Araştırmaİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Roman Nedir? Kısaca

Roman nedir? Bir roman, özünde, genellikle düz yazı tarzında yazılmış ve genellikle bir e-Kitap olarak yayınlanan uzun bir yazılı kurgu eseridir. Bir kısa öyküden ve hatta bir grafik romandan farklıdır ve birçok yazar, tek olarak sınıflandırmasalar da kendilerini edebiyat yazarı olarak görürler. Genellikle diğer kategorilerle örtüşen bazı roman türleri vardır, ancak bu tartışmanın amaçları için daha yaygın biçimlere bağlı kalacağız.

Roman Nedir?

Roman nedir? Günümüz dünyasında çoğu yazar üç ana kategoriden birine giriyor: kurgu (roman), kurgusal olmayan (basın bültenleri, biyografiler vb.) Ve yaratıcı yazma (denemeler, senaryolar, şarkı sözleri vb.). Bugünün yazarlarıyla ilişkili olarak romanın tipik örneğine bakalım.

Kurgu romanları kaçış sağlar ve genellikle çok özel bir konuyu ele alır. Örneğin, Harry Potter’ı okursanız, bir Harry Potter karakteriyle ilgili bir roman içinde bir olay örgüsü yaşıyorsunuz demektir. Bu listedeki diğer yazarların çoğu, hikayeleri psikoloji, tıp veya hukuk içerse bile, kendilerini “kurgusal olmayan” bir kitap yazıyor olarak görmeyeceklerdir. Kurgu olmayan kitaplar temelde doğası gereği spesifik olmayan hikayeler veya masallardır. Yemek kitapları, şiirler veya belirli bir konuyla ilgili hikayeler gibi kurgu olmayan eserler olabilirler.

Senin için roman nedir? Bu, birçok yeni yazarın mücadele ettiği başka bir sorudur. Günümüz toplumunda pek çok yazar, romanı başkası tarafından yazıldığı için yazabileceklerini düşünüyor. Bununla birlikte, modern çağın büyük romanlarının çoğu deneme veya kısa öykü olarak yazılmıştır ve bu nedenle çoğu modern çağ yazarları tarafından bir roman olarak kabul edilmemektedir.

Bir kurgu eseri bir sanat eseri midir? Bu sorunun cevabı basit değil. Bir roman çok açıklayıcı olabilir ama her zaman değil. Leo Tolstoy ve William Shakespeare gibi modern yazarlar, çok tanımlayıcı düzyazı kullanarak epik şiirin başyapıtlarını yarattılar, ancak yazılı sanat eserleri olarak kabul edilmiyorlar. Bir roman ile epik şiir arasındaki temel fark, bir romanın genellikle somut bir konu içermesi, destansı bir şiirin genellikle yalnızca bir konusu olması, ancak okuyucuyu bu konunun ne olduğuna dair bir yorum bırakmasıdır.

Roman nedir? Yine bu sorunun yanıtlanması çok zordur çünkü gerçekten kelimenin tanımına bağlıdır. Bir roman, belirli bir hikayeyi anlatan herhangi bir hikaye olabilir, tarihsel bir anlatım, bir biyografi veya sadece kurgusal bir kurgu çalışması olabilir. Çoğu modern roman bu tanıma uymasa da, bir romanın sınıflandırılmasının birkaç farklı yolu vardır. Bu farklı yolların bazı örnekleri aşk romanları, psikolojik gerilim filmleri, gerilim romanları, gizemler, bilim kurgu, tarihi kurgu ve hatta pornografidir.

Bir romanın ne olmadığını tanımına eklediğinizde romanın ne olduğunu yanıtlamanın zorluğu daha da büyüyor. Roman, olay örgüsü içermediği için oyun olamaz. Bir oyunun oyun olarak kabul edilebilmesi için bir olay örgüsüne sahip olması gerekir. Bununla birlikte, bir roman bir olay örgüsü içerebilir, ancak olay örgüsü somut ve bilinen bir konuya dayanmalıdır (bir suç romanındaki gibi). Tarihsel kurgu romanları ve bilim kurgu romanları da çok belirsiz kategorilerdir, çünkü herhangi bir zaman diliminde yer alabilirler, oldukça açıklayıcı olabilirler ve roman içinde birçok karakter içerebilirler, ancak genellikle bilinen bir ortamda (bir şehir, ülke veya insanların bildiği başka bir yer).

Bir romanın ne anlama geldiğini tanımlamadaki en büyük sorunlardan biri, herhangi bir sayıda anlama gelebilmesi gerçeğidir. Çoğu yazar, çalışmalarını tanımlamak için tekil “kurgu” terimini kullanma eğilimindedir, bu da iyi bir şeydir, ancak yazarların, bir romanın, bir yazarın olmasını istediği herhangi bir şey olabileceğini anlamaları önemlidir. Pek çok yazar romanlarını “roman nedir?” Tekil terimini kullanarak tanımlamayı sever. Diğerleri, kendi özel konuları veya hikayelerini nasıl yarattıkları hakkında konuşarak çalışmalarını tanımlamayı tercih eder. Yine de diğerleri, roman nedir sorusuna cevap vermek, bir edebiyat temsilcisinin kısa öykülerini okumasını ya da yazabilecekleri bir kitap için bir fikir edinmesini isterler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu