Araştırmaİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Sermaye Piyasası Bölümü Hakkında Bilgiler

Sermaye Piyasası Bölümü Hakkında Bilgiler

Sermaye Piyasası Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Sermaye Piyasası Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Sermaye Piyasası Bölümünün Amacı

Sermaye piyasası Bölümünün temel amacı borsada, bankalarda yatırım danışmanlığı yapacak deneyimli elemanlar yetiştirmektir.
 

Sermaye Piyasası Bölümü Programında Okutulan Dersler

Sermaye piyasası bölümünde okuyan öğrenciler; hukuk, iktisat, matematik, sosyoloji ve ekonomi alanları ile ilgili çeşitli derslerden başka uluslararası finans, finansal yönetim, finansal hizmetler pazarlaması, uluslararası borsalar, Avrupa Birliği sermaye piyasası hukuku, yatırım gibi dersler görürler ve bu bölümde okuyan öğrencilere proje çalışması yaptırılır.
 

Sermaye Piyasası Bölümü için Gereken Nitelikler

Sermaye piyasası bölümünde okumak isteyen bireylerin matematik ve sosyal bilimlere ilgili ve bu alanlarda başarılı, durumu iyi analiz edip geleceğe ilişkin doğru tahminler yapabilen, tedbirli, soğukkanlı, girişken, başkalarını etkileyebilen, araştırıcı ve yeniliklere açık bireyler olmaları gerekir. Yabancı dil (özellikle İngilizce) bilmek başarıyı artırıcı faktördür.
 

Sermaye Piyasası Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Sermaye piyasası bölümünü başarıyla tamamlayanlar lisans diploması almaya hak kazanırlar. Mezunlar bankalarda ve borsalarda parasını değerlendirmek isteyen müşterilere danışmanlık yaparlar ve paralarını hangi hisse senetlerine veya fonlara yatırırlarsa ne kadar zamanda ne miktar kâr elde edecekleri ve varsa her bir seçeneğin riskleri hakkında bilgi verirler.
 

Sermaye Piyasası Bölümü Çalışma Alanları

Sermaye piyasası bölümünden mezun olanlar bankalarda ve borsalarda yatırım danışmanı, portföy yöneticisi olarak görev yaparlar. Sermaye piyasasının hızla gelişen uluslararası piyasalara açılan bir sektör olması nedeni ile bu alanda yetişmiş insan gücüne duyulan gereksinim artmaktadır.
 

Yatırım Danışmanı ve Portföy Yöneticisi Maaşları

Yatırım Danışmanı ve Portföy Yöneticileri çalıştığı şirkette göre kazanacakları maaş oranları değişkenlik gösterebilir ancak ortalama yeni başlayanlar 2019-2020 için 3000 tl ile başlarlar.
Deneyim ve Tecrübelerle aylık kazançları 20.000 tl ye kadar çıkabilir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu