Türk Dili ve Edebiyatıİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Sohbet (Söyleşi) Nedir? Kısaca

Sohbet (Söyleşi) Nedir? Kısaca

Bu yazımızda sizler için Sohbet (Söyleşi) Nedir? Kısaca konusunu derledik, Sohbet (Söyleşi) Nedir? Kısaca yazımızı güzel bir anlatımla sizler için hazırladık. Sohbet (Söyleşi) Nedir? Kısaca konusunu örnekleriyle birlikte okuyarak konusunu daha iyi anlayacaksınız. Sohbet (Söyleşi) Nedir? sayfamızı arkadaşlarınızla veya sosyal medyada paylaşarak arkadaşlarınızda Sohbet (Söyleşi) Nedir? konusunda faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Günlük konular üzerinde, yazarın kişisel görüş ve düşüncelerini, bir konuşma havası içinde konuyu fazla derinleştirmeden anlatmış olduğu gazete ve dergi yazılarına sohbet denir.

Bu türün en belirgin niteliği içtenlik ve nüktedir. Sohbetlerinde ince ve orijinal nükteler bulan, düşünce ve duygularını konuşur gibi ve içten bir dille anlatan yazarlar büyük ilgi görür. Sıkıcı olmamak şartıyla sohbet türünde hemen her konu işlenebilir. Fakat yazarın sürekli kendisinden söz ederek yazısını dar kişilik çerçevesi içine sıkıştırmaktan kaçınması gerekir. Buna dikkat ettiği takdirde bir sohbet yazarı, en ağır konuları dahi herkesin zevkle okuyabileceği şekilde ele alabilir.

Sohbet Yazı Türünün Planı

Diğer düşünce yazıları gibi sohbetin planı da giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşur. Yazar, giriş bölümünde ele alacağı konuyu ortaya koyar. Gelişme bölümünde tanımlamalar, çeşitli örneklerle konuyu ayrıntılarıyla ele alır. Sonuç bölümünde ise konuyu özetleyici bir sonuca bağlar.

Sohbet yazısı hem üslubu hem de konusu yönüyle makaleden ayrılır. Makalede bilimsel ve siyasi konular kanıtlama kaygısı güdülerek ağır başlı bir dille anlatılırken, sohbet de hemen her konu kanıtlama kaygısı güdülmeden öznel anlatımla ve karşılıklı konuşma havası içinde sıcak bir dille ele alınır.

Sohbet Yazı Türünün Konusu

Sohbette belli bir konu sınırlaması yoktur. Yerine ve dönemine göre hemen her konu, sohbet konusu olarak ele alınabilir. Sohbetlerde genellikle günlük sanat olayları ile genel konular işlenir.

Sohbet Yazı Türünün Dili ve Anlatımı

Bu türün en belirgin özelliklerinden biri de anlatımın bir konuşma havası içinde yalın bir dille yapılmasıdır. Sohbette içtenlik esastır. Yazar, düşüncelerini konuyu fazla derinleştirmeden, öznel bir tutumla dile getirir. Bu yazı türünde yazar, yazısını daha çekici kılmak için fıkra, anı, nükte ve özlü sözlerden yararlanma yoluna gider.

Sohbet yazıları, yazarın konuyu işlerken âdeta karşısında biri varmış gibi samimi, senli benli bir anlatımla kaleme aldığı fikir yazılarıdır. Yazının sınırlarını ve içeriğini daha çok, yazarın bilgi, görgü ve fikirleri belirler. Yalın bir dilin kullanıldığı sohbet yazılarında yazarın, ele aldığı görüşü hiçbir zaman kanıtlama gibi bir kaygısı yoktur.

Sohbet Yazılarının Belli Başlı Özellikleri

» İçten bir dil kullanılır.

» Günlük konuşma diliyle yazılır.

» Gazete ve dergi yazısıdır.

» Sıklıkla iç konuşmalara yer verilir.

» Anlatıma öznellik hâkimdir.

» Öğretici yönü ağır basar.

» Dil göndergesel işlevde kullanılır.

Karakteri sağlam olan, yaşamın yolunu yöntemini bilen kimseler, yaşlansalar da somurtkanlıktan, öfkeden, tasadan uzak olur. Nasıl ki her içecek eskimekle ekşimiyorsa her insan da yaşlanmakla aksileşmez. Öyle ihtiyarlar tanıyorum ki diyor Çiçero, ihtiyarlığa sızlanmadan katlanırlar. Hatta “Ne iyi oldu da gençliğin aşırı hırs zincirlerinden kurtuldum.” diye sevinirler. Çünkü ihtiyarlıkta sızlanmaya neden olan yaş değil, mizaçtır. Dengeli olan, hırçınlık ve aksilik etmeyen kimselerin ihtiyarlığı da güzel olur. ihtiyarlığın olumsuzluklarına karşı en iyi silahlar nelerdir biliyor musunuz? Bilgili ve erdemli olmak, Gençlikte elde edilen bu nitelikler ihtiyarlıkta insana tadına doyulmaz bir lezzet verirler.

Bir sohbetten alınan bu parçada yazar, ihtiyarlık konusunu ele almış aslında ihtiyarlığın kötü bir şey olmadığını ortaya koymuştur. Bir konuşma havası içinde kaleme alınan bu yazıda yazar ihtiyarlarla ilgili düşüncelerini inandırıcı kılmak için tanık göstermeden ve örneklendirmeden yararlanmıştır.

Edebiyatımızda Sohbet Türündeki Eserler

Türk edebiyatında sohbet türünde eser veren sanatçı sayısı oldukça azdır. Edebiyatımızda sohbet türünde yapıt veren sanatçılar ve bu yazarların eserleri aşağıda verilmiştir.

sohbet türündeki eserler

Türk Dili ve Edebiyatı Konularını Görmek İçin Linke Tıklayın

İlginizi Çekebilecek Konuları

2020 TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

LGS Türkçe Deneme Çöz

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 LGS Konuları ve Soru Dağılımları (MEB)

» LGS Puan Hesaplama

TYT Deneme PDF İndir

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Takdir Teşekkür Hesaplama

Puan Hesaplamaları

2019 Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

Güncel Yazılı Soruları ve Cevapları

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu