Tanzimat Dönemi Roman Özetleri

Sergüzeşt – Samipaşazade Sezai

Konu

İlk realist roman denemesi olarak öne çıkan Sergüzeşt, bir aşk öyküsüne odaklanmaktadır. Aynı zamanda köle olarak satılan cariyelerin de başlarına gelenleri dramatik bir dille anlatmaktadır.

Özet

Romanın ana kahramanı olan Dilber, doğduğu topraklar olan Kafkasya’dan kaçırılmış ve İstanbul’a getirilmiştir. Çok güzel ve alımlı bir kadındır. Zenginlere cariye olarak satılmakta ve bu yüzden acılarla dolu bir yaşamı bulunmaktadır. Sürekli olarak kötü muameleye ve hakaretlere maruz kalan Dilber, en son girdiği Asaf Paşa’nın konağında değişecektir. Dilber, konağın genç oğlu olan Celal Bey’e aşık olmuştur. Celal de Dilber’in bu aşkını karşılıksız bırakmaz ve kendisi de ona karşılık verir ve evlenmek ister. Ancak Celal’in ailesi Dilber’i ailelerine uygun bir kız olarak görmezler ve Dilber’i konaktan uzaklaştırırlar. Bu durumda ise Celal çok büyük üzüntü yaşayarak hastalanır. Dilber ise Mısırlı bir tüccara satılmış ve Mısır’a gitmiştir. Bu esnada Cevher isminde bir adam da Dilber’e tanık olur ve ona hem acıdığı hem de âşık olduğundan yardım etmek ister. Cevher, Dilber’i kaçırmak için planlar yapmıştır ancak bu planları uygularken hayatını kaybeder. Dilber ise tek başına İstanbul’a dönemeyeceğini anlayınca Mısır’da bulunan Nil nehrine atlayarak intihar eder.

Ana Fikir

Roman boyunca cariye olarak satılan kadınların yaşadığı dram gözler önüne serilmektedir. Döneminde çok yaygın olan cariye kavramına karşı keskin bir eleştiri yapılmaktadır.

Romandaki Karakterler

Dilber: Çok güzel bir Çerkez kızıdır. Cariye olarak köşklere satılır ve buradaki işleri yapması kendisinden beklenir.

Celal Bey: Asaf Paşa’nın yakışıklı oğludur. Dilber konaklarına gelince ona âşık olur.

Cevher: Dilber’e hem âşık olmuş hem de onu kurtarmaya çalışan iyi yürekli birisidir.

Yazar Hakkında

1859 yılında İstanbul’da doğan Samipaşazade Sezai yaşamı boyunca pek çok yazı kaleme almıştır. Özellikle ilk gerçekçi romanlardan birisi olması bakımından Sergüzeşt yazarın en önemli eseridir. Bunun yanında Küçük Şeyler adlı öykü kitabı da modern kısa öykünün başlangıcı olarak kabul edilir. 1936 yılında vefat edinceye kadar edebiyat ve yazı ile uğraşmış, uzun bir dönem çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu