Nedir?

Siber Güvenlik (Cyber Security) Nedir?

Siber güvenlik nedir? Bilgisayar güvenliği veya siber güvenlik, harici faaliyetlerin veya bir bilgisayar sisteminden veya ağından bilgi hırsızlığının önlenmesidir. Siber güvenlik uzmanları, veri paketlerini (paketler ağ bağlantıları üzerinden iletilen verileri içerir) inceler ve meşru yazılım gibi görünebilecek kötü amaçlı yazılımları belirlemeye ve analiz etmeye çalışır. Ayrıca saldırıları tespit etmek, önlemek ve bunlara yanıt vermek için çalışırlar.

security 3728124 640
Siber güvenlik nedir?

Siber Güvenlik (Cyber Security) Nedir?

Pek çok farklı türde siber güvenlik tehdidi vardır ve bunların gerçekleştirilme biçimleri değişebilir. Bazı saldırganlar zarar vermek veya kötü amaçlı yazılımların kurbanın ağına yayılması için bilgisayar kodunu manipüle eder. 

Diğer saldırganlar, saldırıyı yaymak için sahte ağ adresleri, e-posta ve sosyal medya kişileri kullanır. İyi tasarlanmış bir güvenlik stratejisi, bu tür saldırılardan kaynaklanan hasar miktarını ve finansal etkiyi önleyebilir veya sınırlayabilir.

Özel olarak işletmeleri hedeflemek için birçok tehdit türü geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları, güvenli olmayan ağ alanlarından yararlanan veri yakalama veya veri madenciliği saldırılarını; ve çoğu çalışanın işteyken kilit saatlerde kuruluşlara sızmaya çalışan, potansiyel olarak şirket verilerini açığa çıkaran ve kurumsal sorumluluğu artıran zamanlama saldırıları. 

İşletmelerin, ortaya çıkan siber tehditlerin üstesinden gelmeleri ve hem güvenlik açıklarını azaltacak hem de hasar potansiyelini azaltacak çözümler uygulamaları gerekiyor. 

Küçük işletmeler için, önleme her zaman onarımdan daha iyidir ve güvenlik önlemlerini olabildiğince erken uygulamak çok önemlidir. Aşağıda bazı yaygın siber saldırıların kısa bir özeti ve etkiyi en aza indirmek için atabileceğiniz adımlar yer almaktadır.

Uzaktan erişim yazılımı genellikle bilgisayar korsanları tarafından diğer taktiklerle bağlantılı olarak kullanılır. Yetkisiz bir kullanıcının bir bilgisayarın işletim sistemine ve dosyalarına erişmesine ve bunları görüntülemesine izin verir. 

Bu, saldırganın yazılımını başarıyla yüklemek için indirilmesi gereken bir indirme paketi içeren kimlik avı e-postaları ile birleştirilebilir. Diğer siber tehditler, web sitelerini çökertme umuduyla trafikle aşırı yükleyen hizmet reddi (DDoS) saldırılarını içerebilir. Bu saldırılar ayrıca veri kaybına da yol açabilir.

Siber Güvenlik (Cyber Security)

Bilgisayar ağı güvenlik uzmanları, işletmelere siber güvenlikle ilgili olan şeylere karşı koruma sağlamak için gerekli önlemleri almalarını tavsiye eder. Kötü niyetli saldırganların bilgisayar sistemlerinize erişimini tespit edip engelleyecek ve daha sonra erişim kazandıklarında daha fazla erişimi engelleyecek önlemlerin uygulanmasını önerirler. 

Pek çok uzman, sorunları önlemenin, bunları çözmekten daha kolay olduğu konusunda hemfikirdir, bu nedenle şirketler, olası tehdit aktörlerini azaltmak için proaktif önlemler almalıdır.

Bilgisayar sistemlerinizi siber saldırıya karşı doğru bir şekilde savunmak için, bilgisayar sistemlerinizde kötü amaçlı yazılım veya virüsleri arayan kapsamlı taramayla başlayan katmanlı bir yaklaşım kullanmanız gerekir. Ağ ortamınızı tehlikeye atabilecek zararlı programları belirleyip kaldırabilirsiniz, ancak diğer uygulamalarınızın etkilenmemesini sağlamalısınız. 

Kapsamlı tarama yalnızca ilk adımdır; Diğer çabalarınız, sisteminize sık sık bağlanan bilinmeyen kullanıcıları kaldırmaya odaklanmalıdır. Saldırganlar bilgisayar sistemlerinize girerse, hassas şirket bilgilerine de erişebilirler.

Bazı uzmanlar, daha sonra ortaya çıkabilecek sorunları çözmek yerine siber güvenlikle ilgili olanı önlemenin genellikle en iyisi olduğunu savunuyor. Yama etkinlikleri uygulamayan şirketler, bilgisayar sistemlerini kötü amaçlı kod yerleştirme veya hizmet reddi saldırılarına maruz bırakma riski altındadır. 

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kötü amaçlı yazılımdan koruma programları tarafından tespit edilen kötü amaçlı yazılım örneklerinin neredeyse yarısının rutin bakım sırasında keşfedildiğini gösterdi. 

Ağlarını düzenli olarak izleyen ve siber saldırının ne olduğunun farkında olan şirketlerin saldırganlar tarafından hedef alınma olasılığı daha düşük olsa da, bilgisayar korsanları ve kötü amaçlı yazılım oluşturucuları genellikle güvenlik sistemlerine sızmak için başarılı bir saldırının gerçekleşmesini beklerler.

Siber saldırıların ve virüslerin daha yaygın hale geldiği bir dünyada, en son tehditlerden haberdar olmak önemlidir. Kendinizi eğiterek siber saldırının ne olduğunu ve bu saldırıları önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Günümüzde, işletmelerin bu tehditlerin doğasını, bunlarla nasıl savaşacaklarını ve bilgisayar sistemleriniz üzerindeki etkilerini nasıl sınırlandıracaklarını anlamalarına yardımcı olacak çok sayıda kaynak bulunmaktadır. En son bilgileri takip etmek, işletmenizin yıkıcı bir siber saldırıya maruz kalmasını önlemek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu