Önemli Günler ve Haftalar

Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası İle İlgili Monolog

Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası İle İlgili Monolog

BU SİZE DERS OLSUN
(Sadece gözleri görünen, sargılar içindeki Çocuk, koltuk değneğiyle ağır ağır girer.)

Çocuk : Ay! Oy! Offf!.. Sonunda bu da geldi akılsız başıma. (kulağını tutarak dinlermiş gibi yapar.) Biri geçmiş olsun mu dedi? Sağ olun, var olun… Ama geçmedi ki..Ay! Of! Vay aman!.. Kolay geçeceğe de
benzemiyor. Siz de merak ediyorsunuz değil mi? Merak bazen iyi, bazen de kötüdür.Geçenlerde ben de merak ettim. Neyi mi? Çizgi filmdeki çocuk nasıl uçuyor diye..Ben de uçabilir miyim diye… Ay! Of! Vay
aman!… Sonra çıktım ağaca. Hem de en tepesine. Açtım kollarımı. (Bir kolunu kaldırır.) Ay! Of! Akılsız kafam!… Sonra büyülü sözcüğü söyledim Şazem! Sonra..Sonra daldan dala… Dal tartmadı, bizim kartal uçmadı.Güm, yere. Sonra da hastahaneye, işte böyle Ne demiş büyüklerimiz: “Bir musibet, bin nasihattan iyidir.” Bunu da anlamayan varsa, bana baksınlar. Ay! Of! Vay anam! Ah benim akılsız kafam! (Yavaş yavaş çıkar.)

 

İNCİ GİBİ DİŞLER

(Çocuk, diş fırçalarken yaptığı gibi dişlerini göstererek girer. Elleri arkasındadır.Komik bir görünüşü vardır.)

Çocuk : (Dişlerini sıkıp göstererek sağa sola bakar.) Aaooo.. Ağzım yoruldu. Sizi de yordum. Özür dilerim. İçinizden, “Bu deli de kim?” diye sordunuz. Öyle değil mi? Ama ben deli değil, aksine çok çok akıllıyım! Neden mi? (Dişlerini gösterir.) Bakın, inci gibi dişlerim! ne olmuş yani, benimki de inci gibi diyebilirsiniz. O zaman siz de akıllı sayılırsınız. Şimdi gelelim neden akıllı olduğuma.Efendim, akıllı insan sağlığına dikkat eder.Dişlerini de korur. Dişlerim eksik, çürük olsaydı neler olurdu acaba? Bundan tüm organlarım zarar görürdü. Kalbim, midem ve diğerleri.. Eksik dişlerle iyi çiğneyemezdim. Midem daha çok yorulurdu. çürük dişlerim olsaydı, zaman zaman ağrırlardı… Haaa, bu arada geçende dişçiye gitmiştim. Dişimin birini doldurttum. Hiç de acımadı. Diş hekimi olan amca, bir de soru sordu bana. Bakalım siz bilebilecek misiniz?
“En son hangi dişler çıkar?” (Verilen yanıtları alır. Bilen olmazsa yanıtını verir.) Efendim, en son takma dişler çıkar. Dişlerinize iyi bakın. Hem güzel görünün, hem sağlıklı olun.(Utanarak) Bir şey daha söyleyeceğim ama… şey … İnsan sevdiği biriyle konuşurken ağzı kokarsa ne olur?
Özür dilerim… (Cebinden diş fırçasıyla küçük bir diş macunu çıkartır. Gösterir.) Bütün iş bu kadar işte! Hoşça kalın.
(Dişlerini göstererek çıkar.)

⇒ Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası İle İlgili Diğer Yazılar İçin Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu