Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Sınıf Öğretmenliği Bölümü

Sınıf Öğretmenliği Bölümü

Sınıf Öğretmenliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Sınıf Öğretmenliği Bölümü adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nün Amacı

Sınıf öğretmenliği bölümünün temel amacı, ilköğretimin ilk beş yılında öğrencilere toplumsal yaşamda gerekli temel bilgi beceri ve tutumları kazandırmaktır.

Sınıf Öğretmenliği Bölümü programında Okutulan Dersler

Eğitim süresi 4 yıl olan Sınıf öğretmenliği programında matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler, Türkçe , müzik, resim ve beden eğitimi konularında kültür kazandıran derslerden başka çocuk psikolojisi, çocuk edebiyatı, çocuk hakları, rehberlik, ölçme ve değerlendirme, öğretim teknikleri, eğitim yönetimi gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.

Sınıf Öğretmenliği Bölümü için Gereken Nitelikler

Sınıf öğretmenliği bölümü programında okumak isteyen bireylerin, üst düzeyde soyut düşünme yeteneğine sahip, Türkçe, matematik, sosyal bilgiler konularına ilgili ve bu alanda başarılı, sabırlı, dikkatli bireyler olmaları gerekir.

Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da sınıf öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

Sınıf Öğretmenliği Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bu programını başarıyla bitiren öğrencilere “Sınıf Öğretmeni” unvanı verilir.

Sınıf öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında 6 – 14 yaşlar arasındaki çocuklara okuma, yazma, sosyal bilimler ve fen bilimleri ve sanat alanında temel bilgi, beceri ve tutumları kazandırmak için çeşitli öğrenim ortamları hazırlar; öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alırlar.

Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nün Çalışma Alanları

Sınıf öğretmenlerinin başlıca çalışma alanı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim okulları olup pek azı özel okullarda çalışma olanağına sahiptir. Ülkemizde sınıf öğretmeni açığı çok fazla olduğundan mezunların iş bulma sorunu olmayacaktır.

Sınıf Öğretmenliği Maaşları

Derece Hizmet yılı Aylık Net Maaş:

1/4 27 4651 TL – 1/3 26 4650 TL – 1/2 25 4641 TL – 1/1 24 4625 TL

2/3 23 4537 TL – 2/2 22 4531 TL – 2/1 21 4521 TL

3/3 20 4461 TL – 3/2 19 4434 TL – 3/1 18 4427 TL

4/3 17 4374 TL – 4/2 16 4369 TL – 4/1 15 4363 TL

5/3 14 4202 TL – 5/2 13 4198 TL – 5/1 12 4193 TL

6/3 11 4151 TL – 6/2 10 4143 TL – 6/1 9 4139 TL

7/3 8 4106 TL – 7/2 7 4104 TL – 7/1 6 4098 TL

8/3 5 4091 TL – 8/2 4 4086 TL – 8/1 3 4085 TL

9/3 2 3988 TL – 9/2 1 3983 TL – 9/1 0 3980 TL

2019 – 2020 YILINDA YENİ ATANAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN MAAŞI
2019 yılı içerisinde atanacak olan ve sözleşmeli olarak ataması yapılan öğretmenlerin maaşları 3 bin lira civarında olacak. Yeni yıla 65 bin yeni öğretmen ile girecek olan MEB’de bu sayının 80 bine yaklaşması bekleniyor.

Sözleşmeli öğretmenlerin maaşı ise sözleşme ücreti ile toplu sözleşmede memura verilen oranlar doğrultusunda yapılacak zam ile birlikte;
2019 yılı ilk altı ay sözleşmeli öğretmen maaşı: 3.536,46 TL
2019 yılı ikinci altı ay sözleşmeli öğretmen maaşı: 3.696,89 TL

DİKKAT!; Bu tutar bekar, sendikasız ve ilksan, BES gibi herhangi bir kesintisi olmayan öğretmenler içindir ve enflasyon farkı eklenmemiştir.

Sınıf Öğretimi nedir?

sınıf öğretimi nedir
sınıf öğretmenliği bölümü

‘Sınıf öğretimi nedir’ terimi, son birkaç yıldır ebeveynler ve eğitim uzmanları arasında ortak bir soru haline geldi. Gençleri öğretmek ve eğitmek için genellikle öğrencilerin birbirlerine bakan sıralarda oturdukları ve bilgisayar kullanan fiziksel bir sınıfın kullanıldığı bir durum olarak tanımlanır. 

Öyleyse, sınıf öğretimi nedir? 

Özünde, sınıftaki veya hatta okuldaki bir kişinin bir konuyu diğerinden daha iyi anladığı herhangi bir durum olarak tanımlanır. Bu durum, çocukların beyinlerinin çevrelerinin sürekli uyarılmasıyla sürekli uyarılmasından kaynaklanmaktadır.

 Eh, bu süre zarfında sınıf öğretimi, çocuklara öğretmenler tarafından öğretilmesidir. 

Çocuklar gördüklerini ve öğretmenlerinden duyduklarını öğrenirler. 

Öğretmen, sınıf öğretiminin ne olduğu konusunda çok önemli bir rol oynar çünkü eylemleri yoluyla çocukların belirli bir konuyu nasıl gördüklerini ve nasıl hissettiklerini şekillendirebilirler.

 Örneğin, öğretmenler sınıfta ne öğretildiğine gelince katı davranırlarsa, o zaman daha az anlayan çocuklar onlara öğretileni kavrayamayacaklardır.

Öyleyse sınıf öğretimi tam olarak nedir? 

Çocuk ne öğretildiğini izler ve öğretmen ‘git’ dediğinde çocuk talimatları izler ve kendisinden isteneni yapar. Bu, çocuğun sınıf öğretiminin ne olduğunu çok daha derin bir şekilde anlaması ve öğrenme kavramını daha iyi anlamasıyla sonuçlanır. 

Bununla birlikte, sınıf öğretiminin olumsuz bir yanı da vardır. Bu durumda, sınıf öğretimi nedir, çocuğun sınavları geçmemesi veya iyi notlar almasıyla sonuçlanabilir.

Sınıf öğretiminin ne olduğu hakkında konuştuğumuzda, çocukların yetişkinlerden farklı şekilde öğrendiklerini hatırlamamız gerekir. Bu, benimsenen öğretim yöntemlerinin çocukların öğrenme stillerini yansıtması gerektiği anlamına gelir. 

Bu, farklı yaş gruplarına çocuklara talimat verirken öğretmen tarafından farklı tekniklerin kullanılacağı anlamına gelebilir. Sınıf öğretimi nedir, bugün birçok öğretmenin karşılaştığı bir zorluktur. 

Buradaki zorluk, çocukları meşgul etmek ve rahat etmek arasındaki dengeyi bulmak ve aynı zamanda hayatta onlara fayda sağlayacak gerekli becerileri kazandıklarından emin olmaktır.

Örneğin, sınıf öğretiminin ne olduğu, öğrencilerin birbirleriyle nasıl etkileşim kurduğu ve öğretmenlerin kendilerinin nasıl davrandıkları ve birbirlerine nasıl davrandıkları üzerinde bir etkiye sahip olabilir. 

Bu, kavga ve tartışmalar gibi bir dizi davranışsal sorunun ortaya çıkmasına yardımcı olabilecek çok gergin ve rahatsız bir sınıf oluşturabilir. Ancak sınıfta öğretimin, öğrencilerin daha iyi konsantre olmasına ve daha iyi sonuçlar almasına izin verdiği durumlar da vardır.

 Harika bir öğretim yönteminin herhangi bir okula veya eğitim kurumuna dahil edilmesini sağlayan eğlenceli ve pratik yönlerin ilginç bir karışımı. 

Herhangi bir sınıfın farklı ihtiyaçlarına uyacak şekilde uzmanlar tarafından tasarlanmış farklı öğretim yöntemlerinin ilginç bir kombinasyonudur. 

Sınıf öğretiminin ne olduğunu hatırlamanın iyi bir yolu, temel bileşenlerinden birkaçını göz önünde bulundurmaktır. Öğretmenlerin, bir sınıf oluşturmak için kullanılan çeşitli tekniklere ve bu tekniklerin gerçek dünyayla nasıl ilişkilendirildiğine özellikle dikkat etmeleri gerekir.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu