Genel Kültür

Sarımsağın Faydaları Nelerdir Zararı Varmıdır?

Sarımsağın Faydaları,  ilk olarak 5.000 yıl önce ekilen sarımsak, insanlık tarihinin en güçlü ekili bitkilerinden biridir. Dünya çapındaki kültürler onu her zaman ruhsal ve fiziksel sağlık için bir besin takviyesi olarak kullanmıştır; Sarımsakla ilgili birçok inanıştan bazıları, kötü ruhları uzak tuttuğu ve sizi daha dirençli yaptığıydı. Günümüzde araştırmalar sarımsak tüketiminden elde edilecek daha fazla fayda olduğunu gösteriyor. İşte bu avantajlardan sadece birkaçı:

Çiğ Sarımsak Yemenin Faydaları

Ham Sarımsağın birçok iyileştirici özelliği vardır – Sarımsak eski insanlar tarafından hem tıbbi hem de dini amaçlar için çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Örneğin, bazı kültürler çiğ sarımsak yemenin veya sarımsak çayı içmenin onları savaştan alıkoyacağına inanıyordu; sözde onları kıskançlık ve şiddetten koruyordu.

Günümüzde tıbbi araştırmalar, birkaç farklı kanser türünün başlangıcını azaltmada da faydalı olabileceğini gösteriyor. Buna ek olarak, araştırmalar bu baharatın kolesterol, kan basıncı ve trigliseritleri düşürmede faydalı olduğunu gösteriyor. Hatta bazı tüketiciler, çiğ sarımsak tüketmeden öncekinden daha sağlıklı bir kalbe sahip olduklarını bildiriyor.

Allisin – Sarımsak özündeki “diğer” bileşen allisindir. Allisin, güçlü antibakteriyel, antifungal, antiviral, anti-viral ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılan kükürt bazlı bir kimyasaldır; ancak araştırmalar, bazı bitki özlerinin diğerlerinden daha yüksek allisin seviyelerine sahip olduğunu gösteriyor. Bu nedenle en yüksek miktarda allisin içeren sarımsak yağı satın almak en iyisidir. Bu şekilde, yan etkileri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan allisin’in tam etkisini elde edersiniz. En yüksek miktarda allisin, organik olarak yetiştirilen karanfillerde bulunur.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir, Zararları varmıdır?

Şu anda, şu soruyu cevaplamak için çalışmalar yürütülmektedir: Sarımsak tüketmenin kan basıncının yanı sıra kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olması için faydaları nelerdir? Şimdiye kadar elde edilen sonuçlar, ikisi arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Sarımsak her zaman sağlığa birçok faydasıyla bilinir, ancak daha iyi anlaşılan ve daha doğru olan yeni teknoloji ve tıbbi araştırmaların ortaya çıkmasıyla, sarmısak yemenin sağlığa faydaları konusunda daha ayrıntılı çalışmalar yapılmıştır.

sarımsağın faydaları
sarımsağın faydaları

Sarımsak yemenin bazı faydaları arasında kilo kaybı, kolesterol ve kan basıncını düşürme, bağışıklık sistemi işlevini geliştirme, belirli kanser türlerinin riskini azaltma, depresyon semptomlarını azaltma, yara iyileşmesini destekleme ve hatta Parkinson hastalığının semptomlarını azaltma sayılabilir.

Sarımsak yemenin bu ve diğer faydaları, Karahindiba adı verilen başka bir bitki ile birlikte kullanıldığında özellikle yararlı görünmektedir. Bu kombinasyon birçok durumda Karahindiba’dan bile daha etkili görünüyor. Sarımsak Yağı kapsüllerinin bu yararlı etkileri artırıp artırmayacağı veya tek başına Sarımsak Yağı kapsülünün bu faydaları sağlamak için en iyi şekilde çalışıp çalışmadığı konusunda çalışmalar devam etmektedir.

Sarımsak yemenin bu faydalarından bazıları kulağa ilginç gelse de, sarımsak tüketmenin en belirgin faydalarından biri kan basıncınızı düşürmesidir. Yüksek kan şekeri seviyeleri ile kan basıncı seviyelerinin zamanla 200’e kadar çıkabileceği tahmin edilmektedir.

Bununla birlikte, siyah sarımsak yemenin faydaları ile kan şekeri seviyelerinin sağlıksız seviyelere yükselmesi ve böylece kan basıncınızın düşmesi önlenir. Sarımsağın Karahindiba ile birlikte bu kadar iyi çalışmasının nedeni, Karahindiba köklerinin de antioksidanlarda yüksek olmasıdır. Sarımsak ve Karahindiba, serbest radikalleri yok ederek ve hücre zarlarına zarar vermelerini önleyerek birlikte çalışırlar ve akneye neden olan bakterilere karşı savaşırlar.

Sarımsak Yağı Faydaları

Sarımsak yağı faydaları, uçukları hızlı ve doğal bir şekilde tedavi etmek için harika bir ilaçtır. Bunlar genellikle viral enfeksiyonlardan kaynaklanır ve çok ağrılıdır. Yaralara uygulamak, viral enfeksiyonla savaşmaya ve cildinizin normalliğini geri kazanmaya yardımcı olur.

Ayrıca kızarıklığı ve şişmeyi azaltır ve yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Basit bir krem ​​olarak lekeli bölgeye uygulayabilir ya da kaynamış suyunuza bir diş sarımsak ekleyerek yanma hissinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Sarımsağın üzerine birkaç damla bal da iyileştirici özelliklerini artırmaya yardımcı olacaktır.

sarımsağın faydaları
sarımsağın faydaları

Sarımsak yağının sivilce için faydalarının yanı sıra, birçok sağlık faydası vardır. Sindirimi iyileştirmeye ve fazla yağı eritmeye yardımcı olur. Ayrıca kolon kanseri ve meme kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerini önlediği bilinmektedir.

Sarımsak ayrıca kan basıncını ve kolesterol seviyelerini azaltabilir. Mantar önleyici bir ajan olduğu için, vücudunuzu detoksifiye etmek için mükemmel olan anti bakteriyel ve anti parazitik özelliklere sahiptir.

Sarmısak yağının saç için faydaları arasında pürüzsüzlük ve gücün teşvik edilmesi yer alır. Uçucu yağı, güçlü immünolojik özelliklere sahip olduğu bilinen allisin içerir. Allisin, saç dökülmesi olasılığını ortadan kaldıran güçlü mantar önleyici ve bakteri önleyici özelliklere sahiptir.

Bu allisin özelliklerinin yanı sıra, saç derinizin sağlıklı kalmasını sağlayan bir antiseptik görevi de görür. Bunlar, kepek sorunlarından kurtulmak isteyenler için onu bir zorunluluk haline getiren en iyi allisin özelliklerinden bazılarıdır.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sağlığa bir takım faydaları olduğuna tanıklık edecek birçok insan var, ancak sarımsağın faydaları nelerdir? Sarımsağın faydaları, birçok kişi tarafından doğanın en iyi antibiyotiği olarak görülmesi gerçeğinde yatmaktadır.

Sarımsak binlerce yıldır insan vücudundaki enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmış ve günümüzde modern tıpta sarımsak tabletleri ve sarımsak kapsülleri şeklinde kullanılmaya devam etmektedir. Bakteriler, virüsler ve mantarlarla savaşmak söz konusu olduğunda çok güçlüdür, bu yüzden sarımsakla ilgili tüm bu yaygaranın ne olduğunu ve neden bu kadar iyi çalıştığını merak edebilirsiniz.

Sarmısak her türlü vücut rahatsızlığında kullanılabilir; diyabet ve romatizma gibi iç sorunları tedavi etmek için sorunlu bölgeye enjekte edildiği durumlar bile vardır.

Sarımsağın faydalarına daha yakından bakarsanız, onu bu kadar etkili bir sağlık tedavisi yapan birçok şey olduğunu göreceksiniz. Sarımsağın en belirgin faydası, tamamen doğal olması ve herhangi bir yan etkisi veya sağlık riski taşımamasıdır.

Sarımsağı kendiniz yetiştirmek de çok kolaydır, özellikle de bir kap bahçesinde kendiniz yetiştirirseniz. Bu şekilde sarımsağın faydalarından hızlı ve kolay bir şekilde faydalanabilir ve pahalı ilaçlardan tasarruf edebilirsiniz.

Sarımsak, vücutta gelişebilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı oldukları için sağlık için hayati önem taşıyan en iyi antioksidan kaynağıdır.

Sarımsakla ilgili tüm konuşmalara ikna olmayabilirsin, bu yüzden biraz daha araştırma yapmak istiyorsun. Sarımsak alırken, taze çekilmiş olanını almaya çalışın.

Taze çekilmiş karanfillerin daha güçlü doğal içeriklere sahip olduğu ve iltihaplanma ve alerjilere yardımcı olmanın yanı sıra kan akışını artırma ve kolesterolü düşürme gibi her türlü ekstra faydayı içerdiği bildirilmiştir.

Bu nedenle, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin iyi bir yolunu arıyorsanız, diyetinize biraz sarmısak ekleyin – bu doğal, lezzetli ve sizin için iyidir. Ayrıca başlamak için bir servet harcamanıza da gerek yok. Sadece biraz sarımsak alın ve yemeklerinize ekleyin veya sağlık yararlarından yararlanmak için düzenli olarak salatalara veya çorbalara ekleyin.

Sarımsak Turşusu Faydaları – Bu Çok Yönlü Gıdadan Ne Bekleyebilirsiniz?

Tıpkı soğan gibi çiğ sarımsak da yer altında yetişen bir bitkidir. Tüm dünyada bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, en zengin besleyici içeriği olan beta-karotendir.  Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek için, aşağıdaki sarımsak turşusunun sayısız sağlık yararları hakkındaki makaleye göz atmayı unutmayın.

Sarımsak turşusunun başlıca faydaları çoktur ve her biri soğuk algınlığı ve grip semptomlarına karşı savaşmanıza yardımcı olabilir. İnsanları etkileyen en yaygın uçuk, soğuk algınlığıdır. Bu, yılın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir ve soğuk algınlığı bulaşmış biriyle temastan kolayca kapılabilir.

Düzenli olarak salamura sarımsak tüketirseniz, enfeksiyon kapmış herhangi biriyle temas kurmanıza gerek kalmadan soğuk algınlığına yakalanmanız çok olasıdır. Özellikle toplamayı yapan kişi bilerek yapmıyorsa, tüketen kişiye koruma sağlayacağı ve tüketen kişiye (çocuklarınız veya eşiniz ise) herhangi bir zarar vermeyeceği için bu durum özellikle geçerlidir. ).

Evde bu tür tarifleri çok yapıyorsanız, bu özel sirke türünü kullanmak işlemi çok daha kolay hale getirecek ve et, balık, sebze, çorba gibi çeşitli yiyeceklerde lezzetli bir turşu lezzetinin tadını çıkarmanızı sağlayacaktır. güveçler, salatalar, makarna sosları vb. Bu tarifi evde yapmanın diğer bazı faydaları arasında, hazırlarken herhangi bir süslü baharat kullanmaya gerek olmadığı gerçeği yer alır, çünkü içine giren ortak malzemeler lezzetlerinde çok hafiftir.

Diğer bir faydası ise, malzemeleri toplu olarak satın almak, onları tek tek satın almaktan çok daha ucuza getireceğinden, bakkal alışverişinde size çok para kazandıracak olmasıdır. Aslında, otları ve diğer malzemeleri toplu olarak satın almak, onları bir perakende mağazasından satın almaktan daha uygun maliyetli olabilir.

 

Başa dön tuşu