Araştırmaİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Seramik Mühendisliği Bölümü

h2>Seramik Mühendisliği Bölümü

Seramik Mühendisliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Seramik Mühendisliği Bölümü adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

Seramik Mühendisliği Bölümü’nün Amacı

Seramik mühendisliği programının amacı, her türlü geleneksel ve ileri teknoloji seramiği üretimi konusunda eğitim ve araştırma yapmaktadır.

Seramik Mühendisliği Bölümünde Okutulan Dersler

Seramik mühendisliği programında matematik, fizik, istatistik, ve mukavemet termodinamik, ışıl süreçler seramik prosesleri, seramik sırları, cam üretim teknolojisi, mühendisliği gibi dersler okutulmakta ve 30 iş günü staj yaptırılmaktadır.

Seramik Mühendisliği Bölümü için Gereken Nitelikler

Seramik mühendisi olmak isteyenlerin akademik yetenek düzeyine sahip, fen bilimlerine özellikle fiziğe ilgili ve bu alanda başarılı, işbirliği yaparak çalışmaya ve bilimsel gelişmeleri izlemeye meraklı, dikkatli, sabırlı ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir.

Seramik Mühendisliği Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Seramik mühendisliği programını bitirenlere “Seramik Mühendisi” unvanı verilir. Seramik mühendisleri cam seramik, çimento, çini, tuğla, kiremit, fabrikalarında üretim sürecini planlar, gerekli malzemeyi teknisyen ve işçilerin yapacakları işleri belirler, işlerin plana uygun yapılıp yapılmadığını, üretilen ürünün kalitesinin belirlenen standarda uygunluğunu kontrol eder. Çalışma ortamı kapalı, sıcak ve oldukça gürültülüdür.

Seramik Mühendisliği Bölümü’nün Çalışma Alanları

Seramik mühendisleri Sanayi ve Teknoloji, Enerji ve Tabii Kaynaklar ve Milli Savunma Bakanlıkları’na ve özel sektöre ait fabrika ve tesislerde görev alabilirler. Mali olanakları varsa kendi işlerini de kurabilirler.

Seramik Mühendisliği Bölümü Maaşları

Özel sektörde yeni mezun olan bir seramik mühendisi maaş aralığı 2.500 – 2.900 TL aralığında olacaktır. Tecrübe ve donanım açısından iyi özelliklere sahip olan uzman bir mühendis için maaş aralığı daha yüksek tutulmaktadır.
Kamu sektöründe yeni mezun bir seramik mühendisi için maaş brüt 3. 500 TL olarak teklif edilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu