Araştırma

Sosyal İzolasyon Nedir, Sosyal İzolasyon Hemşirelik Bakım Planı

Sosyal İzolasyon nedir? İnsanlar, özellikle diğer insanların sağladığı arkadaşlık ve sosyal etkileşimden yoksunlarsa, yalnız çok fazla zaman geçiriyorlarsa, sosyal izolasyonun genellikle sağlıksız olduğu düşünülür. Bazı durumlarda sosyal izolasyon, bir kişinin utanç, yalnızlık, üzüntü, depresyon ve diğer çeşitli duygusal sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sorundan muzdarip birçok kişi kendini yalnız ve desteksiz hissedebilir. Ama bu sorunun sadece yarısı. Aynı zamanda talihsiz olan şey, sosyal izolasyon sorununun genellikle ondan etkilenen birçok insan tarafından fark edilmemesi ve uzun süre tedavi edilmeyebilmesidir.

Sosyal Kaygı Nedir?

sosyal i̇zolasyon
sosyal i̇zolasyon

Bir kişi sosyal izolasyon semptomları geliştirmeye başladığında, depresyonda hissedebilir, kilo verebilir, kilo alabilir, uykusuzluk geliştirebilir, yeme alışkanlıklarında değişiklikler yaşayabilir, spor veya diğer sosyal aktivitelere katılmaya ilgi duyabilir veya kaybedebilir, suçluluk hissedebilir ve/veya olmaktan endişe duyabilir. farklı veya “daha az”, sosyal kaygı geliştirir, ağrı yaşar ve/veya fiziksel görünümle mücadele eder, olumsuz bir tutum geliştirir ve/veya düşük güven düzeyi geliştirir ve ağır vakalarda toplumdan tamamen kopmuş hissedebilir. 

İyi haber şu ki, yardım mevcut ve sosyal izolasyon tedavisi kişiden kişiye ve durumdan duruma değişiyor. Birçok tedavi seçeneği vardır ve en önemlisi doğru olanı bulmaktır.

Kendinizi yalnız ve yalıtılmış hissediyorsanız, yalnızlık ve izolasyon duygunuzu hafifletmek için birkaç şey yapabilirsiniz. Depresyon, stres, kaygı ve can sıkıntısı ile baş etmenin yollarını öğrenmek ve bir destek sistemi oluşturmak önemlidir. Birçok kişi kişisel gelişim ve danışmanlığın oldukça etkili olduğunu düşünürken, diğerleri çeşitli grup terapi programlarını kullanarak başarı elde etti. En önemli şey, hissettiğiniz tüm yalnızlık ve izolasyon duygularıyla başa çıkmanın bir yolunu bulmaktır.

Sosyal İzolasyon Hemşirelik Bakım Planının Önemi

Hemşirelik bakım ortamlarında sosyal izolasyon son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Uzun süreli akıl hastalığından ve/veya hastalıktan ve diğer kronik rahatsızlıklardan mustarip birçok insan artık kendilerini kaybolmuş, korkmuş ve izole hissedebilecekleri bakım tesislerinde yalnız bırakılıyor veya kendi haline bırakılıyor. 

Sosyal izolasyondan muzdarip olanlar için, işte stres, aile kargaşası, istismar veya kötü sağlık gibi bir tür duygusal travmaya maruz kalmış olma ihtimalleri yüksektir. Bu durumlarda, bir hemşirelik bakım görevlisi, bireyin duygularıyla çalışmasına, şifa bulmasına ve gelecekte daha fazla sağlık bakımına hazırlanmasına yardımcı olmalıdır. Hastaların sosyal izolasyonunun tanınması ve ele alınması kritik öneme sahiptir,

Hemşirelik çalışanları, sosyal izolasyon nedeniyle duygusal sıkıntı ve/veya fiziksel acı yaşayanlara yardım etmek için özel olarak eğitilmiştir. Bu gerçekleştiğinde, sosyal hizmetler hemşiresi durumu anlamak için zaman ayıracak, hastanın sosyal geçmişinin geçmişini gözden geçirecek ve her hasta için kişiselleştirilmiş bir sosyal izolasyon hemşirelik bakım planı geliştirmeye başlayacaktır. 

Bu bakım planını geliştirmenin ilk adımı, sosyal izolasyon anlayışını kazanmaktır. Bu, hastanın yaşadığı mevcut ortamı değerlendiren sosyal hizmetler hemşiresi tarafından yapılır. Çevre, ülke genelinde huzurevlerinde yaygın olan istismar, ihmal veya yoksulluk konularını içerebilir. Bir hemşire bakım çalışanı, hastanın içinde yaşadığı sosyal çevre hakkında bir anlayış geliştirdikten sonra,

Bu süreç, özellikle akıl sağlığı sorunlarının herkesin aklında ön planda olduğu zamanlarda kolay değildir. Bu nedenle, sosyal hizmetler departmanlarının, her hastanın özel ihtiyaçlarına hitap eden bir plan oluşturmalarına yardımcı olmak için genellikle psikologlara başvurmaları gerekir. 

Sosyal izolasyondan mustarip bireylerin sağlık ve sosyal durumlarının tehlikede olduğu bu zamanlarda psikologlar çok değerli olabilir. Sosyal izolasyon hemşirelik bakım planı hala geliştirilip rafine edilirken, birçok huzurevinin hastalarında olumlu sonuçlar gördüğünü söylemek güvenlidir. Alzheimer, demans, Parkinson ve multipl skleroz teşhisi konan hastalar, sosyal izolasyon hemşirelik bakım planına iyi yanıt verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu