Milli Edebiyat Dönemi Roman Özetleri

Sinekli Bakkal – Halide Edip Adıvar

Konu

Doğu Batı ikilemini başarıyla yansıtan Sinekli Bakkal’da, Rabia isimli genç bir kızın Doğu ve Batı ayrımını öğrenmesi işlenmektedir.

Özet

Son derece tutucu bir mahalle imamının kızı olan Emine isimli bir kadın, ortaoyunlarında yer alan ve bu oyunlarda kadın yani zenne kılığına girmesinden dolayı Kız Tevfik diye anılan Tevfik isminde bir genç ile evlenmiştir. İmam, kızının bu adam ile evlenmesine karşı çıkmaktadır. Fakat Tevfik zaman geçtikçe İstanbul’da ünlü bir oyuncu haline gelir. Ama Tevfik’in zenne taklidi yaptığına tanık olan Emine, eşinden ayrılır ve babasının yanına döner. Tevfik’te oyunlarındaki karakterler yüzünden İstanbul dışına sürülmektedir. Emine ve Tevfik’in evliliğinden Rabia isimli bir kız dünyaya gelmiştir. İmam, torunu olan Rabia’ya dikkat etmekte ve onu dikkatli bir şekilde yetiştirmeye çalışmaktadır. Küçük yaşta dini bilgiler öğrenen Rabia, hafız olur. Rabia’nın sesi çok güzeldi ve aynı zamanda Vehbi Dede isimli bir Mevlevi dervişinden, Pregrini isimli bir İtalyan müzisyenden de özel dersler almaktadır. Roman boyunca sürekli olarak Rabia bu iki isim üzerinden Doğu ve Batı ayrımı yapmaktadır. Vehbi Dede’nin ise zaman geçtikçe daha üstün olduğunu düşünür ancak İtalyan müzisyen zamanla Rabia’ya aşk duymaya başlamıştır ve Rabia da onun aşkına karşılık verir.

Ana Fikir

Doğu ve Batı ayrımı yapmamak gerektiği ve Doğunun zenginliklerinin Batının kazanımları ile bir araya gelebileceği romanın ana fikridir.

Romandaki Karakterler

Rabia: Romanın baş karakterlerinden birisidir. Sesi çok güzeldir ve her zaman bir arayış içerisindedir.

Kız Tevfik: Rabia’nın babası, ortaoyuncusu. Zenne kılığına girdiği için bu isim ile anılmaktadır.

Pregrini: İtalyan kökenli piyano hocasıdır. Rabia’ya âşıktır.

Yazar Hakkında

1882 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Özellikle işgal yıllarında halkı bilinçlendirmek ve işgale karşı koyulması amacıyla örgütlemekle uğraşmasından dolayı ismini duyurmuştur. Türk edebiyatı içerisinde önemli eserlere imza atmıştır. Almış olduğu eğitim neticesinde yabancı dilleri çok iyi bir şekilde bilmektedir. Yirmi bir roman, dört hikaye kitabı ve iki tiyatro eseri ile Türk edebiyatı içerisinde en çok eser veren yazarlar arasında da yer almaktadır. Pek çok kitabı diziye ve filme uyarlanmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu