Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Süt Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgiler

Süt Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgiler

Süt Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Süt Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

Süt Teknolojisi Bölümü’nün Amacı

Programın Amacı
Süt teknolojisi bölümünün amacı, süt üretiminin artırılması, kalitesinin yükseltilmesi, sütten yapılan gıda maddelerinin üretimi, kalite kontrolü, saklanması ve pazarlanması alanında çalışacak teknik insan gücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

 

Süt Teknolojisi Bölümü Programında Okutulan Belli Başlı Dersler

Süt teknolojisi programında matematik, fizik, kimya, botanik, ekonomi, istatistik ve meteoroloji gibi temel derslerin yanı sıra; teknik resim, genel mikrobiyoloji, gıda mikrobiyolojisi, genel gıda kalite kontrolü, süt işleme teknolojisi, işletme hijyeni ve sanitasyon gibi dersler okutulmaktadır.
Gereken Nitelikler

Süt Teknolojisi Bölümü için Gereken Nitelikler

Süt teknolojisi alanında çalışmak isteyen bireylerin, akademik yeteneğe sahip, biyolojiye ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı olmaları gerekir.

Süt Teknolojisi Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Programın Amacı

Süt teknolojisi bölümünü başarıyla bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Diplomada alan belirtilir. Süt teknolojisi alanında yetişen ziraat mühendisi (süt teknologu), hammadde halindeki sütün kalitesinin artırılması, sütten yağ, yoğurt, peynir gibi ürünlerin en iyi şekilde üretilmesi için yeni teknolojilerin geliştirilmesi veya uygulanması, süt ürünlerinin kalite kontrollerinin yapılması, korunması ve pazarlanması ile ilgili düzenlemelerin yapılmasında çalışır. Süt teknologunun çalışmaları gıda teknologunun çalışmalarına çok benzer; süt teknoloğu süt üretimi alanında uzmanlaşmış bir gıda teknologu sayılabilir.

Süt Teknolojisi Bölümü’nün Çalışma Alanları

Programın Amacı

Süt teknolojisi alanında yetişen ziraat mühendisi başta Süt Endüstrisi Kurumu olmak üzere süt ve sütten yapılan gıda maddelerinin üretimi ile ilgili kamu ve özel kuruluşlarda çalışabildikleri gibi kendileri özel işyeri açabilirler.

Süt Teknolojisi Bölümü Maaşları

Programın Amacı

Ziraat Mühendisi olarak görev yapcak mezunların ortalama maaşları ilk etapta 4600 ile 5500 arasında degişmektedir. Yılların verdiği tecrübe ve deneyimlerle 10.000 tl ye kadar maaşları yükselmektedir.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu