Araştırma

Paragraf Soruları Nasıl Fullenir?-Dk-Soru Tekniği

Paragraf Soruları Nasıl Fullenir? Birçok öğrencinin istediği bir olay olan paragraf sorularının tamamını doğru çözebilmek imkansız bir şey değildir. Sadece, uygun yöntemler kullanılmalı ve bu kullanılan yöntemler sürekli olarak devam etmelidir. Sürekli olarak devam etmesi kişiye pratiklik kazandıracağı için paragrafları daha hızlı ve doğru bir şekilde çözer.

Paragraf Sorularını Fulleme Yöntemi:’’20 Dk 20 Soru Tekniği’’

Paragraf soru çözümü için birçok taktik vardır. Ancak bu taktiklerin hepsi işe yarıyor mu tartışılır. Çünkü taktikler veya teknikler içerlerinde süreklilik bulundurmalıdırlar. Aksi taktirde, öğrenci adayına bir yararı olmayacaktır. ‘’20 Dk 20 soru Tekniği’’, bu tekniklerden biridir ve en çok verim alınan tekniktir. Diğer teknikler gibi can sıkıntısına neden olmadan küçük küçük adımlar ile büyük sonuçlara bizleri ulaştıran bir tekniktir. Tabii ki her teknik gibi uygulanma aşaması en doğru şekilde olmalıdır.

’’20 Dk 20 Soru Tekniği’’ Nasıl Uygulanır?

Bu teknik öncelikle her gün uygulanmalıdır. Adından da belli olduğu gibi her gün yirmi dakika bir süre tutarak yirmi tane paragraf sorusu çözmemiz gerekecektir, bu teknik için. Dikkat edin! Günde sadece yirmi dakika çalışmanız gerekecektir bu teknik sayesinde ve paragraf kısmınız çok iyi gelişecektir.

Uygulama anında iken yani zamanı tutup soruları çözmeye başlama anında da bilinmesi gereken şeyler vardır. Bunlar, ilk olarak her sorunun sadece bir kere okunması; ikinci defa okumaya başlamamız gerekmektedir. Çünkü bu teknik ile elinizde daha fazla süre biriktirmeye başlayacaksınızdır.

Bunun içinse gerçek bir sınavda size süre kaybettirecek şeyleri bu tekniği uygular iken de kullanmamak olacaktır. Başlarda paragrafları anlamadığınızı düşünebilirsiniz. Bu gayet normal çünkü bugüne kadar bu tekniği kullanmadınız ve vücudunuz buna alışık olmaması nedeni ile başlarda çok yanlış yapacaksınızdır.

paragraf soruları nasıl fullenir
paragraf soruları nasıl fullenir

Üzülmeyin, bu gibi olaylar yeni başlayan herkes için aynıdır. Önemli olan pes etmeden devam etmenizdir. Her soru bir kere okunacaktır.

Ardında, bir diğer kural ise hiçbir şekilde kalem ile takip etme ya da parmak ile takip etme gibi eylemlerde bulunulmamalıdır. Çünkü, bilimsel araştırmalara göre de, bir sınav ortamında veya bir heyecan altında iken odağınızın gideceği her şeye odağınız gider ve dikkatiniz dağılır. Bu yüzden kalemi sadece soruyu işaretlemek ve gerekiyor ise kodlama yaparken kullanmalısınızdır.

Bunun dışında okuma anında dudaklarınızı oynatmanız yine size zarar verecek bir etken olacaktır. Bu davranış da bilimsel araştırmalara göre, dikkat dağıtan bir diğer özelliğimizdir. Bu nedenden dolayı okuma anında sadece gözlerimiz ile takip ederek okumayı gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Başlarda, yirmi soruda yaptığınız netler çok kötü olabilir. Dediğim gibi üzülmeyin çünkü yepyeni bir şey deniyorsunuz ve çok tecrübesizsiniz. Bu yüzden hızlı ve ani bir çıkış beklemeyin.

Her şey yavaş yavaş gelişecektir ve sonunda yirmi soruda yirmi net yapabileceksinizdir. Son olarak, bu tekniğin son kuralı ise, süreyi azaltmak olacaktır. Bu kural sizin sorulara zaman ile hızlı hızlı yanıt vermenize vesile olacaktır ve yirmi soruyu gitgide on beş dakikada çözdüğünüzü fark edeceksinizdir.

Tabii pes etmeden devam etmeniz koşulu ile bu başarıya ulaşabilirsiniz. Süreyi nasıl azaltacağınız konusuna gelir isek, iki haftada bir süreyi azaltmanızı tavsiye ederim. Eğer hızlı bir gelişim gösterir iseniz bu azaltmaları daha erken zamanlarda da yapabilirsiniz.

Bu süre azaltma bir dakikalık azaltmalar ile olmalıdır. Her iki haftada bir süreyi bir dakika azaltın ve yirmi soruyu on dokuz dakikada çözmeye çalışın. Böylece gitgide süre kontrolünüz gerçekleşecek ve belirlemiş olduğunuz soru sayısını, soru sayısından daha az bir dakikada çözmeye başlayacaksınızdır.

Ancak, yukarıda belirtilmiş kuralları ihmal etmemeye özen gösteriniz ve bu başarıyı elde etmek için sabırlı olmaya çalışınız. Emin olun ki bu ‘’ 20 Dk 20 Soru Tekniği’’ size bu yolda çok yardım edecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu