Araştırma

Rüzgar Türbinleri – Rüzgarlardan Elektrik Üretin

Rüzgar, kinetik enerji ve rüzgar türbini jeneratörleri arasındaki ilişki nedir? Rüzgar enerjisi ve rüzgar türbinleri nasıl çalışır? Bunlar rüzgar enerjisi ve rüzgar enerjisi üretimi hakkında sıkça sorulan sorulardan sadece birkaçı. cevaplar sizi şaşırtabilir.

Rüzgar Türbinleri – Rüzgarlardan Elektrik Üretin

Birincisi, rüzgar enerjisi temiz bir enerji olarak kabul edilir. Küresel ısınmaya katkıda bulunmaz ve atmosfere zararlı karbondioksit veya metan üretmez. Bir rüzgar türbini, kömürle çalışan bir elektrik santralinin yaptığı gibi yaklaşık olarak aynı miktarda sera gazı üretir. 

Şimdi, rüzgarı temiz enerjiye dönüştürürken devreye giren birkaç faktör var. Açıktır ki, rüzgar yeterince şiddetli eserse, türbinler muazzam miktarda elektrik üretebilir. Ayrıca türbinlerin ürettiği enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi gerekmektedir.

Bir rüzgar türbininin nasıl çalıştığını anlamak için biraz tarih bilmeniz gerekir. Rüzgar türbini, rüzgar tarafından ısıtıldığı için dönüyor. Rüzgar türbini bir tepenin üzerine yerleştirilirse kanatların dönmesine neden olur. 

Düz zeminde, hava daha soğuk olduğu için kanatlar çok daha yavaş döner. Rüzgar türbini dönerken, rüzgârdan güç çeker ve bu da jeneratörü ve akü kümelerini döndürmesine neden olur.

Artık rüzgar enerjisinin nasıl çalıştığı hakkında biraz daha fazla şey bildiğinize göre, rüzgar ve açık deniz rüzgar türbini kullanarak nasıl elektrik üretileceğini tartışalım. Rüzgar ve açık deniz rüzgar türbini kullanarak elektrik oluşturmanın bir yolu yel değirmeni kullanmaktır. 

Yel değirmeni, basitçe elektrik üretmek için kullanılan bir cihazdır. Birkaç farklı yel değirmeni türü vardır, ancak hepsi kinetik enerji oluşturmak için bıçaklar kullanır.

Bir yel değirmeni alıp onu belirli bir rüzgar hızında rüzgara gönderirseniz, kinetik enerji yaratacaktır. Kinetik enerji daha sonra ev aletlerine güç sağlamak için kullanılabilecek elektrik enerjisine dönüştürülür. 

Evinizin etrafına birkaç yel değirmeni bağlarsanız, tüm aletlerinize ücretsiz olarak güç verebilirsiniz! Bu, paradan tasarruf etmenin ve aynı zamanda çevreyi korumanın harika bir yoludur.

Rüzgar Türbinleri – Rüzgarlardan Elektrik Üretin

Rüzgar ve açık deniz rüzgar türbini ile elektrik üretmenin bir başka yolu da rüzgar jeneratörü kullanmaktır. Bu jeneratörler rüzgar enerjisini kullanır ve onu kinetik enerjiye dönüştürür ve daha sonra elektriğe dönüştürülür. 

Bu depolanacak çok fazla enerji gibi görünmese de, bir yıl boyunca bu binlerce dolarlık tasarruf anlamına gelebilir!

Tasarruf etmek isteyenler için en iyi seçenek yel değirmenleri ve rüzgar türbinleri rüzgar enerjisini mekanik güce dönüştürmektir. 

Bu seçeneklerin her ikisi de çevreye yardımcı olurken para tasarrufu sağlar. Rüzgar enerjisini günlük amaçlarınız için de kullanabilirsiniz. 

Rüzgar jeneratörlerini bahçenize veya çatınıza kurabilir ve bunları ışıkları, aletleri ve diğer cihazları çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Ek olarak, eviniz için mekanik güç üretmek için yel değirmenlerini de kullanabilirsiniz.

Rüzgar çiftlikleri veya rüzgar değirmenlerini kullanmayla ilgili en büyük endişelerden biri, mülkünüzün estetiğini etkileyebilmeleridir. Çok sayıda rüzgar çiftliğiniz varsa, çirkin bir manzaraya sahip olabilirsiniz. 

Bununla birlikte, sadece alternatif enerji kaynaklarını kullanmaya çalışıyorsanız, bu büyük bir endişe olmamalıdır. Arazinizin görünümünü beğenmezseniz, projeyi atlayabilirsiniz. ,

Bununla birlikte, çoğu ev sahibi, büyük ve çirkin bir mülke sahip olmaktansa bahçelerinin iyi görünmesini tercih eder.

Rüzgar Türbinleri – Rüzgarlardan Elektrik Üretin

Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz başka bir şey, bölgenizin ne kadar rüzgarlı olduğudur. Bazı insanlar elektrik üretmenin tek yolunun geniş rüzgarlı alanlarda olduğunu iddia etseler de, bu mutlaka doğru değildir. 

Rüzgar türbinlerinin bir elektrik akımını çalıştırmak için gerekenden daha fazla enerji üreteceği zamanlar vardır. Rüzgar türbini ne kadar büyükse, jeneratörün üreteceği rüzgar hızı o kadar fazla olur. 

Kulağa hoş geliyor, ancak enerjiyi evinize güç sağlamak için kullanmak istiyorsanız, bir tarlanın ortasında oturan soluk gri bir kuleden daha fazlasına ihtiyacınız olacak.

Ayrıca bireysel enerji ihtiyaçlarınızı ve spesifikasyonlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, bir eve küçük bir rüzgar türbini kurmaya çalışıyorsanız, büyük bir kule kullanmazsınız. Öte yandan, muhtemelen proje boyutunda dev bir rüzgar türbinine de ihtiyacınız yoktur. ,

Bunun yerine, hangi boyutta kanatlara ihtiyacınız olacağını ve sisteminizin üretmesini istediğiniz rüzgar hızı sayısını öğrenin. Tüm bunları kendi kendinize çözerseniz, arzu ettiğiniz estetik çekiciliğin bir kısmını size verirken enerji ihtiyaçlarınızı karşılayan bir sistem tasarlayabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken son bir şey, rüzgar türbinlerinin harika bir ücretsiz elektrik kaynağı olmasına rağmen, enerji ihtiyaçlarınız için bir çare olmadıklarıdır. Bir evin elektrik ihtiyacında rüzgardan çok daha fazlası vardır. 

Rüzgarın hareket ettiğini düşünün, böylece elektriğin bir kısmı havada dolacak ve sonra kule yapısının içinden geçerken geri dönecektir. Ek olarak, depolama sorunu var. Gerçekte kullanabileceğinizden daha fazla elektrik üretirseniz, bu elektrik diğer elektrik kaynaklarıyla rekabet ettiği şebekeye girer.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu