Servet-i Fünun Dönemi Roman Özetleri

Şık – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Konu

Batılı yaşam tarzının eleştirisini içeren Şık, kıyafet olarak züppelik derecesine varan takıntılı Şöhret Bey’in başından geçen komik olaylara odaklanmaktadır.

Özet

Gösterişe ve Batı’ya çok meraklı olan ve her zaman şık görünmeyi başaran Şatırzade Şöhret Bey, Madam Potiş isminde bir kadın ile aşk yaşamaya başlar. Fakat Madam Potiş kendisinden sürekli para talep eden bir kadındır. Bu yüzden Şöhret Bey zor zamanlar yaşamaya başlar. Buna bir çare olarak da annesinin elmasını çalmayı planlar. Bir süre sonra tekrar elmaslar sayesinde bir araya gelen Şöhret Bey ve Madam Potiş, bir gün Drol ismindeki köpekleri ile gezerken köpeğin bir lokantaya girmesi ve buraya zarar vermesi üzerine tatsız anlar yaşanır. Lokanta sahipleri Şöhret Bey’i döverler ve Madam Potiş de orada Şöhret Bey’i terk eder. Yakın arkadaşı olan Maşuk Bey’e sığınan Şöhret Bey, bir gece bir eğlence anında genç sandığı yaşlı bir kadına yaklaşır. Kadın ise Şöhret Bey’in odasına gelir ve bu esnada ortalık ayağa kalkar. Şöhret Bey bu olay sonrasında kapı önüne koyulur. Fakat evdeki bazı eşyaların kaybolması sonrasında ertesi gün Şöhret Bey tutuklanarak cezaevine girer.

Ana Fikir

Kitabın ana fikri yanlış batılılaşan ve gösteriş düşkünü olan kimselerin komik duruma düşmeleridir.

Romandaki Karakterler

Şatırzade Şöhret Bey: Batı hayranı, hiçbir konuda kesin fikri olmayan, zaaflarının kurbanı ve kendisini soylu zanneden ancak son aşamada komik bir karakterdir.

Madam Potiş: Şöhret Bey’in alıklığından faydalanarak geçimini sağlayan hafifmeşrep bir kadındır.

Maşuk Bey: Şöhret Bey’e benzeyecek şekilde Batı hayranı olan birisidir.

Yazar Hakkında

Hüseyin Rahmi Gürpınar 1864 yılında İstanbul’da doğdu. Erken yaşlarda edebiyata merak salan Gürpınar, ilk romanı olan Şık’ı 18 yaşındayken yazmıştır. Tüm eserlerinde keskin bir gözlem ve toplumsal eleştirisi bulunur. Özellikle yanlış batılılaşma, batıl inançlar, cehalet ve bu durumların yarattığı komik durumlar eserlerinde bolca bulunur. Sade bir dile sahip olduğundan geniş kesimler tarafından okunmuştur. Pek çok roman ve öyküsü olup her birinde farklı konuları ele almıştır. Romanlarında sadece İstanbul yaşantısını işlemiş ve İstanbul dışındaki bölgelere yer vermemiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu