Araştırma

Senegal Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Senegal, Batı Afrika’da bulunan bir ülkedir. Senegal Nehri’nin güneyinde yer alan ülkenin batısında Atlas Okyanusu, doğusunda Mali, kuzeyinde Moritanya, güneyinde ise Gine bulunmaktadır. Ülkenin sloganı “Un Peuple Un But, Une Foi” (Bir Halk, Bir Hedef, Bir İnanç) olarak bilinmektedir. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Dakar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkede başkanlık sistemi bulunmakta olup Senegal’in Fransa’dan ayrıldığı tarih 4 Nisan 1960’tır. Ülkede konuşulan diller genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Fransızca
 • Wolof
 • Fula
 • Soninke
 • Seereer
 • Siin
 • Diola
 • Maninka

Yukarıdaki gibi sıralanan dillerden Fransızca dışında kalanları tanına bölgesel dillerdir. Senegal’de yapılan tarımın büyük bir çoğunluğu yer fıstığı üretimine ayrılmış bulunmaktadır. Bunun yanı sıra pirinç, darı, pamuk ve şeker kamışı da yetiştirilmektedir. Ülkenin en gelişmiş sanayileri yer fıstığı üretimi ve balık konserveciliğidir.

Senegal’in Nüfusu

Senegal’in nüfusu 2016 sayımında 14.688.522 iken 2018 tahminlerinde 15.854.323 olarak belirlenmiştir. Nüfus yoğunluğu ise 68,7 / km2dir. Senegal’in nüfus bakımından büyüme oranının %2,94 olduğu bilinmektedir. Senegal’in nüfusu ile ilgili bazı bilgiler aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • 14 yaş altı nüfus oranı: %52
 • 15-64 yaş arası nüfus oranı: %45
 • 65 yaş ve üzeri nüfus oranı: %3

şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Ülkenin etnik kökeni çeşitlilik göstermekte olup etnik grubun oran olarak en yüksek olduğu ırk %43,3 ile Wolof-Serer’dir. Ülkenin resmi dili Fransızca olmakla birlikte farklı tanınmış bölgesel dillerin konuşulduğu da bilinmektedir.

Senegal’in Tarihi

Senegal’in tarihi bağlamında bu bölgede tarih öncesi çağlarda yerleşim olduğu düşünülmektedir. Yapılan pek çok araştırma bu tezi onaylar niteliktedir. Çeşitli dönemlerde İngilizler bu bölgeye sömürgecilik faaliyetleri için saldırmış olmakla birlikte bölge 1840 yılında Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Ülke, 4 Nisan 1960 tarihinde bağımsızlığını kazanmıştır.

Senegal’in Bayrağının Anlamı

Senagal’in bayrağının anlamı bağlamında ülke bayrağında 3 farklı renk olduğunu ifade etmek mümkündür. Yeşil, sarı ve kırmızı şeritlere sahip olan bayrak, aynı zamanda orta noktada yeşil bir yıldızı bulundurmaktadır. Yeşil şerit İslami gelişmeyi temsil etmektedir. Sarı renk ülkenin doğal zenginliğini belirtmekte olup kırmızı ise bağımsızlık uğruna halkın savaşması ve bu uğurda kan dökmesini sembolize etmektedir. Yıldız ise birlikte ve umudu ifade eder. Bayrağın üzerinde yer alan renkler Pan-Afrika renkleri olarak bilinmektedir.  Senegal ekonomisi bağlamında ülkede balık konserveciliği ile yer fıstığı ekiminin ön planda olduğunu söylemek mümkündür. Bunun dışında pamuk, darı, şeker kamışı ekimi de yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu