Araştırma

Polis Akademisi

Ankara’da bulunan Polis Akademisi, üniversite eşdeğerinde hizmet vermekte olan bir eğitim kurumudur ve Emniyet Genel Müdürlüğü için orta ve üst düzey yöneticiler yetiştirmektedir. Enstitü ve yüksekokullara sahip bulunan kurum; ilk derece amirlik, ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim vermektedir. 1937’de Polis Enstitüsü olarak kurulan Polis Akademisi, köklü bir tarihe sahiptir.

 1937’de öğrencilere 1 yıllık meslek içi eğitim vermeyi amaçlayan kurum, 1984’ten itibaren lisans eğitimi vermeye başlamış ve ismi de Polis Akademisine dönüştürülmüştür. Öğrencilere polislik mesleği ile ilgili bilinç kazandırmayı ve öğrencilerin akademik bir eğitim görmesini amaçlayan Polis Akademisi, öğrencilere pek çok imkân sunmaktadır.

Polis Akademisi Bünyesinde Bulunan Fakülteler

Köklü bir geçmişe sahip olan ve öğrencilere kaliteli bir eğitim-öğretim hayatı sunan üniversite bünyesinde bulunan yüksekokul, enstitü ve bunun gibi eğitim birimleri ile ilgili aşağıdaki gibi bir sıralama yapılması mümkündür:

  • Polis Amirleri Eğitimi Merkezi
  • Polis Meslek Yüksekokulları
  • Polis Meslek Eğitim Merkezleri
  • Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  • Polis Eğitim Merkezi
  • Trafik Enstitüsü
  • Adli Bilimler Enstitüsü

Her bir eğitim birimi kapsamında polislik mesleğine dair detaylı bir eğitim-öğretim programı hazırlanmıştır. Polis Akademisinde okuyanlar, belirlenmiş olan eğitim-öğretim programları kapsamında eğitim görmektedir. Bu programlar dahilinde öğrenciler, kendilerini polislik mesleğinde yetiştirmektedir.

Polis Akademisinin Öğrencilere Sağladığı İmkanlar

Geniş bir yelpazeye sahip eğitim tesislerine sahip olan Polis Akademisi bünyesinde bulunan olanakların aşağıdaki gibi sıralanması mümkündür:

  • Fitness Salonları
  • Olimpik Yüzme Havuzları
  • Spor Salonları ve Halı Sahalar

Aynı zamanda üniversite kapsamında Polis Müzesi ve Polis Bandosu bulunmakta olup öğrenciler kendilerini sosyal anlamda da geliştirme fırsatı yakalayabilmektedir. Gölbaşı Yerleşkesi’nde bulunan üniversitenin pek çok kaynaktan oluşan bir kütüphaneye sahip olduğunu söylemek de mümkündür. Polis Akademisinde okuyanlar için gelişmiş bir internet sitesine sahip olan üniversite, öğrencilerin birçok işlemini bu internet sitesi üzerinden yapabilmesine olanak tanımaktadır. Öğrencilerin polislik mesleği ile ilgili detayları öğrenmesini ve bu alanda kendilerini yetiştirmesini hedefleyen üniversite, bu bağlamda öğrencilere gelişmiş bir eğitim-öğretim imkânı tanımaktadır. Öğrencilerin sosyal yanlarının gelişmesini de isteyen üniversitenin birçok alanda hizmeti bulunmaktadır.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı resim-5.png

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu