Servet-i Fünun Dönemi Roman Özetleri

Şıpsevdi – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Konu

Batı taklitçisi ve hayranı olan Meftun Bey’in içine düştüğü komikler ve kendisi ile birlikte ailesini de felakete sürüklemesi anlatılmaktadır.

Özet

Tam bir Batı hayranı olan Meftun Bey, eğitim görmek için Fransa’ya gönderilmiştir ancak burada eğitim yerine sefahat hayatına daldığı için eğitimini tamamlayamadan geri dönmüştür. Vefat eden babasından kalan köşkte batılı bir şekilde yaşama arzusu içindedir. Köşkte çalışanlara ve annesi ile kız kardeşine birer Batılı gibi yaşamaları gerektiğini söyler ve onların da bu şekilde davranmaları konusunda kendilerini eleştirir. Bunun için giyinişten yemeklere kadar her şeye karışan Meftun Bey oldukça komik durumlara düşmüş olur. Kız kardeşi Lebibe’nin ise zengin olan Kasım Efendi’nin oğlu Mahir ile ilişkisi vardır. Meftun Bey bu ilişkiyi desteklediği gibi aynı zamanda kendisi için de Mahir’in kız kardeşi olan Edibe’yi istemektedir. Fakat aile Edibe’yi Meftun’a vermez. Meftun ise planlar yaparak kendisine piyango çıktığını söyler. Bu durumda Kasım Efendi kızını Meftun’a verir ve Meftun’un kız kardeşi de Mahir ile evlenir. Fakat Meftun Bey’in Batı arzuları yüzünden konak gittikçe yaşanmaz bir hale dönüşür. Meftun ise bu durumda Mahir ile Kasım Bey’in parasını ele geçirmek için sahte belgeler düzenler. Bu durumdan haberdar olan Kasım Efendi ise oğlunu ve damadını reddeder. Bu durum herkes için yıkım getirir.

Ana Fikir

Yanlış Batılılaşmanın komik görünmesi ve hırslarına yeniş düşen kişinin yenilgiye uğrayacağı kitabın ana fikridir.

Romandaki Karakterler

Meftun Bey: Romanın ana karakteridir. Son derece çıkarcı ve kötü niyetlidir. Batılı bir yaşam tarzını benimser ama Batı hakkında bilgi sahibi değildir.

Edibe: Meftun’un eşi.

Kasım Efendi: Zengin ve cimri bir adamdır.

Mahir Bey: Kasım Efendi’nin oğlu, Edibe’nin ağabeyi.

Yazar Hakkında

Hüseyin Rahmi Gürpınar anlaşılır ve sade dili ile yazdıklarıyla geniş kesimler tarafından okunmayı başarmış bir yazardır. 1864 yılında doğan yazarın yazdığı roman ve öykülerinde ana mekan İstanbul’dur. Eserlerinde geri kalmışlık, cehalet, batıl inançlar komik bir dil ile anlatılır. Yazarın pek çok eseri sinemaya da uyarlanmış ve daha fazla kesimlere ulaşmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu