Tanzimat Dönemi Roman Özetleri

Taaşşuk’u Talat ve Fitnat (Şemsettin Sami)

Dokunaklı bir aşk öyküsü olan Taaşşuk’u Talat ve Fitnat aynı zamanda ilk Türkçe roman olma özelliği sayesinde Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Talat ve Fitnat’ın Aşkları anlamına gelen roman oldukça dokunaklı bir içeriğe sahiptir.

Konu

1872 yılında yazılan roman döneminde çok yaygın olan görücü usulü evlenmenin sakıncalarına dikkat çekmektedir. Özellikle bu şekilde evlenenlerin başına gelenlerin işlendiği roman sosyal eleştiri ölçütleri de taşımaktadır.

Özet

Romanın iki ana karakteri olan Talat ve Fitnat roman boyunca birbirlerine aşk duyacaklardır. Talat, küçük yaşlarda babasız kalmış ve annesi tarafından büyütülmüştür. Bir gün işyerine giderken Hacı Mustafa isminde birisinin yanına uğrar, burada Hacı Mustafa’nın bir üvey kızı olduğu okura aktarılır. Hacı Mustafa ise annesi vefat etmiş Fitnat ismindeki kızı zengin ve yaşlı bir adamla evlendirmek istemektedir. Daha sonra Talat, Fitnat’ı görür ve onu görür görmez âşık olur. Talat’ın duyduğu sevgi karşılıksız kalmaz ve Fitnat da Talat’a karşı aşk duymaya başlar. Yan yana gelebilmek için ise Talat bir gün kadın kılığına girerek Fitnat’ın evine gider. Bu esnada Hacı Mustafa kızını evlendirmek istemektedir ancak Fitnat böyle bir evliliği istememektedir. Fakat Hacı Mustafa bu konuda diretince Fitnat çare olarak intiharı seçer. Fitnat’ın evlendiği yaşlı adam olan Ali Bey ise Fitnat’ın ölümü sonrasında boynundaki muskasını açar ve Fitnat’ın öz kızı olduğunu öğrenir. Ali Bey de bu durum sonucunda delirerek yaşamını kaybeder. Talat ise tüm bu olanlara dayanamaz ve vakit geçmeden kendisi de hastalanarak ölür.

Ana Fikir

Romandaki ana fikir görücü usulü evliliğin sakıncalarına dikkat çekmek olduğu kadar birbirini seven insanların sosyal şartlar yüzünden kavuşmalarının da ne kadar zor olduğudur.

Romandaki Karakterler

Talat: Yakışıklı, dürüst ve Fitnat’ı çok seven birisidir. Küçük yaşta babası ölmüş ve annesi tarafından yetiştirilmiştir.

Fitnat: Annesinin ölümü sonrasında yetim kalmış ve üvey babası Hacı Mustafa tarafından büyütülmüştür. Çok güzeldir ve akıllıdır.

Hacı Mustafa: Üvey kızını zengin ve yaşlı bir adamla evlendirmek istemektedir.

Yazar Hakkında

Şemsettin Sami 1850 yılında doğmuştur. Türk edebiyatında ilk romanı Taaşşuk’u Talat ve Fitnat’ı yazdığı gibi ilk Türkçe sözlük olan Kamus-i Türki’nin de yazarıdır. Pek çok yazı, araştırma ve kitap kaleme almış, 1905 yılında vefat etmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu