yolları hakkında bilgi veren birçok web sitesi var. Öyleyse şarkı söyle, tekerlemeler seni neşelendirecek!

Sonuç olarak, tekerlemeler gelişim için oldukça önemlidir. Bu tekerlemelerden sonrasında ise daha uzun ve benzer kelimelerden üretilmiş tekerleme seçeneklerine yönelerek kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu